Měsíc: Únor 2022

České Budějovice se připojí k dubnové výzvě 10 000 kroků

Tisíce lidí v celé republice se vloni zapojily do jarní a podzimní výzvy 10 000 kroků, kterou organizuje spolek Partnerství pro městskou mobilitu. Hlavním smyslem je udělat něco denně pro své zdraví, což může být chůze i běh. Zapojit se mohou všichni, věk a kondice nerozhoduje. Aktuálně se připravuje dubnová výzva. Zájemci se mohou přihlásit během března online na www.desettisickroku.cz(link is external), kde se dozví další informace. Podmínkou není ujít 10 tisíc kroků denně, ale akcentuje se pravidelnost a motivace. Účastnit se lze i bez zaznamenávání výsledků, mimo soutěž, jen pro své potěšení. „Vloni jsem se při setkání s výherci výzvy seznámil s mužem…
Zobrazit článek

ČEŠI PIJÍ STÁLE VÍCE – SUCHEJ ÚNOR BY MOHLA BÝT ŠANCE NA ZMĚNU

Z průzkumu Národního výzkumu užívání tabáku a alkoholu v ČR, který byl realizován v roce 2020, vyplývá, že zhruba pětina dotázaných (19,8 %) uvedla, že pije každý den nebo obden, což je dokonce o 2,4 % více než v roce 2019. Polovina mužů a 28 % žen konzumuje alkoholické nápoje alespoň jednou týdně. Samotný průzkum byl realizován na vzorku české populace ve věku nad 15 let. „Tyto údaje z průzkumu mohu potvrdit i ze své praxe. Také se lišila samotná frekvence pití alkoholu, a to zejména v nárůstu výskytu velmi časté konzumace alkoholu (denně nebo téměř denně) u obou pohlaví. Navíc v důsledku pandemie byly dočasně znemožněny mnohé aktivity, což velmi často…
Zobrazit článek

Inovace na pomoc s pandemií COVID-19

Digitalizace medicíny pomáhá v boji proti pandemii. Univerzitní nemocnice Martin otestovala toto řešení a má slibné výsledky. Jedná se o aplikaci s názvem MEDasistent. Její vznik inicioval primář z martinské nemocnice, který léčí covidové pacienty. Může výrazně napomoci k odlehčení lékařům a nemocničním oddělením během aktuálně probíhajícího období pandemie. Asseco Central Europe ve spolupráci se Slovenskou technickou univerzitou v Bratislavě, Jesseniovou lékařskou fakultou Univerzity Komenského v Martině a Univerzitní nemocnicí Martin přicházejí s inovativní technologií, která umožňuje monitorovat, analyzovat a vyhodnocovat stav pacienta v reálném čase bez nutnosti hospitalizace v nemocnici. Aplikace pro ošetřujícího lékaře funguje jako „virtuální COVID-10 oddělení“.…
Zobrazit článek

Většina respiračních infekcí je virového původu

V zimě vrcholí sezóna respiračních onemocnění a stoupá spotřeba antibiotik. Nicméně infekce dýchacích cest s projevy rýmy, kašle a bolestí v krku, jsou většinou vyvolány viry. Antibiotika na ně nepůsobí, protože léčí jen bakteriální infekce. Jenže rozeznat původce infekce může být někdy alchymie. Zda antibiotika (ATB) – brát či nebrat odpovídá MUDr. Milan Trojánek, Ph.D., z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a FN Bulovka. ATB jsou určena především k léčbě infekcí vyvolaných bakteriemi. Ne v každém případě jsou ale potřeba. Řada bakteriálních infekcí léčených jen ambulantně obvykle není příliš závažná. Mnohdy spontánně ustupují i bez ATB. Proto je vždy nutné zvažovat přínosy…
Zobrazit článek