Nemocných nakažených klíšťovou encefalitidou přibylo

 

Ke konci října 2019 se v České republice nakazilo klíšťovou encefalitidou o 5 % obyvatel více než v roce 2018 ve stejném období. Už v loňském roce u nás bylo přitom zaznamenáno nejvíce případů klíšťové encefalitidy z celé Evropské unie. Nejnovější data naznačují, že situace se nezmění ani letos. Následky klíšťové encefalitidy mohou být celoživotní a lidé na tuto virovou nákazu dokonce umírají. Preventivní očkování přesto využívá pouze 25 % z nás.

„V České republice je dlouhodobě evidován vysoký počet onemocnění klíšťovou encefalitidou. Ani letošní rok v tomto směru není výjimkou. Do konce října bylo hlášeno již 665 případů onemocnění. K onemocnění klíšťovou encefalitidou na našem území dochází ve všech krajích, přičemž aktuálně více než 50% meziroční nárůst je v Pardubickém, Libereckém a Karlovarském kraji,“ říká MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí ze Státního zdravotního ústavu.V loňském roce onemocnělo klíšťovou encefalitidou do konce října 633 lidí, letos se jednalo o 32 případů více. Je tedy pravděpodobné, že celkový počet nakažených přesáhne číslo 712 z loňského roku.

„Pokud si myslíme, že růst o 5 % je málo, musíme si uvědomit, že jde o více než 30 životů, u kterých hrozí vážné dlouhodobé, i trvalé následky např. ochrnutí nebo porucha sluchu. Je běžné, že se poté, co pacient onemocní klíšťovou encefalitidou a má trvalé následky, nechá očkovat celá rodina. Pro pacienta je už ale pozdě,“ říká MUDr. Lenka Petroušová, Ph.D. z Fakultní nemocnice Ostrava. Důvodem, proč očkování odkládáme, přitom většinou nejsou finance ani obava vakcinace, ale přesvědčení, že se nás tato nemoc netýká. Klíšťata se ale vyskytují v posledních letech nejen v lese, ale zcela běžně také v městských parcích a hřištích.

Repelent, ať již přírodní nebo kupovaný, dlouhé nohavice ani prohlídku po příchodu domů není možné považovat za 100% ochranu. Zatímco proti nákaze lymeskou borreliózou neexistuje očkování, v případě klíšťové encefalitidy se lze očkovat.

Základní očkování proti klíšťové encefalitidě probíhá ve třech dávkách. U běžného schématu je čas na druhou dávku 1 až 3 měsíce po dávce první. Ochranu je možné očekávat 14 dní po druhé dávce. Poslední očkování vás pak bude čekat za dalších 5 až 12 měsíců. Právě proto je podzim vhodným obdobím k tomu s očkováním začít. Využít můžete i příspěvky pojišťoven, které v rámci preventivních programů spoluhradí i náklady na očkování. Může se přitom jednat až o 1 500 Kč, které se čerpají jak na základní očkování, tak na přeočkování po 3–5 letech.

Klíšťová encefalitida. Původ: virus, specifická prevence: očkování.Léčba: antibiotika, vzhledem k tomu, že se jedná o virové onemocnění, nemají žádný efekt. Lékaři jsou odkázáni výhradně na tlumení projevů nemoci (horečka, bolest, zvracení, zmírnění otoku mozku).  Může dojít k dlouhotrvající obrně hlavových nervů (vedoucí k obrně končetin), k postižení nervů či poruše sluchu; až několik měsíců po ukončení léčby pociťuje 10 % nemocných poruchy koncentrace, paměti, nespavost/spavost a úzkost; následkem může být i smrt.

Lymeská borelióza. Původ: bakterie, specifická prevence: není, pouze prevence nespecifická, tedy nepřichycení klíštěte. Léčba: užívání antibiotik.  Při včasné léčbě zůstávají pacienti zcela bez následků

Dle TZ

www.focus-age.cz

Zdroj: medicina.cz