Rok: 2018

Senioři požadují lepší dostupnost zdravotní péče

Kvalitní a nejmodernější zdravotní péče je pro seniorskou populaci v některých regionech stále obtížně dostupná. Na mezinárodní odborné konferenci koncem listopadu 2018 s názvem Zdravotní aspekty kvality života českých seniorů pořádané pod záštitou ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a za účasti premiéra Andreje Babiše se na tom shodli účastníci konference z několika evropských zemí, zástupci českého zdravotnictví a zejména představitelé Rady seniorů ČR, která konferenci pořádala. „Hlavní náplní konference bylo hodnocení memoranda z roku 2013. Shodli jsme se, že spousta věcí se splnila. Budou se valorizovat platby za státní pojištěnce a díky novele zákona o zdravotním pojištění se rozšířila placená lázeňská péče na 21 dní.…
Zobrazit článek

Nejvíc Čechů loni zemřelo na nemoci oběhové soustavy

Nejvíc Čechů loni zemřelo na nemoci oběhové soustavy. Podlehlo jim asi 40 procent zemřelých, asi 49.000 z více než 111.000 všech úmrtí za celý rok. Zatímco u mužů se podíl nemocí srdce a cév meziročně mírně snížil, u žen vzrostl. Od 90. let 20. století se ale tento podíl postupně snižuje. Vyplývá to z dat Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku. V 90. letech umíralo na nemoci srdce a cév 57 procent žen a 53 procent mužů. Přes výkyvy v jednotlivých letech se daří jejich počty postupně snižovat, loni to bylo 40 procent mužů a 43 procent žen. Většímu riziku jsou vystaveni…
Zobrazit článek

Rezorty zdravotnictví a školství spolupracují v rámci strategie Zdraví 2020 na podpoře pohybové aktivity dětí ve školách

Zhruba 80 % dětí v ČR má nedostatek pohybové aktivity. Ministerstvo zdravotnictví se proto ve spolupráci s resortem školství zaměřuje na podporu pohybu dětí ve školách v rámci akčního plánu Národní strategie Zdraví 2020. „Každodenní pohybová a sportovní aktivita je klíčová z hlediska zdravého životního stylu a její nedostatek způsobuje vážné zdravotní komplikace,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. V ČR za poslední dekádu alarmujícím způsobem vzrostl výskyt onemocnění souvisejících s nezdravým životním stylem jako je Diabetes Mellitus 2. typu (cca 900 tis. pacientů), kardiovaskulární onemocnění, rakovina tlustého střeva nebo obezita, kterou trpí až 20% dospělých. Všechna tato onemocnění, která souvisí s pasivním…
Zobrazit článek

Světový den diabetu – cukrovky: 14. listopad

S některou z forem cukrovky (diabetes mellitus) se potýká na osm procent obyvatel České republiky. Počet nemocných stále stoupá bez ohledu na věk či pohlaví. Meziročně se počet nových případů navyšuje přibližně o 3 000 pacientů. Největší nárůst počtu diabetiků je mezi 60. a 75. rokem, kdy se téměř zdvojnásobuje z 18 000 na 35 000 diabetiků na 100 000 obyvatel ČR. Kromě vlastního onemocnění zdravotní stav pacientů komplikují další přidružené nemoci. Nejčastější příčinou úmrtí diabetiků jsou v současnosti kardiovaskulární, nádorová a infekční onemocnění. Osud pacientů s diabetem však lze zlepšit důslednou prevencí a správně zvolenou léčbou. Témata TK koncem října 2018 v Praze byla zvolena ke…
Zobrazit článek

Světový den CHOPN

 „Hledá se 300 000“, takto by zněl titulek pomyslného inzerátu plicních lékařů, kteří se snaží najít ty, jež mají závažnou plicní nemoc a neví o tom. Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) v ČR ročně „zabije“ 3 500 lidí, fatálním následkům choroby se lze přitom vyhnout včasným zahájením léčby a změnou životních návyků. V počátečních stadiích ji však lidé zaměňují za astma, nebo její projevy ignorují. Od letošního října startuje dvouletý pilotní screeningový program, který pomůže odhalit nemoc včas. Plicní lékaři jej představují v rámci Světového dne CHOPN  21. listopadu 2018. Plošného screeningu se zúčastní lidé ve 13 krajích České republiky. Projekt…
Zobrazit článek

