Měsíc: Březen 2015

KRVEBRANÍ

Budějovický Majáles spouští již třetí ročník projektu Studentské krvebraní. Jeho cílem je přimět mladé lidi darovat krev, zejména ty, kteří jdou poprvé. Studenty ponoukne rozsáhlá kampaň ve všech budějických středních a vysokých školách, na internetu, v kavárnách i v ulicích města. Na projektu spolupracují Nemocnice České Budějovice, Český červený kříž a Jihočeský kraj spolu s festivalem Budějovický Majáles. Právě ten poskytne propagační zázemí a doslova i vlastní krev. Cílem projektu je zvednout mezi mladými lidmi povědomí o možnosti darovat krev a rozšířit registr prvodárců ve věkové skupině 18 až 25 let. Právě mladá krev je tím, co nemocnice potřebuje a…
Zobrazit článek

STŘEVOTOUR

Projekt Střevotour, zaměřený na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku, navštíví od dubna do června česká a moravská města. Lidé se dozvědí o možnostech léčení nemoci, která se ročně zjistí u více než 8000 Češek a Čechů, a také o možnostech jejího včasného záchytu. Zdravotní pojišťovny od loňska posílají zvací dopisy lidem, kteří na vyšetření mají nárok a v daném intervalu na něm nebyli. Návštěvníci akce mohou projít modelem tlustého střeva o rozměrech devět krát čtyři metry a prohlédnout si, jak vypadá uvnitř. Uvidí zdravou sliznici i choroby, které tlusté střevo nejčastěji postihují. Nejzávažnější je rakovina tlustého střeva a konečníku.…
Zobrazit článek

Pošli příběh – benefiční projekt v roce 2015

Cílem benefičního projektu Pošli příběh je sdílet vzájemně své zkušenosti s onemocněním bohužel tak častým, jakým je rakovina. Poskytnout si nejen rady, vyměnit názory, ale i dodat sílu, odvahu, důvěru a posílit optimistický pohled do budoucnosti. A to především prostřednictvím Vašich příběhů, které můžete elektronicky či poštou zasílat do nadace (adresy naleznete v kontaktech na www.poslipribeh.cz). Svěří se nám i známé osobnosti a své odborné pohledy poskytnout specialisté v oboru psychiatrie, psychologie v poradně na těchto stránkách. Vždyť psychika a emoce jsou obrovskou součástí člověka a není již tajemstvím, že sehrávají svou roli nejen v možné příčině onemocnění, ale také…
Zobrazit článek

Přehnaný důraz na zdravou výživu může vést k fobiím z jídla

Přehnaná propagace zdravé výživy může u některých lidí vést až k fobii z obezity i jídla samotného. Může to přinášet problémy i rodičům malých dětí, kteří nejsou spokojeni se způsobem, jakým se jejich potomek stravuje. Na tiskové konferenci před tím varovala vedoucí lékařka Centra pro léčbu poruch příjmu potravy Hana Papežová. Nemyslí si, že by podrobné diskuse o tomto tématu situaci zlepšovaly. Nepřiměřený důraz na zdravou výživu může přinášet problémy i rodičům malých dětí, kteří nejsou spokojeni se způsobem, jakým se jejich potomek stravuje. V praxi se s tím setkává Petra Uhlíková, vedoucí lékařka Denního stacionáře pro adolescenty, který stejně…
Zobrazit článek

ANTIMENINGOKOK

Pacientské sdružení Antimeningokok, jehož zakladatelkou je Andrea Brzobohatá, ve spolupráci s Havas PR Prague vytvořilo osvětovou kampaň na meningokokové onemocnění, jehož cílem je informovat širokou veřejnost o nebezpečném meningokokovém onemocnění.
Zobrazit článek

