ROTOPEDTOURS A PĚŠKOTOURS 2011 S PODPOROU NADACE KRÁSA POMOCI

Start V.ročníku ROTOPEDTOURS a II. ročníku PĚŠKOTOURS se blíží
Podzimní akce pro seniory, která před pěti lety započala v Městském středisku sociálních služeb OÁZA v Novém Městě nad Metují, se rozšířila do celé České republiky a bude letos pokračovat jubilejním pátým ročníkem.
Cílem je povzbuzení seniorů ke zvyšování pohybové aktivity, jejich sociální aktivizace a zvýšení sebejistoty, jakož i obecná podpora jejich zdraví. Chceme upevnit a více rozšířit v rámci celé ČR vědomí, že s přibývajícími léty aktivita nekončí a přitažlivou formou seniorům především vyšších věkových skupin nabídnout akci, která podněcuje k celoročnímu pohybu.
V seniorském věku se u značné části populace objevuje ubývání a nedostatek pohybu. Tato hypomobilita je jen částečně způsobena zdravotními důvody a fyziologickým ubýváním sil a pohybových schopností ve vyšším věku. Ve značné míře se na ní ale podílí pasivita, způsobená nedostatečnou motivací k udržení kondice. Nízká pohybová aktivita má potom další negativní dopady na zdraví i kondici seniorů (osteoporóza, obezita, atrofie svalové hmoty a celkové oslabení, bolesti zad, negativní vliv na vývoj dalších onemocnění jako např. diabetu, srdečně-cévních nemocí apod.). To potom dále prohlubuje nechuť a později i neschopnost se přiměřeně pohybovat. Vytváří se tak začarovaný kruh, který významně přispívá k celkovému zdravotnímu propadu seniorů, kteří aktivní pohyb omezili nebo zcela vyloučili ze svého života.
Původní zaměření – jízda na rotopedu a „sčítání“ ujetých metrů a kilometrů – bylo v roce 2010 na podnět klubu seniorů Pohoda v Novém Městě nad Metují rozšířeno o aktivní chůzi pro ty, kdo nevlastní rotoped či nemohou zvládat jízdu na kole, a tato nová tradice bude pokračovat i letos.
Start je vyhlášen na 1.10.2011 a akce bude ukončena 31.10.2011. Po celý měsíc budou senioři v domovech, seniorských centrech a klubech sčítat ujeté nebo nachozené metry a kilometry s cílem společně „dojet“ co nejdále, možná i objet celý rovník.
Akce bude celostátně koordinována lektory Národní sítě podpory zdraví o.s. K akci se jako hlavní parter v roce 2010 připojila Nadace Taťány Kuchařové Krása pomoci, která poskytla finanční prostředky na realizaci projektu i letos.
Informace k „Rotopedtours a Pěškotours 2011“ jsou zveřejněny na webových stránkách Národní sítě podpory zdraví: http://www.nspz.cz, a Nadace Taťány Kuchařové Krása pomoci http://www.krasapomoci.cz . Po ostrém startu 1. října bude celkový počet najetých kilometrů na webu pravidelně aktualizován zveřejněním počtu zúčastněných zařízení i jednotlivců v rámci ČR .
Výsledky předchozího ročníku 2010:
Účast 94 seniorů z 9 zařízení (věk 61-95 let)
Najeto 3311,9 km (což představuje trasu např. do turecké Antalye)
Nachozeno 2.277,8 km (cesta do Neapole nebo Barcelony)

Kontakt na organizátora:
MVDr. Marcela Mathesová,
email: marcela.mathesova@nspz.cz, tel: 736 482 277
Partneři :
Nadace Taťány Kuchařové KRÁSA POMOCI – hlavní partner
TROPICO s.r.o
Zdravá Vysočina o.s.

KOORDINÁTOR PROJEKTU V JIHOČESKÉM KRAJI: MARIE TICHÁKOVÁ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.