Za infekce na táborech může horko i déšť

 

Kvalita pitné vody je jednou ze stěžejních věcí, které na dětských táborech v České republice hlídají hygienici při náhodných kontrolách. Už od prvního prázdninového měsíce na táborech padaly první pokuty a v nemocnicích během léta skončilo několik dětí s různými typy otrav. Přestože pořadatelé kontrolují kvalitu pitné vody v dostatečném předstihu, může se voda skokově zhoršit. Podle odborníků jsou na vině vysoké teploty, nevhodné vedení či skladování vody, ale i silné deště.

Na tábor letos r. 2022 v létě dohromady vyrazilo kolem 160 tisíc dětí. Jednou z podmínek, které hygienici mají, je zajištění dostatku pitné vody, a to nejen výhradně k pití.  Přes společnou snahu organizátorů a hygieniků k otravám dochází. V loňském roce například kvůli otravě vodou ze studny zasahovali záchranáři u deseti dětí v táboře na Rakovnicku, letos jich na Bruntálsku se zatím nespecifikovanou otravou skončilo v nemocnici patnáct.

Podle odborníků není často problémem samotný vodní zdroj, ale potrubí či nádrže, ve kterých se voda zdržuje. Přestože testovací rozbor zdrojové vody vyjde v pořádku, po cestě ke kohoutku se může její kvalita zhoršit. Například při delší stagnaci vody dochází ke zvýšenému nárůstu biofilmu bakterií na stěně potrubí, a pokud byl kontrolní rozbor proveden v červnu a tábor se koná o několik týdnů později, může se kvalita vody rapidně zhoršit.

Dalším rizikem jsou podle hygieniků silné deště. Ačkoliv se nejedná o časté situace, může být zasažen zdroj pitné vody. Záleží vždy na tom, jaký zdroj vody daný tábor využívá. Pokud je jím veřejný vodovod, o správnou kvalitu vody by mělo být postaráno a přívalové deště by na její kvalitu neměly mít žádný vliv. Je-li ale zdrojem pitné vody studna, je žádoucí, aby provozovatel znal místní podmínky a v případě přívalových dešťů měl připravená protiopatření, aby ke kontaminaci nedocházelo.

Děti jsou na infekce náchylnější než dospělí a mohou se infikovat i při sprše nebo čištění zubů, kdy vodu spolknou či vdechnou. Stejně tak je důležité i to, jaká voda se využívá pro oplachování potravin nebo mytí nádobí, což ostatně vyžaduje i platná vyhláška.

Podle krajské hygienické stanice v Ostravě patří právě voda mezi nejrizikovější faktory vzniku infekčních onemocnění. Mikrobiologické znečištění vody (bakteriemi, viry nebo prvoky) může po požití vyvolat infekční onemocnění zažívacího traktu charakterizované průjmy, nevolností, zvracením, bolestmi a křečemi břicha, případně teplotou.

Aby podobným problémům předešli, vyrážejí hygienici ze všech krajů na kontroly táborů na svém území. Pokud přijdou na pochybení, musejí pořadatelé kromě zaplacení pokuty chybu okamžitě napravit, ve vážných případech hrozí i předčasné ukončení celého tábora. Dle TZ

 

www.narrativemedia.cz

Zdroj: medicina.cz