SENIORSKÁ OBÁLKA – Reflexní červená obálka pomůže jihočeským seniorům v tísni

Navození pocitu jistoty a bezpečí pro naše nejstarší spoluobčany. To je hlavním smyslem projektu Seniorská obálka, který v pondělí 26. listopadu odstartoval v Jihočeském kraji. Tiskopis má zejména starým osamělým lidem pomoci v tísni, při ohrožení života či zdraví. Vítanou pomůckou bude obálka i pro složky integrovaného záchranného systému – tedy zdravotnickou záchrannou službu, hasiče a policii. Díky vyplněným údajům při případném zásahu u seniora doma totiž snadno zjistí, jaké dotyčný člověk bere léky, jakými nemocemi trpí a uveden tam bude i kontakt na jeho příbuzné. Potvrdila to Alena Bártíková z ministerstva práce a sociálních věcí, která je krajskou koordinátorkou projektu Seniorská obálka pro jižní…
Zobrazit článek

Nová aplikace Vidíš dobře

Dle TZ pro snadnou a rychlou kontrolu ostrosti vidění do dálky je nyní volně ke stažení nová aplikace Vidíš dobře dostupná pro operační systémy Android i iOS. Pomocí jednoduchého zrakového testu díky aplikaci okamžitě lze zjistit, zda je vidění dostatečně ostré, nebo je dobře jít na přeměření zraku k očnímu lékaři či optometristovi. Projekt Vidíš dobře pomáhá rozpoznat potíže s viděním dříve, než je člověk subjektivně pocítí např. při řízení auta. Aplikaci Vidíš dobře vyvinula společnost Optiscont provozující síť optik a samoobslužných brýlových kiosků v České a Slovenské republice. Hlavním partnerem projektu je Autoklub České republiky. Zrak se v průběhu času mění a drobných…
Zobrazit článek

Pochod proti diabetu České Budějovice

POZVÁNKA NA POCHOD PROTI DIABETU ČESKÉ BUDĚJOVICE Středa – 14. 11. 2018 – SVĚTOVÝ DEN DIABETU Světový den diabetu se každoročně koná v den narození kanadského lékaře Frederika Bantinga (1891), objevitele inzulínu. Po celé republice i ve světě probíhají u této příležitosti Pochody proti diabetu, které mají veřejnost upozornit na závažnost tohoto narůstajícího onemocnění. Řada provedených studií prokázala, že rozumná životospráva a pravidelná, přiměřená pohybová aktivita (cvičení nejméně 30 minut denně, např. 10 000 kroků svižným tempem) významně snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu a také pomáhá proti rozvoji komplikací s touto nemocí spojených v případě, že diabetem již trpíme. Boj proti diabetu…
Zobrazit článek

Před 60 lety implantovali lékaři první kardiostimulátor

Třiačtyřicetiletý Švéd Arne Larsson se 8. října 1958 stal prvním člověkem na světě, kterému lékaři voperovali kardiostimulátor. Potíže se srdcem začaly tohoto inženýra pronásledovat po otravě z ústřice v roce 1955, kdy pracoval na Asuánské přehradě v Egyptě. Iniciativu při záchraně jeho života tehdy převzala Arneho manželka Else-Marie, která se doslechla o tom, že ve Stockholmu někdo pracuje na funkčním kardiostimulátoru. Vědce vyhledala a přemluvila k operaci, i když švédské úřady v té době vynálezu ještě neudělily příslušné osvědčení. První kardiostimulátor fungoval v Arneho hrudi, ze které trčely dráty pro dobíjení baterie, jen šest hodin, než se nadobro rozbil. Larssonův…
Zobrazit článek

Týden mobilních hospiců a papučový den

V pondělí 8. října 2018 se připomíná takzvaný papučový den. Odstartuje národní Týden mobilních hospiců, jehož cílem je upozornit hlavně na to, že je možné pečovat o nejbližší až do jejich posledního dne přímo doma, s podporou rozmanitých institucí a služeb. Papučový den může podpořit kdokoliv, stačí vyrazit do práce v papučích a poslat fotografii s hashtagem #papucovyden na sociálních sítích. Podle výzkumů si 80 % lidí přeje zemřít právě ve svém domácím prostředí a v blízkosti rodiny a přátel. I proto začíná papučovým pondělím týdenní kampaň pro mobilní hospice, která se speciálním dnem snaží upozornit na to, že umírat doma je možné a že existují služby, které…
Zobrazit článek