Evropský den melanomu – 30. květen

Rakovina kůže patří v dnešní době k nejčastějším nádorovým onemocněním. Výskyt její nejrizikovější formy, melanomu, navíc neustále stoupá. Jen v České republice na něj zemře kolem 400 lidí ročně. U příležitosti Evropského dne melanomu, který připadá na 30. května, VoZP informuje, jak zhoubný nádor včas odhalit.

Melanom označuje nejrozšířenější a zároveň nejzávažnější typ rakoviny kůže.  Zhoubný nádor vzniká z pigmentových buněk kůže, které se začnou nekontrolovatelně množit a tvořit tak dceřiná ložiska. Právě kvůli schopnosti metastázovat se jedná o jednu z nejzhoubnějších forem rakoviny.

Onemocnění má různé příznaky a pacienti si proto často neví rady s jeho odhalením. Nejčastěji se nemoc projevuje jako zvětšující se skvrna, může však dojít i k růstu nad okolí kůže nebo ke změně pigmentace znaménka. Pro nejsnazší zapamatování příznaků vznikla jednoduchá anglická pomůcka v podobě tzv. systému ABCDE. Každé písmeno této zkratky totiž označuje, na co u znaménka dát pozor – asymetrie (nepravidelnost), border (ohraničení), color (barva), diametr (průměr) a elevace (vyvýšení). Díky této poučce může každý sledovat kožní změny na svém těle. Při jakékoli pozorované odchylce je doporučena urychlená návštěva u ošetřujícího kožního lékaře.

Pokud dermatolog objeví podezřelý projev, chirurgicky ho odstraní a odešle k histologickému vyšetření ke stanovení stádia nemoci. Poté zpravidla dochází k odstranění kůže v místě původního melanomu. „V pokročilých stádiích onemocnění je nutnost podání chemoterapie, radioterapie či dojde k nasazení biologické léčby. Pokud se však melanom rozšíří do více ložisek (tzv. metastází), jsou možnosti léčby poměrně omezené. Nádor totiž není na běžné léčebné metody příliš citlivý.

Kromě důsledného sledování kožních změn na těle patří k prevenci také pravidelná kontrola mateřských znamének u dermatologa, kterou by měl každý dospělý podstoupit alespoň jednou ročně.  Čím dříve člověk k lékaři s podezřelým znaménkem přijde, tím větší šanci má na uzdravení. Vojenská zdravotní pojišťovna svým klientům nabízí příspěvek ve výši 400 Kč na vyšetření kožních znamének u dermatologa.  Dle TZ

www.vozp.cz

www.stance.cz
Zdroj: medicina.cz