Rubriky
Aktuality

Účinnost sprejů proti COVID-19 prokázaly klinické studie

Třetí vlna pandemie koronaviru začala na podzim opět nabírat na síle a počet nakažených opět strmě stoupá. Vhodným a cenově dostupným řešením jsou ústní a nosní spreje VIROSTOP, jejichž účinek proti Sars-Cov-2 byl prokázán v klinické studii zveřejněné koncem září 2021. Jedná se o jediný přípravek s touto indikací, který je volně dostupný v lékárnách pro dospělé a děti od 3 let.

 

Studie byla publikována v prestižním vědeckém časopise Journal of Community Medicine and Public Health Reports. Klinických studií, jejichž cílem bylo potvrdit účinky hlavní složky ústního a nosního spreje, výtažku z rostliny Cystus Cretan, se zúčastnilo 170 osob nakažených koronavirem SARS-CoV-2. Výsledky potvrdily, že pacienti, kteří užívali výtažek, měli mnohem méně příznaků COVID-19 choroby ve srovnání s pacienty v kontrolní skupině.

Tato studie byla provedena v komplexním zdravotnickém centru Déli Clinic v Maďarsku a jejím autorem je Dr. István Jankovics. Na konci klinické studie byly vyhodnoceny příznaky pacientů. Příznaky každého pacienta byly kontrolovány každé dva dny po dobu 12 dnů. U pacientů, kteří používali sprej VIROSTOP od prvního dne po pozitivním testu, došlo 12. den k téměř 60% snížení uvolňování viru ve srovnání s kontrolní skupinou.“

K výsledkům studie se vyjádřil také profesor James Kingsland, který působí na University of Central Lancashire a je uznávaným lékařem primární péče. „Výsledky této studie a předchozích studií in vitro naznačují, že spreje VIROSTOP mohou být prospěšné jak pro ochranu lidí před infekcí, tak pro zmírnění příznaků u nemocných. Zdůrazňuji, že toto ošetření je třeba považovat za další preventivní opatření vedle pravidelného mytí rukou, nošení plášťů a odvykání. Doporučuji také, aby se nechal očkovat každý, kdo má tu možnost.“

Díky svému přírodnímu složení je VIROSTOP bezpečný a dostupný široké veřejnosti. Pro středoevropské země, kde třetí vlna v současné době nabírá na síle, může být spolu s očkováním a dodržováním protipandemických opatření ideálním řešením, jak snížit počet nových infekcí.

Skupina Herb-Pharma, která působí od 90. let, je holdingovou společností, do níž patří několik společností. Mateřská společnost Herb-Pharma AG sídlí v Curychu ve Švýcarsku a její výrobní závod Herb-Pharma Corporation s.r.o. se nachází na Slovensku ve Veľkých Ludincích v okrese Levice.

Dr. István Jankovics, hlavní odborník při vývoji přípravku VIROSTOP, je maďarský mezinárodně uznávaný vědec, lékař, virolog a mikrobiolog. Od roku 1989 řídil epidemiologický a virologický dozor nad virem chřipky v Maďarsku. Je držitelem několika prestižních ocenění.

Prof. James Kingsland , lékař primární péče, je čestným klinickým profesorem na University of Central Lancashire. Je spolutvůrcem nového modelu péče The Primary Care Home, jehož principy využila NHS England v rámci Dlouhodobého plánu NHS k vytvoření celostátního pokrytí sítěmi primární péče. Dle TZ

 

www.virosotp.cz

www.primetime.cz

Zdroj: medicina.cz