Měsíc: Srpen 2022

Monitorování diety pro populaci v ČR (Total Diet Study)

Bezpečnost potravin a výživa je součást cílů chránit veřejné zdraví, pomáhat spotřebitelům, informovat a čelit klamavým situacím. Stále více potravin se dováží z různých zemí. Dynamický monitorovací systém je  zásadní preventivní komponenta ochrany a podpory veřejného zdraví. Monitorování dietární expozice populace v ČR spolehlivě funguje již 29 roků. Řada vyspělých zemí světa podobně takto pracuje dokonce přes 50 roků. Nám na počátku velmi pomohlo WHO a USA. Monitorování dietární expozice populace bylo založeno krátce po roce 1989. Na počátku 90. let jsme se zorientovali ve světě. Především jsme použili metodické materiály WHO. Ve světě již monitorování fungovalo v řadě zemí i 20…
Zobrazit článek

Dna je bolestivá artritida a začíná už při středním věku

Dna je bolestivá forma artritidy, ke které dochází, když vysoká hladina kyseliny močové v krvi způsobuje tvorbu krystalů a jejich hromadění v kloubu a jeho okolí. Dieta při onemocnění není lékem. Může však snížit riziko opakovaných záchvatů dny a zpomalit progresi poškození kloubů. Dodržení diety s omezením kalorií a pohybem může zlepšit váš celkový stav. Dna postihuje až 2 % mužů starších 30 let a žen starších 50 let V jistém momentu života postihuje dna (podagra, pakostnice, arthritis uratica)  přibližně 1 až 2 % západní populace a četnost tohoto onemocnění stále stoupá. V letech 1990 až 2010 se jeho výskyt přibližně zdvojnásobil. Vědci…
Zobrazit článek

Za infekce na táborech může horko i déšť

Kvalita pitné vody je jednou ze stěžejních věcí, které na dětských táborech v České republice hlídají hygienici při náhodných kontrolách. Už od prvního prázdninového měsíce na táborech padaly první pokuty a v nemocnicích během léta skončilo několik dětí s různými typy otrav. Přestože pořadatelé kontrolují kvalitu pitné vody v dostatečném předstihu, může se voda skokově zhoršit. Podle odborníků jsou na vině vysoké teploty, nevhodné vedení či skladování vody, ale i silné deště. Na tábor letos r. 2022 v létě dohromady vyrazilo kolem 160 tisíc dětí. Jednou z podmínek, které hygienici mají, je zajištění dostatku pitné vody, a to nejen výhradně k pití.  Přes společnou snahu organizátorů a hygieniků…
Zobrazit článek

Klienti VZP si nově vyřídí příspěvky mobilem

Všeobecná zdravotní pojišťovna v těchto dnech výrazně rozšířila funkcionality mobilní aplikace Moje VZP. Klienti pojišťovny si tak mohou nově prostřednictvím mobilu ve třech rychlých krocích požádat o příspěvek z fondu prevence, přihlásit ke zdravotní pojišťovně novorozence nebo si požádat o novou kartičku v případě její ztráty. Příslušné formuláře v aplikaci najdou i začínající podnikatelé, kteří se hlásí k platbě měsíčních záloh na pojistné. V aplikaci Moje VZP si klienti mohou vyřídit řadu podání vůči VZP nejen přes webové rozhraní, ale nově také pouze pomocí mobilního telefonu nebo tabletu. Pro podání žádosti o příspěvek z fondu prevence tak již není potřeba chodit na pobočku nebo složitě skenovat…
Zobrazit článek

Většina spotřebitelů užívá doplňky stravy bezpečně (průzkum)

Evropská asociace výrobců doplňků stravy Food Supplements Europe (FSE) zadala společnosti IPSOS provedení průzkumu ohledně používání doplňků stravy na vzorku 13 200 dospělých osob ve 14 zemích EU. Výsledky prokazují vysokou míru rozšíření užívání těchto produktů: doplňky stavy někdy použilo 88 % dotázaných a 93 % z nich tak učinilo v uplynulých 12 měsících. V nedávno provedeném průzkumu bylo zjištěno, že velká většina spotřebitelů v Evropské unii používá doplňky stravy zodpovědným způsobem – výsledky průzkumu tak nepotvrdily tvrzení, že řada lidí neví, jak doplňky stravy bezpečně užívat. Průzkum dále poukázal na to, že spotřebitelé čtou etikety těchto výrobků a rovněž, že informacím na etiketách ve většině případů…
Zobrazit článek

Středomořská strava potvrzuje zdravotní výhody – předchází infarktům a mrtvicím

Máme už mnoho důkazů o tom, že středomořská strava pomáhá předcházením srdečním onemocněním, infarktům a mrtvicím. Otázka ale je, co když už srdečním onemocněním trpíte? Randomizovaná studie byla zveřejněná 14. května 2022, v časopise „The Lancet“. Zúčastnila se jí tisíc osob ve Španělsku, kteří měli koronární onemocnění tepen (nahromadění plaku v srdečních tepnách). Účastníci byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina jedla typickou  středomořskou stravu, druhá se stravovala „nízkotučně“. Obě skupiny s dietou kladly důraz na ovoce a zeleninu. Středomořská dieta Nicméně, středomořská dieta kladla důraz na potraviny s vysokým obsahem mono-nenasycených tuků, zejména na olivový olej a ořechy, společně s luštěninami,…
Zobrazit článek