Měsíc: Červen 2019

Senioři by při cestách neměli podceňovat rizika

Počet Čechů, kteří vycestují do zahraničí, se každoročně zvyšuje. Zatímco v roce 2014 uskutečnilo dle Českého statistického úřadu čtyř – a vícedenní zahraniční cestu čtyři miliony Čechů, v roce 2017 to bylo již téměř 5 milionů. Roste i počet využití letecké dopravy na vícedenní pobyt. Více cestují i senioři, kteří cestují ve skupinách i individuálně. Jejich cestování má svá rizika, jejichž respektován přináší větší jistotu a bezpečí na cestách. Není stanovena žádná horní věková hranice pro bezpečné cestování, záleží na individuálním zdravotním stavu, fyzické a mentální kondici. Klíčový je charakter a vzdálenost cílové destinace. Cestování lidí ve vyšším věku s sebou nese řadu…
Zobrazit článek

Vedení Nemocnice České Budějovice představilo balík motivačních nástrojů.

Dlouhodobě udržitelný a transparentně definovaný počet vlídných zaměstnanců z pohledu vyváženosti kvality a bezpečí poskytované péče na straně jedné a ekonomických možností na straně druhé. Rozdělení přesčasové práce zohledňující individuální možnosti jednotlivých zaměstnanců. Podpora systematického vzdělávání a předávání erudice. To jsou hlavní cíle personální politiky Nemocnice České Budějovice, a.s. Balík motivačních nástrojů prezentoval Michal Šnorek, předseda představenstva Nemocnice České Budějovice. Náborový příspěvek ve výši až 350 000 Kč pro lékaře, 100 000 Kč pro všeobecné sestry a 50 000 Kč pro sanitáře, taková jsou hlavní lákadla pro nové zaměstnance vybraných oddělení. „Myslíme i na studenty určených studijních programů a oborů vysokých…
Zobrazit článek

Škodí klimatizace zdraví nebo ne?

Ministerstvo zdravotnictví (MZ ČR) na svých internetových stránkách uvádí, že správně navržená a provozovaná klimatizace nezpůsobí žádné zdravotní problémy. Pokud je však klimatizace nastavena tak, že je rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou více než 5–6 stupňů, může tento teplotní rozdíl při přechodu z jednotlivých prostředí u citlivých jedinců způsobit nachlazení. Jaké jsou tedy požadavky na klimatizované prostory? „V letním období je třeba, aby i klimatizace reagovala na vnější tepelné podmínky. Určitě není vhodné, aby klimatizace při venkovních podmínkách kolem 30 °C udržovala vnitřní teploty třeba na 22 °C (obvykle je celoročně nastavena na 22 ± 2°C). Je to velký rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou a organismus má…
Zobrazit článek

České děti přibírají. Pětina z nich má problém s hmotností.

Část českých školáků má problém se svou hmotností. Více než pětina populace dětí ve věku 11–15 let má buď nadváhu, nebo je obézní. Meziroční srovnání navíc ukazuje, že počet dětí s nadměrnou hmotností roste. Sice pomalu, ale jistě. Pozitivní jsou naopak zjištění o stravovacích návycích. Dospívající jedí více ovoce i zeleniny a stále méně sladkostí. Vyplývá to z aktuálních dat olomouckých vědců, kteří se dlouhodobě zabývají životním stylem dospívajících. Ministerstvo zdravotnictví podporuje zdravý životní styl prostřednictvím programů Zdraví 2020, Škola podporující zdraví a Zdravá školní jídelna. „Je velmi pozitivní, že se zlepšují stravovací návyky dětí. Co se týče hmotnosti, výsledky stále…
Zobrazit článek

Bezpečnost potravin? Týká se každého!

Dne 7. června 2019 slavíme vůbec první Světový den bezpečnosti potravin (World Food Safety Day – WFSD), abychom upozornili na význam prevence, detekce a zvládání rizik z potravin, přispívající k zabezpečení dostatku potravin, zdraví lidí, ekonomické prosperitě, zemědělství, přístupu na trhy, turistice a udržitelnému rozvoji. Při této příležitosti organizace, které se zabývají bezpečností potravin, zvyšují globální povědomí o bezpečnosti potravin obecně a současně zdůrazňují, že každý, kdo je činný v oblasti potravin, má také svou roli při zajišťování jejich bezpečnosti. 1. Zajistit bezpečnost: vlády musí zajistit bezpečné a výživné potraviny pro všechny Národní vlády jsou rozhodující pro garantování, že my všichni…
Zobrazit článek

Zelená voda nerovná se SINICE. Mohou to být jen řasy.

