Měsíc: Říjen 2018

Před 60 lety implantovali lékaři první kardiostimulátor

Třiačtyřicetiletý Švéd Arne Larsson se 8. října 1958 stal prvním člověkem na světě, kterému lékaři voperovali kardiostimulátor. Potíže se srdcem začaly tohoto inženýra pronásledovat po otravě z ústřice v roce 1955, kdy pracoval na Asuánské přehradě v Egyptě. Iniciativu při záchraně jeho života tehdy převzala Arneho manželka Else-Marie, která se doslechla o tom, že ve Stockholmu někdo pracuje na funkčním kardiostimulátoru. Vědce vyhledala a přemluvila k operaci, i když švédské úřady v té době vynálezu ještě neudělily příslušné osvědčení. První kardiostimulátor fungoval v Arneho hrudi, ze které trčely dráty pro dobíjení baterie, jen šest hodin, než se nadobro rozbil. Larssonův…
Zobrazit článek

Týden mobilních hospiců a papučový den

V pondělí 8. října 2018 se připomíná takzvaný papučový den. Odstartuje národní Týden mobilních hospiců, jehož cílem je upozornit hlavně na to, že je možné pečovat o nejbližší až do jejich posledního dne přímo doma, s podporou rozmanitých institucí a služeb. Papučový den může podpořit kdokoliv, stačí vyrazit do práce v papučích a poslat fotografii s hashtagem #papucovyden na sociálních sítích. Podle výzkumů si 80 % lidí přeje zemřít právě ve svém domácím prostředí a v blízkosti rodiny a přátel. I proto začíná papučovým pondělím týdenní kampaň pro mobilní hospice, která se speciálním dnem snaží upozornit na to, že umírat doma je možné a že existují služby, které…
Zobrazit článek

Revmatici v pohybu

Nejméně o kilometr navíc k současným třem si hodlá sedmdesátiletá Marie Stařičná navýšit svou denní dávku chůze. A to od 12. října. Důvod? Zapojila se do nové výzvy Revma v pohybu, kterou vyhlašuje pacientská organizace Revma Liga ČR ve Světový den artritidy. Revmatici si sami určí, kolik by daný měsíc chtěli ujít, a s pomocí krokoměrů nebo aplikací na mobilních telefonech vysledují, zda cíle dosáhli a jakou vzdálenost reálně urazili. Výsledky průběžně zaznamenají do vlastního profilu na stránkách Revma Liga ČR. Když se pacientovi podaří splnit svůj vytyčený cíl alespoň na 80 %, zařadí se do slosování o ceny, které…
Zobrazit článek

Za deset let podlehlo nemocem srdce přes půl milionu Čechů

Za posledních deset let podlehlo nemocem srdce přes půl milionu Čechů, jsou nejčastější příčinou úmrtí. Loni na jejich následky zemřelo asi 49.000 lidí, o rok dřív to bylo 48.000 a v roce 2015 pak 51.000. V posledních letech má tato příčina úmrtí klesající tendenci. Vyplývá to ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Většímu riziku jsou vystaveni diabetici, obézní a lidé s vysokým tlakem či hladinou cholesterolu v krvi. V sobotu 29. září se připomínal Světový den srdce. Nejčastějším srdečním onemocněním, jemuž Češi loni podlehli, byla ischemická choroba srdeční, kvůli které zemřelo přes 19.000 lidí. Jde o nedokrvování srdečního…
Zobrazit článek

Světový den mrtvice – 29. říjen

V České republice lidé nejčastěji umírají na infarkt a mrtvici. Mrtvice u nás postihne každoročně takřka 30 000 lidí a každý den jich v průměru 24 zemře. Pokud je léčba zahájena do 1 hodiny od vzniku příznaků, až tři čtvrtiny pacientů se zcela zotaví. Jenže problém je, že většina z nás, až 70 % Čechů, nepozná příznaky mozkové mrtvice. I z tohoto důvodu vyhlásila Světová zdravotnická organizace Světový den mrtvice. „Tento den by měl poukazovat na rizika, která s sebou mrtvice přináší, na příznaky postižení a možnosti léčby,“ upozorňuje Ing. Štěpánka Loužecká, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Čas je mozek, jehož cílem je zlepšit…
Zobrazit článek

Limity pro ochranu před působením chemikálií při práci se zpřísní

Limity pro ochranu před působením některých chemikálií při práci se zpřísní. Česko musí sladit své limity s legislativou EU. Podle materiálu, který projedná vláda, se úprava dotkne 14.000 zaměstnanců. Náklady na úpravy výrobních procesů ponesou zaměstnavatelé, většinou se bude jednat o jednorázové investice. Vláda materiál projedná ve středu, na programu je už podruhé. Směrnice Evropské komise také umožňuje při hlubinné těžbě a ražení tunelů využít přechodného období pro limity oxidu dusnatého, oxidu dusičitého a oxidu uhelnatého do srpna 2023. Zavádí také nově limity například pro vystavení kyanidu draselnému, kyselině akrylové nebo nitroethanu. Sníží se například limit pro oxid vápenatý, dusnatý,…
Zobrazit článek

Klíšťovou encefalitidou se meziročně nakazilo o čtvrtinu lidí víc

Klíšťovou encefalitidou se ke konci září nakazilo o čtvrtinu lidí víc než loni. Nahlášeno bylo 540 případů, více je také nemocných s boreliózou. Vyplývá to ze statistika Státního zdravotního ústavu. Podle vedoucího Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislava Maďara zřejmě bude letošní rok nejhorší za posledních deset let. „Zatímco vloni přibyly případy především na podzim, letošní nepříznivá situace s vysokým počtem infekcí a hospitalizací je zřejmá už od jara,“ uvedl Maďar. Kromě Libereckého, Královéhradeckého a Karlovarského kraje, na jejichž území jsou hory, to ve všech krajích byly desítky případů. Nejvíc nemocných je hlášeno z Jihočeského…
Zobrazit článek