Měsíc: Březen 2020

V České republice jsou první tři potvrzené případy nákazy koronavirem + kontakty na Krajské hygienické stanice

Testy ve Státním zdravotním ústavu dnes odpoledne potvrdily první tři případy nákazy koronavirem. Vzorky byly nyní odeslány na potvrzení do berlínské laboratoře. Výsledky budou známy nejpozději v pondělí večer. Nakažení jsou izolováni na infekčních klinikách, hygienici nyní provádí potřebná epidemiologická šetření včetně dohledávání všech osob, se kterými přišli nakažení do blízkého kontaktu. „Do Prahy již dorazil transport z Berlína, který vysílá WHO. Ten od Státního zdravotního ústavu převzal vzorky a provede v Berlíně potřebné potvrzení našich nálezů. Poté ihned dostaneme zprávu o potvrzení diagnózy. Mezitím probíhá šetření v ČR a další testování. Hygienici v Praze a Ústí nad Labem věnují případům nadstandardní pozornost a…
Zobrazit článek

SZPI aktuálně ke koronaviru

Informace SZPI ke koronaviru v souvislosti s potravinami Může se virus přenášet potravinami? Nový koronavirus je respirační virus. K přenosu dochází primárně kontaktem s infikovanou osobou, která zejména při mluvení, kašlání a kýchání šíří infekční kapénky na své okolí. Přenos je možný také předměty čerstvě kontaminovanými sekrety infikovaného člověka. Přenos potravinami je nepravděpodobný, a to díky jeho nízké stabilitě v prostředí. Dosud se neprokázalo, že by k tomu u nového koronaviru došlo. Zdroj: SZÚ Jaká preventivní opatření by měli dodržovat provozovatelé potravinářských podniků? Jedinci nakažení virem 2019-nCoV aktivně vylučují virus prostřednictvím částic sputa a hlenu. Tyto projevy potenciálně kontaminují okolní prostředí a…
Zobrazit článek

Prevence nákazy koronavirem: jak předejít infekci a neohrozit ostatní?

Počet lidí, kteří se nakazili novým typem koronaviru v Evropě zatím neustále stoupá. K šíření nákazy totiž přispívá fakt, že až 80 % potenciálních přenašečů neprojevuje vůbec žádné příznaky, a tak nemoc nevědomky roznáší dál do svého okolí. O to důležitější roli hraje prevence. Přinášíme proto přehled kroků, které je nutné dodržovat, aby se šíření epidemie co nejefektivněji zabránilo. Nový typ koronaviru SARS-CoV-2, který momentálně paralyzuje takřka celý svět, se oproti svým předchůdcům MERS-CoV a SARS-Cov šíří v mnohonásobně větším měřítku. Rychlosti, jakou se virus a s ním spojené onemocnění COVID-19 dostává mezi širokou veřejnost, totiž nahrává fakt, že až u 80 % nakažených probíhá infekce bez…
Zobrazit článek

Co se skutečně skrývá pod pojmem domácí karanténa?

Na zahradu můžete V souvislosti s šířením koronaviru se často skloňuje termín domácí karanténa. Ta může být nařízena například lidem, kteří se vrátili z rizikových oblastí. Co si osoby v domácí karanténě mohou a nemohou dovolit? Karanténu řeší Zákon č. 258/2000 Sb. O Ochraně veřejného zdraví a rozhoduje o ní Orgán ochrany veřejného zdraví (OOVZ), což může být Ministerstvo zdravotnictví nebo krajská hygienická stanice. Podle ředitelky protiepidemického odboru pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové může ovšem o karanténě rozhodnout i praktický lékař. Karanténou se podle zákona rozumí: „Oddělení zdravé fyzické osoby, která byla během inkubační doby ve styku s infekčním onemocněním nebo…
Zobrazit článek

Informace k výskytu nového koronaviru z webu Krajské hygienické stanice České Budějovice

Zdroj: khscb.cz BYL jsem v oblasti nového koronaviru a MÁM projevy respirační infekce (teplota, kašel nebo dušnost) Rizikový pobyt = Minulých 14 dní v oblasti nákazy novým koronavirem (Čínská lidová republika, Jižní Korea, Hong Kong, Irán, Itálie (regiony Benátsko, Lombardie Emilia – Romagna a Piedmont), Japonsko, Singapur + další postižené oblasti podle měnící se epidemiologické situace) nebo přestup na velkých letištích v Číně: –     Pokud jste doma, nikam nechoďte. Vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi –     Často si myjte ruce mýdlem a vodou. Popřípadě používejte dezinfekční prostředky na bázi alkoholu –     Při kašli se zakrývejte ústa a nos jednorázovým kapesníkem nebo použijte rukáv, ne ruce!!! –     Telefonicky kontaktujte…
Zobrazit článek