Měsíc: Srpen 2021

Historie kardiopulmonální resuscitace (KPR) a záchranných postupů

Záchranný postup s umělým dýcháním cituje již Bible. Kardiopulmonální resuscitace se ale v době moderní a současné medicíny zahájila až ve 20. století mnoha laboratorními, výzkumnými metodami i klinickým prosazováním úspěšných postupů a rozvojem technických možností. Přehled dokumentuje historie i ti, kteří se na ní aktivně podíleli. Jejich myšlenky, postupy, doporučení se stále rozvíjejí, učí a celosvětově šíří v medicíně i v lidské populaci. Mezi neznámější a nejaktivnější zastánce i propagátory nových metod patří Max Harry Weil a Peter Safar. Nejsou sice již mezi námi, ale jejich jména jsou stále uváděná na světových odborných akcích. Již mezi lety 1981–1991 Peter Safar, MD., zdůrazňuje u…
Zobrazit článek

Nedostatky ve výživě dlouhodobě zhoršují zdravotní stav Čechů. Komplikace hrozí zejména ženám, odhalil monitoring

Dlouhodobý a pravidelný monitoring, který provádí Státní zdravotní ústav, odhalil i v pandemickém roce 2020 zásadní, chronické nedostatky ve výživě české populace. Opakovaně se projevuje nedostatek vápníku, hořčíku, železa, zinku, draslíku a selenu u vážné části populace žen. Mužům pak nejčastěji chybí především vápník, hořčík a draslík. Takový deficit minerálních látek se na lidském organismu podepisuje rozvojem řady neinfekčních onemocnění a chronických zánětů, varují odborníci. Takzvaný dlouhodobý monitoring dietární expozice populace vybraným chemickým látkám je legislativně zakotvený v řadě předpisů ČR i EU. Hodnocení významných minerálních látek v obvyklé dietě české populace i v roce 2020 ukázalo, že se opakuje řada…
Zobrazit článek

6 letních pravidel pro kardiaky

Letní tropická vedra na straně jedné, klimatizace v kancelářích a autech na straně druhé. Teplotní rozdíly jsou náročné zejména pro pacienty s nemocným srdcem. Český statistický úřad (ČSÚ) ještě před pandemií uvedl, že téměř třetina Čechů umírá na nemoci srdce: „Ze srdečních onemocnění je u mužů i žen nejvyšší úmrtnost na chronickou ischemickou chorobu srdeční, která tvoří polovinu úmrtnosti na nemoci srdce, dále jde o selhání srdce a akutní infarkty myokardu. Pokud si nejste jisti, zda náhodou nespadáte do skupiny kardiaků, nechte si své srdce vyšetřit. EKG, tedy základní vyšetřovací metoda v kardiologii, se provádí pacientům od 40 let ve čtyřletých intervalech. Některé zdravotní pojišťovny…
Zobrazit článek

Světový den rakoviny plic – 1. srpna.

Rakovina plic je nemoc, která zabije drtivou většinu těch, u nichž se objeví. Záludnost choroby spočívá v jejím „tichém“ postupu. Zprvu se výrazně nehlásí, nebolí, a lidé s už jasnými příznaky tak přicházejí na léčbu pozdě. Osm z deseti nemocných umírá zbytečně – v časných stadiích by šlo nádor odstranit. Takto lékaři bojují o co nejdelší a nejkvalitnější život s pokročilou nemocí. Naprostý předěl v situaci bude znamenat spuštění čtvrtého národního screeningu – plic, který by měl odstartovat na začátku příštího roku 2022 a měl by zásadně ovlivnit vysokou úmrtnost lidí na karcinom plic. Plicní lékaři o tento screening usilovali řadu let. Slibují si od něj…
Zobrazit článek

Klišťová encefalitida: 6 věcí, které byste měli vědět

Klíšťová encefalitida je virové infekční onemocnění, které postihuje centrální nervový systém, a které může vyústit v dlouhodobé zdravotní komplikace a případně i úmrtí. Základní vodítka, která by vás měla vést k podezření na klíšťovou encefalitidu, jsou dvě – měli jste klíště a máte zvýšenou teplotu nebo horečku. První příznaky klíšťové encefalitidy jsou lehce  zaměnitelné s chřipkou. Typické jsou bolesti sval a kloub, slabost a zvýšená teplota. Po několika dnech, kdy se zdá, že je vše v pořádku, začnou silné bolesti hlavy, světloplachost, závratě, horečka, třes a zvracení. 2. Kde hrozí nákaza? Výskyt klíšťové encefalitidy na našem území je v poslední…
Zobrazit článek

