Měsíc: Červen 2021

Cvičení pomohlo před závažnými komplikacemi COVID-19

Fyzická aktivita nám pomáhá cítit se lépe a předchází nebo zpomaluje řadu onemocnění, včetně srdečních chorob, rakoviny a demence. Pomáhá nám žít déle. Doporučuje se alespoň 150 minut mírné fyzické aktivity týdně. Studie publikovaná v časopise British Journal of Sports Medicine naznačuje, že rutinní pohybová aktivita může pomoci chránit lidi, kteří onemocní COVID-19, před vážným onemocněním.  Doporučujeme, aby úsilí o podporu fyzické aktivity bylo orgány veřejného zdraví upřednostňováno a začleněno do běžné lékařské péče. Cvičení je znak vitality Zdravotníci z velkého kalifornského zdravotnického systému Kaiser Permanente se běžně ptají všech svých pacientů na dvě jednoduché otázky týkající se jejich fyzické…
Zobrazit článek

Národní výzkum užívání tabáku a alkoholu v České republice 2020

V roce 2020 bylo v populaci České republiky celkem 23,1 % kuřáků starších 15 ti let. V porovnání s rokem 2019 (24,9 %) zaznamenáváme pokles o 1,8 p. b. Tři čtvrtiny představovali denní kuřáci (16,6 % všech respondentů),  21,2 % mužů a 12,2 % žen. I přes izolované roční odchylky lze ve sledovaných letech 2012 – 2020 pozorovat snižování prevalence kuřáctví. Česká populace kouří převážně klasické cigarety. Podíl jiných tabákových výrobků určených ke kouření je malý. Počet vykouřených cigaret (průmyslově vyráběných i ručně balených) stoupl z 11,2 v roce 2019 na 12,7 kusů v roce 2020. V intenzitě spotřeby jsou…
Zobrazit článek

Mezinárodní den bezpečnosti potravin 2021

Světový den bezpečnosti potravin se slaví 7. června. Vzhledem k celosvětové zátěži chorobami přenášenými potravinami, vyhlásilo v roce 2018 Valné shromáždění Organizace spojených národů (OSN) 7. červen Mezinárodním dnem bezpečnosti potravin. Světová zdravotnická organizace (WHO), společně s Organizací OSN pro výživu a zemědělství (FAO) spolupracují s členskými státy a dalšími příslušnými organizacemi při zvyšování povědomí veřejnosti o této důležité problematice, současně se snahou dále celosvětově zlepšovat bezpečnost potravin a snižovat zátěž způsobenou alimentárními nemocemi. Úkolem Světového dne bezpečnosti potravin je především: Seznamovat veřejnost s problematikou bezpečnosti potravin Demonstrovat, jak předcházet nemocem z potravin Zlepšovat spolupráci při zajištění bezpečnosti potravin napříč odvětvími,…
Zobrazit článek

VZP k Světovému dnu dárců krve

Nemocnice v České republice dlouhodobě bijí na poplach a hlásí nedostatek krve. Koronavirová epidemie tento stav ještě zhoršila. Všeobecná zdravotní pojišťovna si je této skutečnosti vědoma, a proto i letos nabízí finanční příspěvek např. na rehabilitační a lázeňské aktivity klientům, kteří bezplatně darují krev. Vloni si pro tento příspěvek došlo 43 372 klientů, o 352 méně než v roce předchozím. VZP uvedená data zveřejňuje při příležitosti Světového dne dárců krve, kterým je 14. červen. Krev má v životě člověka nenahraditelnou úlohu. Zachraňuje zdraví a životy těžce nemocných lidí. Dle Červeného kříže je ale v posledních letech zaznamenáván pokles počtu nově zaevidovaných…
Zobrazit článek

Letní ovoce a zelenina osvěží, nasytí a podpoří zdraví

Léto je téměř tady, a tak se možná budete snažit kompenzovat horko kolem sebe, zejména v kuchyni. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je vytvořit osvěžující jídla s využitím sezónního ovoce a zeleniny. Zařazení letních druhů jako jsou meloun, jahody, třešně, ostružiny, sladká kukuřice, papriky nebo cukety dodá vašim pokrmům barvu a chuť. Navíc do sebe dostanete zdraví prospěšnou vlákninu, vitaminy, minerální látky, fytonutrienty, antioxidanty a látky bojující proti zánětům. Využijte letní ovocno-zeleninovou duhu na talíři. Vaše tělo vám poděkuje a možná dokonce uniknete i žáru sporáku. Prof. J.Ruprich a kol., CZVP SZÚ, 9.6.2021 Zdroj: szu.cz
Zobrazit článek

