Rok: 2019

Britští vědci: Na obalech potravin by měl být údaj o cvičení

Na obalech potravin by kromě tabulky s energetickou hodnotou měla být také informace o tom, kolik pohybu je třeba k tomu, aby byly tyto kalorie spáleny. Navrhla si to skupina britských vědců. Podle nich by takové označení pomohlo lidem jíst zdravěji a snížit nadměrný energetický příjem na doporučené hodnoty. S odvoláním na studii publikovanou ve vědeckém časopisu Journal of Epidemiology and Community Health o tom informoval zpravodajský web BBC. Autoři studie jsou přesvědčeni, že pokud by lidé věděli, že například ke spálení kalorií v pizze jsou zapotřebí čtyři hodiny chůze a 22 minut běhu pomůže spálit kalorie obsažené v čokoládové…
Zobrazit článek

Kybernetická bezpečnost zdravotnických zařízení je pro Ministerstvo zdravotnictví klíčová

V oblasti zvyšování kybernetické bezpečnosti se Ministerstvo zdravotnictví věnuje jednak metodické podpoře v podobě vydávání metodických materiálů a vzorových dokumentů (např. vydání vzorové dokumentace systému řízení bezpečnosti informací ve věstníku MZ a na webových stránkách Národní strategie elektronického zdravotnictví), a dále také přípravou a vydáváním školících materiálů, včetně e-learningových, a dalších podkladů pro tuto oblast. Tyto metodiky slouží především k vyškolení samotných pracovníků, aby byl eliminován faktor bezpečnostního selhání jedince, a tím pádem se snížilo riziko poškození celé instituce jako takové. Paralelně ministerstvo organizuje pro jednotlivé organizace resortu včetně poskytovatelů zdravotních služeb centralizovaný nákup služeb v oblasti kybernetické bezpečnosti, jako je například audit kybernetické bezpečnosti, nebo penetrační testování a další odborné služby. Metodický…
Zobrazit článek

„Svoboda především“ poprvé v ČR

Fokus Praha, největší nezisková organizace podporující lidi se zkušeností s  duševním onemocněním, vydává ve své edici Marco Cavallo knihu „Svoboda především“, český překlad významné nizozemské publikace Freedom First. Kniha analyzuje revoluční přístup k péči o duševní zdraví v italském Terstu a srovnává jej s praxí v Nizozemsku. Zahraniční inspirace je v českém vydání doplněna o kontext komunitních služeb v  České republice. Křest knihy proběhl symbolicky v  Den lidských práv, 10. 12. 2019 v Domě světla v pražském Karlíně. Vydání knihy, která je k dispozici v elektronické podobě zdarma, přijel podpořit i prezident evropské nevládní organizace Mental Health Europe Jan Berndsen. Fokus Praha oslaví v příštím roce 30 let své…
Zobrazit článek

Kovový 3D tisk nadějí pro léčbu Parkinsonovy choroby (studie)

Globální strojírenská společnost Renishaw vyvinula pro organizaci North Bristol NHS Trust zařízení, se kterým je možné přesně aplikovat nově testovaný lék. Ten pod názvem GDNF (Glial Cell Line Derived Neurotrophic Factor) dává naději na regeneraci dopaminu v mozkových buňkách pacientů s Parkinsonovou chorobou a tím i na zmírnění jejích příznaků. Během studie byl 42 pacientům implantován do lebky titanový port z 3D tiskárny. Skrze něj byl pomocí čtyř mikrokatetrů dopraven lék GDNF do putamenu, klíčové oblasti mozku pro motorické funkce. Katetry pacientům voperoval chirurgický robot Renishaw neuromateTM.Přípravu nového systému podávání léků společnost Renishaw konzultovala s neurochirurgem, profesorem Stevenem Gillem. Největší výzvou bylo…
Zobrazit článek

Hejtmanka Stráská se stala Andělem seniorů

Anděl seniorů. Plaketu s tímto oceněním získala jihočeská hejtmanka Ivana Stráská. Stalo se to během tradičního předvánočního setkání seniorů Vltavotýnska v Týně nad Vltavou. Plaketu předala hejtmance Stráské jménem Spolku Týna Eva Dvořáková, ředitelka obecně prospěšné společnosti Rybka a organizátorka seniorských setkávání. „Byla jsem z toho trochu zaskočená i dojatá. Myslím si totiž, že to, co pro seniory dělám, je náplní mé práce,“ sdělila Stráská své bezprostřední dojmy. „Zároveň to beru jako úžasné ocenění, že tito lidé to vnímají tak, že dělám něco nad rámec svých povinností, což mě velice těší,“ dodala hejtmanka. Obdobné akce, jako je setkávání seniorů v Týně, pak považuje…
Zobrazit článek

