Rubriky
Aktuality

Health Report 2021 – zdraví v ČR (průzkum)

STADA připravuje společně s výzkumnou agenturou Kantar velký průzkum k otázkám zdraví v celé řadě evropských zemí. V letošním roce je poprvé součástí průzkumu také Česká republika. Zpráva zahrnuje data pokrývající 15 evropských zemí a více než 30 tisíc respondentů. Dosud nejobsáhlejší Health Report 2021 se zaměřuje na ústřední zdravotní témata naší doby, jako jsou dopady pandemie a lockdownů na psychické a fyzické zdraví, ale i důvěru v poučení zdravotnického systému nebo změny v nákupním chování v oblasti zdraví.

Prudký nárůst e-commerce je jasným trendem posledních let, který v době uzavření kamenných obchodů logicky dále dramaticky posílil. Téměř 42 % Čechů si v minulém roce objednalo více doplňků stravy online. To představuje téměř dvojnásobek průměru za všechny země v průzkumu. Nejblíže jsou Poláci s 32 %. Více než 42 % Čechů si v minulém roce objednalo dvakrát více doplňků stravy online, než je evropský průměr. V počtu lidí, kteří začali více cvičit, je však ČR téměř na posledním místě.

Pokud by nenastala komplikovaná epidemiologická situace, nadpoloviční většina Čechů by preferovala nákup volně prodejných léků v kamenných obchodech včetně místní lékárny. Nicméně 22 % lidí by si tyto výrobky i tak objednalo v online lékárně, což je opět hodnota vysoko nad průměrem průzkumu (12 %). Třetina Čechů by si za normálních okolností volně prodejné léky online neobjednala. Jejich zdrženlivost k online nákupům výrobků pro zdraví je mnohem nižší než evropský průměr, který je dle Health Report 2021 celých 43 %.

Že by se trendy v oblasti zdraví měly stát součástí životního stylu, si myslí pouze 17 % dotazovaných, což je pod evropským průměrem. Nad průměrem si stojíme také v přesvědčení, že moderní trendy v oblasti zdraví jsou pouze nástrojem lákání peněz od lidí. Myslí si to čtvrtina Čechů. Češi zároveň nadprůměrně důvěřují lékařům (tři čtvrtiny dotázaných) a lékárníkům. K doporučením zdravého životního stylu se však staví spíše vlažně. To s sebou nese trendy jako např. nárůst obezity za dobu pandemie.

Své chování vůči vlastnímu zdraví změnilo v minulém období pouze 14 % Čechů, což je pod evropským průměrem. Naopak téměř polovina populace užívala častěji vitamíny a doplňky stravy. v tom jsou dále pouze Srbové. Češi se také v minulém období více zaměřili na zdravé stravování, o to méně však na na vlastní aktivitu. Česká republika má spolu s Německem, Ruskem a Srbskem nejmenší podíl lidí, kteří začali více cvičit.

Mezi nejprogresivnější národy patří Češi i v dalších elektronických řešeních, lékaře ale potřebují vidět osobně. Online a digitální řešení pro zdraví se neomezuje jen na nakupování v e-shopech. Do online prostředí se přesouvají zdroje informací. Lidé v Česku jsou otevření také dalším moderním řešením. Například 70 % z nich by bylo připraveno využívat elektronickou alternativu příbalových letáků. Více než třetina si myslí, že by to bylo praktičtější a toto řešení by vytvářelo méně zbytečného odpadu.

Zároveň patří Češi mezi nejvíce otevřené národy, co se týká používání zdravotních aplikací na mobilních telefonech. Naopak jen polovina Čechů si dovede představit, že by nahradila návštěvu svého lékaře setkáním po internetu. V tomto jsou lidé u nás konzervativnější než ostatní evropské národy.

Mobilní aplikace pro zdraví Fitify vznikla v České republice. Ve srovnání s evropským průměrem v ČR věří nadprůměrný počet lidí, že mobilní aplikace jim mohou pomoci docílit lepší úrovně digitální komunikace s lékařem. Otázka připravenosti zdravotnického systému na krizové situace, jako je pandemie nakažlivé nemoci, budí ve společnosti velké emoce. Podle průzkumu však 59 % lidí v Česku věří, že v případě podobné epidemiologické situace v budoucnu bychom byli připraveni lépe.

Nosit celý den roušku nebo respirátor není komfortní. Mnozí znají ze svého okolí i z vlastní zkušenosti, jak může vlhké prostředí pod rouškou a vydechování bakterií způsobit potíže. Zajímavé je, že Česko má v evropském průměru jak nejvyšší počet lidí, kteří těmito potížemi trpí, tak zároveň nejnižší počet lidí, kteří se s těmito problémy vůbec nesetkali.

S 18 % lidí, kteří mají v úmyslu udělat všechno, co je v jejich silách, aby podpořili svůj imunitní systém, jsme po Ukrajincích nejodhodlanějším národem v rámci výzkumu, do kterého byly kromě ČR zahrnuty Belgie, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rusko, Španělsko, Srbsko, Švýcarsko, Ukrajina a Velká Británie. Dle TZ

www.mslgroup.com
www.stada.cz

Zdroj: medicina.cz