Zdravotní klaun

Zdravotní klaun je nezisková organizace s národní a mezinárodní působností, široce uznávaná pro svoji odbornost v oblasti využívání humoru ve zdravotnictví. Dnes navštěvuje 86 profesionálních zdravotních klaunů pravidelně 64 nemocnic a 7 domovů pro seniory. Organizace je partnerem Red Noses Clowndoctors International a člen European Federation of Hospital Clowning Organisations. Zdravotní klauni mají certifikát z Steinbeis University Berlin, potvrzující jejich odborné vzdělání. Darujte úsměv dětem, které ho potřebují!
Zobrazit článek

Canisterapie v jihočeských nemocnicích

Skip to content Jen dvě nemocnice v Jihočeském kraji se věnují canisterapii. To je léčebná metoda, kdy bývají pacienti, většinou s psychickými a pohybovými poruchami, v intenzivním kontaktu se speciálně cvičeným psem. Canisterapii zavedla nejprve písecká nemocnice, nyní se k ní připojila i jindřichohradecká. ČTK to řekla mluvčí jihočeských nemocnic Ivana Kerlesová. V obou nemocnicích se věnují i dalším méně obvyklým léčebným metodám. Například v Písku kromě canisterapie existuje akreditované pracoviště bazální stimulace, pacienty tam léčí také pomocí arteterapie nebo muzikoterapie. „Co se týče výsledků, tak ty jsou neměřitelné. Ale pozitivní dopad je obrovský. Realizace těchto služeb na oddělení následné…
Zobrazit článek

Oslava 750. výročí dne založení města České Budějovice

Město České Budějovice vás srdečně zve na Oslavu 750. výročí dne založení města České Budějovice, která proběhne 10. března od 17 hodin na náměstí Přemysla Otakara II. Oslava výročí bude pojata formou tematického multimediálního představení, kterému bude předcházet živý koncert přední české zpěvačky LUCIE BÍLÉ. Multimediální show MAGICKÉ BUDĚJOVICE oživí symboly metropole a společně s Budějčáky rozbuší živé srdce města. Show postupně rozehraje scenérie náměstí Přemysla Otakara II – budovu radnice, Samsonovou kašnu a Černou věž. Multimediální představení vyvrcholí ohňostrojem. Začátek už v 17 hodin – koncertem jihočeských patriotů z kapely HE BAND. VSTUP ZDARMA!
Zobrazit článek

12. březen – Světový den ledvin – vypijte sklenici vody na zdraví svých ledvin

Mezinárodní federace pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost letos vyhlásila již desátý ročník Světového dne ledvin. Jeho cílem je zvýšit povědomí o nemocech ledvin, jejich léčbě a prevenci chronického renálního selhání. Onemocnění ledvin v počátečním stadiu na sobě obvykle nepoznáte, ale přesto již může zvyšovat riziko dalších onemocnění, například infarktu myokardu. Proto nepodceňujte prevenci a přijďte si zdarma nechat vyšetřit ledviny a popřípadě se poradit s odborníky, jak nemocem ledvin předcházet, či jak dále postupovat v jejich léčbě. O onemocnění svých ledvin neví 40 procent pacientů do chvíle, kdy je akutní problém dožene do nemocnice. Z plného zdraví končí…
Zobrazit článek

Mezinárodní den jodu 8. březen

Jód je nepostradatelným stopovým prvkem a je nezbytný pro tvorbu hormonů štítné žlázy. Jód působí prostřednictvím tyroxinu prakticky na celý organismus. Urychluje metabolismus, pomáhá spalovat přebytečný tuk, brání hromadění cholesterolu a stabilizuje tělesnou hmotnost. Má uklidňující účinky na nervovou soustavu, zlepšuje mentální funkce, kvalitu vlasů, pokožky, nehtů a zubů. Správně fungující štítná žláza je z hlediska tvorby tyroxinu z jódu výjimečně důležitá. Nízká produkce tyroxinu v důsledku nedostatku jódu může způsobit takové symptomy jako obezitu, strumu (zvětšenou štítnou žlázu), zimnici, zácpu, nervozitu, podráždění, sníženou imunitu, zvýšenou unavenost a pravděpodobně i zvýšený výskyt některých nádorových onemocnění. Nedostatek jódu v době nitroděložního…
Zobrazit článek