Světový den boje proti AIDS

V loňském roce zaplatila Všeobecná zdravotní pojišťovna za léčbu HIV pozitivních pacientů více než 423 milionů korun. Mezi klienty největší zdravotní pojišťovny jich bylo vloni 2 011, nejvíce za posledních pět let. V naprosté většině případů (84 %) jsou mezi HIV pozitivními muži. Data zveřejňuje VZP u příležitosti Světového dne boje proti AIDS, který připadá na 1. prosince.

„Vysoké náklady na zajištění zdravotní péče HIV pozitivních pacientů jsou dány zejména využíváním moderní léčby, která umožňuje nakaženým pacientům vést téměř plnohodnotný život a také zabraňuje dalšímu zhoršování nemoci. Medicína sice pacientům s HIV významně pomáhá, lék na tento virus ale dosud neexistuje, nejspolehlivější ochranou proti šíření nemoci je tedy stále prevence a bezrizikové chování lidí,“ říká ředitel VZP ČR.

Infekce HIV se šíří všemi věkovými kategoriemi. Vloni bylo pozitivních 41 dětí do 19 let, nejstarší pacient překročil 90 let. Z celkového počtu klientů VZP léčících se s virem HIV jich bylo 64 % ve věku od 30 do 50 let. Nejvíce pacientů (890) VZP ČR eviduje v hlavním městě.

Česká republika zůstává dle Státního zdravotního ústavu i přes nárůst počtu pacientů zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS jak v rámci Evropy, tak i světa. Problematice se v ČR věnuje např. Národní program boje proti AIDS https://www.prevencehiv.cz/ a Česká společnost AIDS pomoc http://www.aids-pomoc.cz.

Kdo se ocitl v rizikové situaci, měl by se nechat otestovat. Má-li být výsledek testu skutečně spolehlivý, mělo by uplynout cca 3 měsíce od rizikového chování. Test může na žádost pacienta zajistit jeho praktický lékař nebo lze využít anonymní testování, a to i v terénu v tzv. testovacích checkpointech. Podrobnosti, kde se lze nechat otestovat na virus HIV, na webech https://www.hiv-testovani.cz/ nebo https://tadyted.com/.

Informace o hrazení testů ze zdravotního pojištění naleznete zde.

Dle TZ

Zdroj: medicina.cz

www.vzp.cz