Nová společnost pro zdraví žen

Společnost Organon (NYSE: OGN) 3. 6. 2021 slavnostně zahajuje svou činnost jako globální společnost zaměřená na zdraví žen a jejich rodin v oblastech reprodukčního zdraví, srdečních onemocnění, rakoviny prsu, alergií a astmatu. Soustředí se na Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Chorvatsko, Slovinsko, Srbsko, Severní Makedonii, Černou Horu, Albánii, Bosnu a Hercegovinu, Řecko, Kypr a Maltu. Povede ji výkonný ředitel Okan Isikci. Sídlo společnosti bude v Praze. Vedení společnosti se spojilo s newyorskou akciovou burzou (NYSE) při příležitosti prvního dne aktivního obchodování. Společnost vytvořila „Wall of Voices” (tzv. “zeď hlasů”), multimediální instalaci. Ženy po celém světě jsou tímto vyzvány, aby…
Zobrazit článek

Dobrý cukr: seriál pro lepší život s cukrovkou

Již rok využívají lidé s cukrovkou a jejich blízcí vzdělávací seriál Dobrý cukr, který v sedmnácti krátkých videích mapuje základní situace, které diabetici nejčastěji řeší. Autorkami Dobrého cukru jsou dvě lékařky – MUDr. Dagmar Bartášková a MUDr. Vladimíra Nekvindová, které mají s péčí o diabetiky bohaté zkušenosti z vlastní praxe. „Přinášíme praktické informace, návody a tipy, jednoduše a srozumitelně. Videa se odehrávají v ambulanci, naší zvídavou pacientku hraje Bára Štěpánová.  Pacienti s diabetem si tak mohou doma v klidu připomenout, co a jak mají správně dělat,“ vysvětlují autorky projektu. Bára Štěpánová v roli pacientky paní Dobré absolvuje první návštěvu u diabetologa, naučí se měřit hladinu…
Zobrazit článek

Dobré nitro: Jak se můžeme lépe vyspat?

Spánek je nesmírně důležitý pro regeneraci těla i duše. Doporučení, co lze udělat pro správnou spánkovou hygienu dává nezisková organizace Loono v rámci nové kampaně Dobré nitro, která se zabývá prevencí duševních onemocnění. Jedno z nejdůležitějších pravidel správné spánkové hygieny je ulehání vždy ve stejný čas. Tělo si navykne na pravidelný režim (měl by být i o víkendech!) a probuzení bude s větší energií. „Výkyvy ve spacím režimu zbytečně rozhazují hladiny hormonů (konkrétně melatoninu, dopaminu, serotoninu a kortizolu) a způsobují pak problémy s usínáním,” upozorňuje MUDr. Martina Čermáková, odborná garantka Loono. Po jednom takovém víkendovém ponocování lze dokonce zažít pocit,…
Zobrazit článek

5 RAD SENIORŮM PRO DOBROU KONDICI

Přirozený pohyb je podle odborníků ten nejlepší lék na spoustu zdravotních neduhů. Pro seniory je důležitý přiměřený silový trénink, protože svalová hmota se s věkem přirozeně snižuje, a právě cílený silový trénink může celý proces výrazně zpomalit. Stejně důležité je posílení kardiovaskulárního systému, celkové zpevnění těla, a především získání větší pohyblivosti a ohebnosti, což je ve vyšším věku zdaleka nejdůležitější. Rada č. 1: Udržet v kondici se dá i doma Podle odborníků je nejdůležitější, aby si lidé, a tím spíše senioři, dokázali přes den co nejvíce udržet správné držení těla a chodili vzpřímeně. Dalším nenásilným „cvičením“ je pak jakákoliv činnost…
Zobrazit článek

Pro zdravé zuby

Zdravé a hezké zuby jsou cílem většiny lidí. Kolem péče o chrup však stále panuje celá řada mýtů a nejasností. Některé dokonce brání v tom, aby lidé ochotněji chodili na preventivní prohlídky, které by mohly včas zachytit vážný problém.  Novinky a zásady péče o zuby z kliniky Schill Dental Clinic. Představa návštěvy zubního lékaře často vyvolává nervozitu a strach z bolesti. Tato obava je do značné míry zbytečná. V 21. století jsou již prostředky, jak pacientovi celý zákrok maximálně zpříjemní a ušetří bolesti i úzkost. Podává se ve formě tablety, která zbavuje obavy z vyšetření. Na rozdíl od celkové narkózy je pacient stále…
Zobrazit článek