Lidé v práci méně kouří (průzkum)

O více než polovinu se během tří let zvýšil počet zaměstnanců, kteří zcela přestali nebo omezili kouření. Vyplývá to z průzkumu, který pro personální agenturu Předvýběr.CZ mezi zaměstnanci a podnikateli uskutečnila společnost STEM/MARK. Už čtyři roky přitom v Česku platí zákon, který zakazuje kouření ve veřejných prostorech. S kouřením zcela přestalo 2,5 % respondentů a dalších 11,9 % pracujících konzumaci nikotinu omezilo, celkem se tak k ovlivnění novým zákonem hlásí 14,4 % zaměstnanců. Podle průzkumu, který si Předvýběr.CZ nechal udělat před třemi lety, po prvním roce existence zákona regulace kouření ovlivnila jen 8,7 % pracující populace. „Nekouření se stává standardem…
Zobrazit článek

Křečové žíly nelze vyléčit

Křečové žíly a metličky má každý druhý člověk. I proto se o nich celkem běžně mluví a jak už to bývá, vzniká kolem nich spousta mýtů a polopravd, které se šíří. Chronické žilní onemocnění nelze brát na lehkou váhu a informace o nich je vhodné uvést na pravou míru. Křečové žíly a metličky projevem chronického žilního onemocnění, které má 6 stadií. První stadium je subjektivní pocit těžkých nohou a občasné křeče. V dalších stadiích se postupně objevují metličky, křečové žíly, přidávají se otoky nohou a změny na kůži. Vrcholem je otevřený a velmi bolestivý bércový vřed. „Jen“ malé metličky lze…
Zobrazit článek

VZP dává 5 000 Kč na psychosociální podporu

Všeobecná zdravotní pojišťovna zařadila od 1. srpna 2021 do nabídky benefitů pro své klienty příspěvek na psychosociální podporu ve výši až 5 tisíc korun. „Pandemie se podepsala na počtech pacientů trpících stavy úzkosti či depresemi. Našim klientům proto ještě v letošním roce umožníme čerpat mimořádný bonus, který by jim měl pomoci lépe se vyrovnat se situací, kterou každý z nás prožíval jinak a s jinými důsledky. Řada lidí dnes váhá s návštěvou psychoterapeuta třeba i z finančních důvodů, i proto jsme se k tomuto kroku rozhodli,“ říká náměstek ředitele VZP ČR pro služby klientům. Nově zařazený příspěvek na psychosociální podporu…
Zobrazit článek

Průvodce sociální oblastí je opět k dispozici zcela zdarma

Aktualizovaná verze brožurky s názvem Průvodce sociální oblastí města, kterou pracovníci odboru sociálních věcí každoročně připravují, je opět k dispozici všem zájemcům zcela zdarma. „Obsahuje kompletní přehled poskytovaných sociálních služeb s kontakty na organizace a konkrétní osoby. Užitečnou brožurku je možné získat v tištěné podobě na radnici v městském informačním centru, distribuována je také všem poskytovatelům služeb. Sociální služby zahrnují poměrně široké spektrum, a to od seniorů, osob se zdravotním znevýhodněním, děti a mládež, osoby závislé na návykových látkách až po osoby v krizi,“ říká náměstek primátora Viktor Vojtko.
Zobrazit článek

Škola za dveřmi – chcete zlepšit koncentraci vašich dětí?

Mozek je tělesný orgán, stejně jako srdce, játra, ledviny a plíce. Potřebuje ke správné činnosti omega-3 mastné kyseliny. Zdravý mozek vyžaduje hodně omega-3 mastných kyselin Pokud jde o živiny podporující dobrou koncentraci a další kognitivní funkce (učení, paměť…), včetně celkového chování dětí, omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v tučných rybách, jako je losos, tuňák a makrela, v řasách, patří mezi nejlépe prozkoumané – a to z dobrého důvodu (1). Věda nyní potvrzuje, že se naši předkové nemýlili, když tvrdili, že ryby jsou potravou pro mozek. Suchá hmota mozku je tvořena z 60 % tukem a jedna z omega-3 mastných…
Zobrazit článek