Rubriky
Aktuality

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ: Neobyčejní dobrovolníci & 20 let Tříkrálové sbírky

 

Neobyčejní dobrovolníci & 20 let Tříkrálové sbírky  - jedna z fotografií, které budou na výstavě k vidění (zdroj: Diecézní charita Č. Budějovice /archiv).

Portréty obyčejných lidí s neobyčejný srdcem a momenty z dvacetileté historie Tříkrálové sbírky můžete od 2. do 31. prosince shlédnout ve 3. patře budovy Krajského úřadu Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. Výstava fotografií Dobrovolníci & 20 let Tříkrálové sbírky mapuje motivaci dobrovolníků Dobrovolnického centra Diecézní charity České Budějovice, kteří věnují svůj volný čas těm nejpotřebnějším, a také ukazuje Tříkrálové koledování z pohledu 20 profesionálních Charit v českobudějovické diecézi.

15 let od založení Dobrovolnického centra Diecézní charity České Budějovice připomíná 12 portrétů dobrovolníků, které ilustrují to, jak širokospektrální skupinu dobrovolníci představují. Dobrovolníkem může být student, pečující maminka, aktivní senior, ale také vývojový inženýr nebo zahradní architektka. Autorem fotografií dobrovolníků je Petr Zikmund. „Každý rok se snažím věnovat část svého pracovního času některému z charitativních projektů. V případě dobrovolnictví jsem se potkal se zajímavými lidmi a znovu si potvrdil, že upřímné „děkuji“ je v těchto případech ten nejlepší honorář“, popisuje svou zkušenost fotograf, který stojí
i za vznikem kalendáře Dobrovolníci 2020.

Jedno z největších Dobrovolnických center v jihočeské metropoli, které bylo založeno 1. července 2004 jako reakce na ničivé povodně v roce 2002, čítá stovky evidovaných dobrovolníků, jenž pomohli tisícům klientů v mnoha přijímajících organizacích. Dobrovolnické centrum Diecézní charity školí a zajišťuje dobrovolníky nejen do jihočeských Charit, ale také je vysílá partnerských organizací – např. FOKUS, Centrum sociálních služeb Staroměstská, Domov Libníč a Centrum sociálních služeb Empatie nebo Nemocnice České Budějovice. „V současné době evidujeme asi 90 aktivních dobrovolníků. Naše dobrovolníky představuje pestrá parta lidí – nejmladšímu z nich je 15 let, což je hranice, kterou určuje zákon, a nejstarší dobrovolnice brzy oslaví své 90. narozeniny“, doplňuje koordinátorka dobrovolníků Barbora Fišerová Pegleyová.

V lednu 2020 oslaví již 20. narozeniny také Tříkrálová sbírka, největší charitativní sbírka a dobrovolnická akce v České republice. Prostřednictvím 20 fotografií z historie této sbírky v 20 profesionálních Charitách v českobudějovické diecézi (celé území Jihočeského kraje, část Kraje Vysočina, Plzeňského kraje a Středočeského kraje) můžete nahlédnout do zákulisí jejich Tříkrálového koledování a seznámit se s činnostmi Charit.

Výstavu Dobrovolníci & 20 let Tříkrálové sbírky můžete navštívit od 2. do 31. prosince 2019 ve 3. patře Krajského úřadu Jihočeského kraje (U Zimního stadionu 2) každý pracovní den (pondělí a středa 8.00–17.00 hod., úterý a čtvrtek 8.00–16.00 hod., pátek 8.00–14.00 hod.). Vernisáž výstavy se křtem kalendáře „Dobrovolníci 2020“ zde proběhne v pondělí 9. prosince ve 12.30 hod.


Diecézní charita České Budějovice (DCHCB) je nestátní neziskovou organizací zřizovanou Biskupstvím českobudějovickým a členem sdružení Charita Česká republika. Středisko DCHCB je profesionálním poskytovatelem sociálních služeb na regionální i krajské úrovni. Kromě vlastních služeb a projektů koordinuje a metodicky vede „své dcery“ – oblastní, městské a farní Charity, tzn. celkem 19 profesionálních a několik dobrovolných Charit na celém území českobudějovické diecéze* (tj. celé území Jihočeského kraje, části Kraje Vysočina (Pelhřimov, Pacov, Kamenice nad Lipou), části Plzeňského kraje (Sušice, Horažďovice) a části Středočeského kraje.

Zdroj: kraj-jihocesky.cz