Měsíc: Únor 2016

VZP dává příspěvek na dentální hygienu

Všeobecná zdravotní pojišťovna zaznamenává obrovský zájem o nový příspěvek na dentální hygienu. Od začátku roku o něj požádalo 23 340 klientů a pojišťovna jim vyplatila více než 19,3 milionu korun. Aby nemusela vyplácení příspěvku zastavit, navýšila VZP už jednou na konci ledna rozpočet na tento benefit. Z plánovaných šesti milionů se tak stalo 20 milionů korun. I tato částka však už byla téměř komplet vyčerpána. VZP proto nyní – ve snaze maximálně vyjít vstříc svým pojištěncům – plánuje další navýšení rozpočtu tak, aby mohl být oblíbený benefit proplácen co nejdéle. Průměrná výše příspěvku, který klienti VZP na dentální hygienu čerpají, činila od…
Zobrazit článek

Zika virus – doporučení pro cestovatele do postižených oblastí světa

dodržovat preventivní opatření před poštípáním komáry i během dne (pozn.: vhodný oděv, repelenty na nechráněné části těla, impregnace oblečení; při pobytu v místnosti: klimatizace, insekticidy; životní prostředí: omezit možná líhniště komárů – voda v miskách pod květinami, zbytky vody v pneumatikách apod.) cestovatelé s imunologickým onemocněním nebo závažným chronickým onemocněním by se měli před cestou do rizikových oblastí poradit s lékařem, těhotné ženy a ženy, které chtějí otěhotnět, by měly konzultovat cestovní plány s  lékařem a zvážit odložení či zrušení cesty do oblastí výskytu Zika viru, cestovatelé, u kterých se vyskytne horečnaté onemocnění během 3 týdnů po návratu z rizikových oblastí, by měli navštívit lékaře,…
Zobrazit článek

Bdělost nad potravinami (Nutrivigilance) – 2015

Počátkem roku 2015 byla široké veřejnosti zpřístupněna beta verze webového portálu systému Nutrivigilance dostupná na adrese: http://nutrivigilance.szu.cz . Podstatou systému je sběr a analýza informací nežádoucích zdravotních účinků po konzumaci vybraných druhů potravin. Informace o budování systému jsou shrnuty ve zprávě za rok 2015. Cílem systému je shromáždění dat, které dosud nikdo v ČR neeviduje. Na podkladě analýzy obdržených hlášení lze iniciovat podněty pro preventivní nápravná opatření realizovaná dozorovými orgány, zdravotníky, dalšími odborníky (podpora zdraví, vzdělávání) a vědci (hodnocení zdravotních rizik). V průběhu roku 2015 probíhal prostřednictvím systému Nutrivigilance pokusný sběr hlášení, zpětná komunikace se spotřebiteli, komunikace s veřejností (dotazy, podněty, telefonická…
Zobrazit článek

Lidé si ve zdravotnictví nejčastěji stěžují na kvalitu služeb. Ombudsman proto vydal manuál

„Pacienti si nejčastěji stěžují na zanedbání či neposkytnutí péče, jsou nespokojeni s léčebnými postupy a etickým přístupem lékaře či sestry. Mluví také o diskriminaci kvůli věku či zdravotnímu stavu a o tom, že byli nuceni připlatit si na nadstandard,“ uvedl Stránský. Dalších 24 procent pacientů, kteří se loni na poradnu obrátili, žádalo bezplatné poradenství v situaci, kdy je zklamal nepřehledný zdravotnický systém, nebo kdy neznali v dané situaci svá práva. Téměř sedm procent lidí mělo problém kvůli zdravotnické dokumentaci – nemohli do ní nahlédnout, i když ze zákona měli na to právo. Pacienti, kteří do dokumentace nahlédli, uváděli, že údaje…
Zobrazit článek

Moje zdravá svačinka – soutěž pro školy a zařízení pro děti ve vyloučených lokalitách

Státní zdravotní ústav vyhlašuje výtvarnou soutěž pro děti Moje zdravá svačinka. Soutěž je určena pro všechny děti ze základních, speciálních nebo praktických škol, pro děti z mateřských školek nebo předškolních klubů a dalších zařízení, které se nacházejí v sociálně vyloučených lokalitách. Cílem soutěže  je motivovat děti a jejich prostřednictvím rodiče k přípravě správné školní svačiny. Je prokázáno, že pokud dítě ráno snídá a  během dopoledne svačí, lépe se soustředí a méně se unaví. Rady jídelnám a rodičům, jak mají dětem připravit chutnou a nutričně vyváženou svačinu najdete v publikaci, kterou si můžete stáhnout na http://www.szu.cz/zdrava-skolni-svacina. Sledujte facebook Centra podpory veřejného zdraví: https://www.facebook.com/CentrumPodporyVerejnehoZdravi/
Zobrazit článek

