Kampaň, která zve muže na preventivní prohlídky

 

Již pěknou řádku let si muži nechávají v listopadu narůst knír v rámci osvětové akce Movember. Toto hnutí založilo před více než 20 lety několik přátel u piva v australském Melbourne. Od té doby nápad s „kníratým“ měsícem, který má šířit povědomí o zdraví mužů, obletěl svět. V České republice proběhne v rámci letošního Movemberu kampaň s názvem „TO NEVOČŮRÁŠ!“. Chce motivovat české muže k zodpovědnějšímu přístupu ke svému zdraví.

Poněkud provokativní název je hlavním poselstvím kampaně, jejímž cílem je zvýšit povědomí o prevenci a určitým způsobem donutit muže  k pravidelným prohlídkám u urologů.  Toto onemocnění obejít zkrátka nelze. Partneři kampaně z Nadačního fondu Muži proti rakovině s Českou urologickou společností věří, že srozumitelný název kampaně osloví nejen muže, ale i jejich blízké.

Karcinom prostaty je nejčastějším zhoubným nádorem u mužů v České republice – každoročně tato diagnóza změní život přibližně 8 000 mužů. Z nich 1 500 této nemoci podlehne. Výskyt karcinomu prostaty se za posledních třicet let ztrojnásobil, na čemž má kromě stárnutí populace velký podíl i lepší diagnostika. Základem je vyšetření prostaty přes konečník a krevní test ukazatele aktivity prostaty PSA, tzv. prostatický specifický antigen, který umožňuje odhalit karcinom deset i více let předtím, než se projeví, a zahájit tak léčbu včas. Nádory prostaty vznikají spontánně a doposud není znám jasný rizikový faktor

Kampaň upozorňuje také na karcinom varlat – nádor, který postihuje především dospívající chlapce a mladé muže ve věku 15 až 40 let.  Výskyt rakoviny varlat u nás také stoupá, ročně si tuto diagnózu vyslechne téměř 500 českých mužů.A jako v případě karcinomu prostaty i zde platí, že pro úspěšnou léčbu je zásadní včasné odhalení nemoci.

Riziko obou nemocí – prostaty i varlat se mohou vyvíjet bez příznaků, a pokud se neléčí, mohou metastázovat do jiných orgánů, například do lymfatických uzlin nebo kostí. Nádor prostaty se později může projevit i obtížemi při močení, ale jeho projevy jsou velmi individuální. S tím souvisí zákeřnost nemoci. Mezi příznaky rakoviny varlat patří změny ve velikosti, bulky nebo jiné nepravidelnosti a opět platí, že v počátečních stadiích obvykle nebolí.

Mužům se proto doporučuje nečekat až se objeví příznaky. Na prohlídky je třeba chodit preventivně, stejně jako ženy chodí ke gynekologovi. Pravidelné kontroly prostaty se doporučují po 50. roce věku, u mužů, u jejichž přímého příbuzného se vyskytla rakovina prostaty, dokonce i dříve. Prevence rakoviny varlat začíná u pravidelného samovyšetření, které by muži měli zařadit do své životní rutiny ideálně již v období dospívání po 15. roce věku.

Účinné domácí samovyšetření prostaty bohužel neexistuje. Je však třeba mít na paměti, že obavy z vyšetření u lékaře jsou zcela zbytečné. Letos bude možné využít i tzv. Movember prohlídky. Do nich se zapojili urologové z celé republiky. Zájemci o vyšetření si mohou na webových stránkách objednejse.muziprotirakovine.cz najít toho nejbližšího, domluvit si s ním termín a objednat se na vyšetření.

Kampaň proběhne v tištěných a online médiích, na sociálních sítích i v ambulancích lékařů – urologů. Bude upozorňovat nejen starší muže, ale i dospívající chlapce na varovné příznaky obou onemocnění. Zároveň chce zvýšit povědomí o tom, že není dobré čekat, až se objeví příznaky, ale naopak zdůraznit, že je nutné chodit na preventivní prohlídky k urologovi a nezanedbávat pravidelné samovyšetření.

Dle TZ

www.insighters.cz

Zdroj: medicina.cz