Dobrý cukr: seriál pro lepší život s cukrovkou

Již rok využívají lidé s cukrovkou a jejich blízcí vzdělávací seriál Dobrý cukr, který v sedmnácti krátkých videích mapuje základní situace, které diabetici nejčastěji řeší. Autorkami Dobrého cukru jsou dvě lékařky – MUDr. Dagmar Bartášková a MUDr. Vladimíra Nekvindová, které mají s péčí o diabetiky bohaté zkušenosti z vlastní praxe.

„Přinášíme praktické informace, návody a tipy, jednoduše a srozumitelně. Videa se odehrávají v ambulanci, naší zvídavou pacientku hraje Bára Štěpánová.  Pacienti s diabetem si tak mohou doma v klidu připomenout, co a jak mají správně dělat,“ vysvětlují autorky projektu.

Bára Štěpánová v roli pacientky paní Dobré absolvuje první návštěvu u diabetologa, naučí se měřit hladinu cukru v krvi, zvládne aplikaci inzulínu, pozná hypoglykémii a dozví se vše podstatné o dietě, obezitě, vysokém cholesterolu a dalších věcech, které jsou pro život s diabetem.

Série videí je zdarma dostupná YouTube kanálu (Dobrycukr), či na webových stránkách www.dobrycukr.cz, kde mohou pacienti najít i doporučené odkazy na další ověřené zdroje informací o cukrovce a zdraví.

Výuková videa jsou hojně využívána pacienty i při covidové pandemii, kdy osobní setkání nahradily vzdálené kontroly telefonem či emailem. Řada nemocných pochopila, že o své zdraví musí každý pečovat hlavně sám. Aktivní přístup a znalost důležitých informací z ověřených zdrojů jsou správnou cestou.

Závěrem aktuálně nejdůležitější informace pro diabetiky. Cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak znamená výrazně vyšší riziko těžkého průběhu nemoci COVID – 19.  Myslete na sebe. Pokud jste nemoc zatím neprodělali, určitě se nechte očkovat. Přínosy vakcinace převažují nad riziky možných nežádoucích účinků po očkování.

Dle autorek.

www.dobrycukr.cz

Zdroj: medicina.cz