Letošní 14. ročník osvětové kampaně s názvem Týden štítné žlázy a podtitulem Rozumíte řeči štítné žlázy? se koná od 25. do 31. 5. 2022 a zaměří se na komunikaci mezi lékařem a pacientem. Dlouhodobým cílem kampaně je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může následně pomoci lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí. Je třeba také opakovaně vyvracet mnohé omyly a mýty, které jsou ve společnosti v souvislosti se štítnou žlázou a její léčbou zakořeněné. Onemocnění štítné žlázy je často bezpříznakové, časný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím.

Dřívější jasné znaky, jako je například struma, lidově „vole“, kvůli jodování jedlé soli už prakticky vymizely. Pro správnou diagnózu a léčbu je třeba dobrá komunikace mezi lékařem a pacientem, jak upozorňují čeští endokrinologové u příležitosti Týdne štítné žlázy. Suchá kůže, hrubší hlas, zácpa, zimomřivost, slabost svalů, únava mohou značit, že má člověk nemocnou štítnou žlázu. Neobvyklé či příliš obecné problémy však lidé často přisuzují úplně něčemu jinému. Na to, že se štítnou žlázou nemusí být vše v pořádku, se tak obvykle přijde při vyšetření krve v laboratoři v rámci preventivní prohlídky u praktika, nebo u jiných specialistů. Desítky tisíc lidí o nemoci neví vůbec.

„Často vídáme situace, kdy má pacient laboratorně už poměrně pokročilou poruchu štítné žlázy, a přesto si nestěžuje na žádné obtíže a naopak. To je celkem typické – příznaky tohoto onemocnění jsou málo specifické. Při vyšetření pacienta tak musí lékař stále způsob rozhovoru usměrňovat, aby získal co nejpřesnější, a hlavně relevantní informace,“ upozorňuje doc. MUDr. Jan Jiskra, Ph.D., z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Se štítnou žlázou se v Česku léčí více než 620 000 lidí, další desítky tisíc svoji diagnózu dosud neznají.

„Mezi nejobvyklejší příznaky snížené funkce štítné žlázy (hypotyreózy) patří únava a nevýkonnost což lidé logicky přisuzují úplně jiným věcem, stejně jako pocení, bušení srdce nebo průjmy, typické pro hypertyreózu – zvýšenou funkci štítné žlázy,“ vysvětluje předseda České endokrinologické společnosti prof. MUDr. Michal Kršek, CSc., MBA. Pokud se však nastaví správná léčba, zejména u hypotyreózy, příznaky vymizí do 8-12 týdnů od začátku léčby.

Pokud je pacient již v péči endokrinologa, je důležité, aby si porozuměli. Užívání léků je pro řadu pacientů oříšek. Ne vždy je užívají pravidelně každý den, léky si různě půlí nebo je zapomenou užívat, a pak se snaží „dohnat léčbu“ před návštěvou u endokrinologa. Z krevních testů při kontrole lékař zjistí, zda je hladina hormonů v pořádku či nikoliv. Často se jedná o nesprávné užívání léků, což je nutné důkladně pacientovi vysvětlit.

V současné době jsou však ordinace endokrinologů dlouhodobě přetížené a na podrobné poučení pacientů je tak málo prostoru. V některých zemích proto jsou samostatná oddělení, kam pacient přijde se zprávou od lékaře a vyškolená osoba jej pak poučí, co všechno lékař doporučuje, jaké léky a jak má pacient užívat, na která vyšetření se má dostavit apod. V ČR  tyto personální zdroje bohužel nejsou, čas lékaře je omezený a pacientů stále přibývá.

Situaci zkomplikovala covidová pandemie, kdy se lidé báli do ordinací endokrinologů chodit, aby se nenakazili, a nyní se snaží návštěvy „dohnat“. Ordinace endokrinologů jsou zase přeplněné. Řada pacientů v době pandemie nepožádala ani o nový recept, takže léčba byla přerušená a onemocnění se zhoršilo. Také hojné užívání různých vitaminových přípravků a potravinových doplňků ve snaze se uchránit před COVIDem-19 ovlivňovalo správné vstřebávání léků na štítnou žlázu.

V České republice projekt podporuje společnost Merck a je odborně zaštítěn Českou endokrinologickou společností ČLS JEP.  Dle TZ

www.endokrinologie.cz

www.tydenstitnezlazy.cz

www.mavepr.cz

 Zdroj: medicina.cz