Ministr Vojtěch jednal na Radě EPSCO v Bruselu o dostupnosti léčiv, duševním zdraví a problematice stárnutí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se v pondělí 9. února zúčastnil Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele EPSCO v Bruselu, aby zde v návaznosti na říjnovou Radu projednal se svými evropskými protějšky další kroky v oblasti zdraví v souvislosti s ekonomikou blahobytu. S ohledem na celoevropský problém s dostupností léčiv, inicioval ministr Vojtěch v rámci dnešního programu také projednání tématu lékové politiky. „Inicioval jsem, abychom v rámci dnešního jednání probrali i téma dostupnosti léčiv. Je to problém, který řeší všechny země EU, proto navrhuji, abychom postupovali společně. Jsem si jist, že dostupnost léčiv by zlepšilo přemístění výroby ze třetích zemí…
Zobrazit článek

Syndromem vyhoření trpí až pětina zaměstnanců

Podrážděnost, alergie na cokoliv, co souvisí se zaměstnáním, úzkosti při pomyšlení na práci, či nespavost kvůli pracovním úkolům. Pokud někdo na sobě pozoruje tyto příznaky, měl by zpozornět. S největší pravděpodobností je ohrožen syndromem vyhoření. Tímto syndromem v Česku trpí až pětina lidí. Mezi nejohroženější skupiny patří pracovníci v sociálních službách, lékaři, učitelé v mateřských školách, manažeři a dokonce i psychologové. Příznaky přicházejícího vyhoření jsou individuálně odlišné, ale nejčastěji se projevují nejprve docházející energií a dalšími tělesnými příznaky. Tělo většinou spolehlivě řekne, že něco není v pořádku. Problém ovšem bývá v tom, že řada úspěšných a produktivních lidí se naučí…
Zobrazit článek

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ: Neobyčejní dobrovolníci & 20 let Tříkrálové sbírky

Portréty obyčejných lidí s neobyčejný srdcem a momenty z dvacetileté historie Tříkrálové sbírky můžete od 2. do 31. prosince shlédnout ve 3. patře budovy Krajského úřadu Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. Výstava fotografií Dobrovolníci & 20 let Tříkrálové sbírky mapuje motivaci dobrovolníků Dobrovolnického centra Diecézní charity České Budějovice, kteří věnují svůj volný čas těm nejpotřebnějším, a také ukazuje Tříkrálové koledování z pohledu 20 profesionálních Charit v českobudějovické diecézi. 15 let od založení Dobrovolnického centra Diecézní charity České Budějovice připomíná 12 portrétů dobrovolníků, které ilustrují to, jak širokospektrální skupinu dobrovolníci představují. Dobrovolníkem může být student, pečující maminka, aktivní senior, ale také…
Zobrazit článek

Den otevřených dveří na Státním zdravotním ústavu v Praze

Pozvánka na Den otevřených dveří Státního zdravotního ústavu, který se bude konat 23. 11. 2019 od 10.00 – 15.00 hod. Poslední vstup je 30 minut před ukončením akce. Vstup z ulice Šrobárova 49/48, Praha 10. V areálu není možné parkování. Víte, jak se přenáší a zjišťují infekční nemoci? Co je očkování? Jak vypadá virus v elektronovém mikroskopu nebo genetická informace bakterií? Chcete vidět chovnou místnost hmyzu a zjistit jak se testuje repelent? Víte kolik soli a cukru denně je už moc? Umíte si správně umýt ruce nebo provést samovyšetření prsou a varlat? Určitě jste už někde viděli naše auto, které…
Zobrazit článek

Vláda schválila Strategický rámec Zdraví 2030

Vláda včera projednala strategický dokument Zdraví 2030. Ten řeší, jak má být zdraví české populace rozvíjeno a věnuje se faktorům, kterého ho ovlivňují, a navrhuje řešení. Hlavními tématy jsou reforma primární péče včetně nové koncepce a rozvoje sítě urgentních příjmů, důraz na prevenci, zdravotní gramotnost a odpovědnost občanů za jejich zdraví. Zaměřuje se také na personální stabilizaci zdravotnictví a zapojení vědy a výzkumu do řešení prioritních úkolů. Důležitým prvkem je také integrovaná zdravotní péče a propojení systému zdravotnictví a sociální péče. „Má-li být péče o zdraví kvalitní, bezpečná a dlouhodobě udržitelná, je nezbytné usilovat o lepší dostupnost, kvalitu, vstřícnost a etický rozměr…
Zobrazit článek