Nadváhou, nebo dokonce obezitou trpí více než polovina Čechů, a drží se tak na vrcholu evropského žebříčku – čeští muži jsou v nadváze dokonce třetí. Situaci zhoršila opatření spojená s pandemií koronaviru a omezením pohybu. Lékaři proto nyní čekají vlnu obezity a z ní plynoucích zdravotních komplikací. Bojovat s kily hodlá nově založený spolek Zastavme nadváhu a obezitu, složený z expertů na pohyb a výživu, diabetologů a kardiologů. Vzniká symbolicky ve Světový den obezity.

Péče o pacienty s nadváhou či obezitou je podle odborníků v Česku roztříštěná. Zatímco těžce až morbidně obézním pacientům se dostává skvělé péče například v podobě bariatrických výkonů, lidé s nadváhou „proplouvají“ systémem bez větší pozornosti. Stav obezity a nadváhy je v Česku špatný dlouhodobě, situaci ale ještě zhoršila pandemie koronaviru. Lidé se méně hýbali a stres zajídali nadbytečným množstvím jídla. Podle specialistů tak Čechům nyní hrozí epidemie obezity.

Nejnovější data ukazují, že za poslední rok ztloustly jedenáctileté děti oproti předchozím letům o celé 2 % – to odpovídá v průměru přibližně jednomu kilogramu. Špatné stravovací a pohybové návyky z dětství se v budoucnu projeví právě cukrovkou, zvýšeným tlakem nebo artrózou.

V České republice neexistuje systematická péče o lidi s nadváhou. Cílem je vytvořit po celé ČR síť spolehlivých lékařů a odborníků, kteří by pacientům pomohli jak úpravou životního stylu či správným pohybem, tak účinnou léčbou. Specialisté proto zakládají spolek, který sdruží odborníky napříč různými specializacemi. Nadváha není jen problém estetický, vede k řadě závažných onemocnění, k cukrovce 2. typu, infarktům nebo k poškození kloubů.

Většina nemocí srdce začíná právě obezitou. Vyšší tělesná hmotnost zvyšuje riziko vzniku srdečního selhání i infarktu,“ vysvětluje kardiolog MUDr. Jiří Veselý ze společnosti EDUMED. S obézními pacienty se ve své ordinaci denně setkává také MUDr. Klaudia Hálová-Karoliová z Endokrinologického ústavu v Praze, která vnímá právě úzkou souvislost vztahu mezi cukrovkou, endokrinologickými poruchami a v současnosti se rozšiřující obezitou.

Do spolku se rozhodla zapojit proto, že obezitu a jí předcházející nadváhu vnímá jako závažné a bohužel i velice rozšířené onemocnění. Tím, že se budou zachycovat pacienti v počátečních fázích, zabrání se případným komplikacím, jako je právě diabetes. Pacienti kila navíc těžce nesou také psychicky a často kvůli nim trpí depresemi a úzkostnými stavy. Je třeba nabídnout efektivní a systematickou pomoc.

V blízké budoucnosti by tak měl vzniknout například web, kde by si lidé našli ověřeného, certifikovaného experta v místě svého bydliště. S nadváhou české populace by pak kromě lékařů měly zabojovat i fitness centra, potravinářské řetězce i zdravotní pojišťovny. Češi ve srovnání s Evropou mají méně pohybu, a to se projevuje v jejich vizáži.

Důležité je zabránit tomu, aby lidé končili v rukou nevěrohodných výživových poradců nebo výrobců ‚zaručených‘ doplňků k hubnutí. Inspiraci pro další kroky spolek Zastavme nadváhu a obezitu nachází především v severských státech, kterým se s kilogramy navíc daří úspěšně bojovat.  Dle TZ

Zdrpj: medicina.cz

www.mavepr.cz