Sinice jsou bakterie, které se „proslavily“ coby náš nepřítel při koupání. Podezření v nás budí jakákoli nazelenalá vodní hladina. To je ale trochu nepřesné. Zelená voda nemusí znamenat přítomnost sinic a – jak jsme již na serveru Vitalia.cz upozorňovali – sinice ve vodě vadí jen při přemnožení. To je však podle odbornice na výskyt sinic jev v poslední době častý. „V posledních letech dochází k neúměrnému přemnožení sinic (cyanobakterie), které jsou nebezpečné jak pro lidské zdraví, tak pro vodní rostliny a živočichy,“ říká Eliška Maršálková a popisuje, proč jsou pro nás tyto bakterie škodlivé: „Sinice obsahují toxiny, které se mohou projevit v lepším případě alergií, v horším záněty očí a spojivek,…
Zobrazit článek

Projekt SRDCE V HLAVĚ

Srdce v hlavě – poněkud provokativním spojením se autoři snaží upozornit na několik základních skutečností, a to, že onemocnění srdce a cév (kardiovaskulární onemocnění, KVO) jsou stále nejčastější příčinou úmrtí v naší zemi i v dalších zemích západní civilizace. Ačkoliv nádorová onemocnění v myslích většiny populace jsou největší metlou, jejich výskyt je nižší než výskyt KVO. K tomu dopomáhá rovněž mylná představa o kvalitě života s KVO a s nádorem. Život s nehybnou polovinou těla, nesrozumitelnou řečí a plnou závislostí na pomoci druhých není rozhodně příliš optimistický. Podobně těžká dušnost po několika krocích dokáže životu vzít zcela radost ze života. Mnoho nádorových onemocnění je velmi dobře léčitelných a…
Zobrazit článek

Komu hrozí spalničky v EU/EEA?

Identifikace vnímavých skupin osob a eliminace spalniček. Stručně z RRA ECDC 28.5.2019. V posledních třech letech byly země EU/EEA postiženy významnými epidemiemi spalniček. Ze 30 členských států EU/EEA bylo do ECDC od 1. 1.  2016 do 31. 3. 2019 hlášeno 44 074 případů onemocnění, což je mimořádně vysoké číslo ve srovnání s lety 2012 – 2015.  Průměrná roční incidence onemocnění je v letech 2016 – 2019 26,1 na 1 milión obyvatel. Jednotlivé členské státy poskytly ECDC epidemiologická data včetně dat o proočkovanosti populace a odhadu počtu vnímavých osob. Na základě epidemiologického odhadu ECDC je v blízké době vysoké riziko pokračujícího šíření spalniček v zemích EU/EEA,…
Zobrazit článek

„Obrovské klíště“ Hyalomma Marginatum – výskyt v Evropě

Hyalomma marginatum je klíště, které se běžně vyskytuje v jižní a jihovýchodní Evropě. Ojedinělý výskyt je hlášen kromě Německa i z Maďarska, Rakouska, Finska, Nizozemska nebo Velké Británie. Jelikož je toto klíště běžným ektoparazitem ptáků a hospodářských zvířat, za nejpravděpodobnější způsob zavlečení do uvedených států je považován přelet či transport klíštěte spolu s těmito hostiteli. Na rozdíl od našeho nejrozšířenějšího klíštěte, Ixodes ricinus, je Hyalomma marginatum větší, po nasátí může dospělá samice dosáhnout délky až 2,5 cm, má pouze dvouhostitelský vývojový cyklus, kdy je prvním hostitelem malý savec (nejčastěji z čeledi ježkovití a zajícovití) či pták a druhým velký savec nejčastěji kopytník. H. marginatum nevyhledává místa s vysokou vlhkostí, naopak jeho…
Zobrazit článek

Vláda schválila novelu zákona o ochraně veřejného zdraví.

Na svém včerejším jednání schválila vláda návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví. „Hlavním důvodem k předložení návrhu je potřeba adaptace unijních nařízení. Novela ale obsahuje i řadu dalších úprav, včetně legislativně technických, které ve svém důsledku přispějí k odstranění aplikačních problémů zákona v každodenní praxi – zlepší například kontrolu kvality koupacích vod, zaměstnavatelům upřesní podmínky ochrany zdraví zaměstnanců zejména při práci s chemickými látkami a směsmi či zjednoduší legislativní požadavky pro prodejce kojeneckého a dětského oblečení a obuvi z druhé ruky,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Nařízení EU, kterým je potřeba českou legislativu přizpůsobit, se týkají úředních kontrol a jiných úředních činností prováděných s cílem zajistit uplatňování potravinového a…
Zobrazit článek