Očkování z dětství v dospělosti už nechrání

Česko má už sedm let očkovací kalendář také pro dospělé, jeho doporučeními se ale řídí málo lidí, postěžoval si vedoucí katedry epidemiologie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové profesor Roman Chlíbek. „Očkování v dětství není celoživotní, v dospělosti už nechrání. Dětské infekce se přitom mohou objevit i u dospělých, zvláště u seniorů,“ řekl Chlíbek. S věkem totiž klesá imunita. Zatímco mezi 20. a 30. rokem je imunitní odpověď organismu vysoká a výskyt infekčních nemocí naopak nejnižší, obranyschopnost šedesátníka se dá podle profesora srovnat s obranyschopností kojenců. Dospělí podle něj ale nevnímají vakcinaci jako samozřejmou součást péče o své…
Zobrazit článek

Speciální očkovací program pro dobrovolníky ve zdravotnictví

Dobrovolníci ve zdravotnictví mohou nyní získat až 1 600 Kč na očkovací látku proti hepatitidě Příspěvek je určen osobám ve věku od 15, resp. 18 let, které jsou pojištěné u VZP, jsou členy Klubu pevného zdraví a ve svém volném čase se bez nároku na finanční odměnu věnují dobrovolnické činnosti ve zdravotnickém zařízení (dobrovolník musí být veden v evidenci dobrovolnického programu realizovaného u poskytovatele zdravotních služeb). http://www.mzcr.cz/…/dobrovolnik-ve-zdravotnictvi_2921_3.ht… Zdroj: MZCR
Zobrazit článek

Soukalová a Koukal tvářemi kampaně proti rakovině

Zdroj Mediaguru Sportovní pár, biatlonistka Gabriela Soukalová a badmintonista Petr Koukal, se stali hlavními protagonisty připravované kampaně „Hlídej si mě“, jejímž cílem je představit speciální mobilní aplikace „Ruce na prsa“ a „Hlídač koulí“. Oba sportovci se prostřednictvím odvážných fotografií rozhodli upozornit na význam prevence při boji s rakovinou prsu a varlat. Kampaň „Hlídej si mě“ je zaměřená na mladé lidi ve věku 15-30 let. Prostřednictvím přednášek a praktických ukázek na speciálních maketách bude probíhat edukace na středních a vysokých školách. „Snahou je upozornit na problém výskytu rakoviny i u mladých lidí, naučit je samovyšetření a vysvětlit jim proč by se mělo…
Zobrazit článek

Výzva hlavního hygienika: solme s rozumem

Výzva Hlavního hygienika ČR Nadbytek soli je jedním ze zásadních faktorů pro vznik a rozvoj vysokého krevního tlaku a souvisejících zdravotních komplikací, jakými jsou náhlé mozkové příhody, srdeční infarkty či osteoporóza. Konkrétní příklady z ostatních zemí EU ukazují, že při spolupráci napříč celou společností je možné příjem soli v populaci postupně snižovat. Vzhledem k tomu, že současný příjem soli v České republice trojnásobně převyšuje doporučený optimální denní příjem a sůl nadměrně konzumují také děti, obracím se s výzvou k nastartování a následnému rozvoji soustavných aktivit na podporu zdraví a prevenci nemocí v oblasti snížení konzumace soli. Co pro to mohou…
Zobrazit článek

Informace o studii GYTS 2016

V dubnu 2016 bude Národní síť podpory zdraví  zajišťovat sběr dat pro mezinárodní studii o kouření tabákových výrobků u českých školáků – Global Youth Tobacco Survey.  Studie byla vyvinuta Světovou zdravotnickou organizací (WHO) ve spolupráci s Centrem pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC, USA) a v České republice je jejím garantem Státní zdravotní ústav Praha a hlavní koordinátorkou MUDr. Hana Sovinová. V roce 2016 se jedná již o čtvrtý běh této studie. Výsledky studie slouží pro přípravu komplexních preventivních programů pro omezování kuřáctví u dětí a mládeže. Studie proběhne v 50ti českých školách u dětí v 7. a 9. třídách (resp.…
Zobrazit článek