Zachránce milionů by koncem srpna oslavil „stovku“

 

Kdyby v roce 1998 nevyšla zmanipulovaná studie spojující MMR očkování (očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám) s autismem, dr. Maurice Hilleman by patrně obdržel Nobelovu cenu. Místo ní však dostával nenávistné dopisy. Zemřel v roce 2005, tedy 5 let předtím, než byla zmiňovaná studie prohlášena za zmanipulovanou a její autor zbaven práva na výkon lékařské praxe…

Dr. Maurice Hilleman, mikrobiolog, který vyvinul více než 40 vakcín, by letos v srpnu oslavil 100 let. Práce tohoto „otce moderní medicíny“, jak jej odborníci nazývají, každý rok zachrání asi 8 milionů životů po celém světě. Dr. Maurice Hilleman jich tak zachránil více, než jakýkoliv jiný lékařský vědec v historii.

Nejznámější je příběh, vývoje vakcíny proti příušnicím: V roce 1963 onemocněla pětiletá Jeryl Lynn příušnicemi. Její otec – Dr. Hilleman – ihned vyzvedl z laboratoře patřičné vybavení pro odběr vzorků. Jeryl Lynn následně odebral vzorek z hrdla a jel ho uložit do laboratorního mrazáku. V následujících dnech se mu podařilo právě z tohoto vzorku izolovat virus a vyrobit účinnou vakcínu proti příušnicím. Jeho druhá dcera Kirsten, pak tuto vakcínu dostala v prvním roce života. Zajímavé také je, že se dodnes používá k výrobě vakcíny stejný kmen viru – říká se mu kmen Jeryl Lynn a existuje v nejznámější trivalentní vakcíně proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám (MMR).

Zásluhy a vliv dr. Hillemana na současnou moderní medicínu jsou naprosto nepopiratelné. Svoji první vakcínu vyvinul po dokončení studií v roce 1944. Vakcína chránila proti viru japonské encefalitidy, která mohla vést k otoku mozku a smrti. Vakcína byla použita k ochraně amerických vojáků za druhé světové války.

Za svůj život dr. Maurice Hilleman vyvinul například také vakcínu proti spalničkám, příušnicím, hepatitidě typu A a B, planým neštovicím, meningitidě a zápalu plic.

Vyvinul také první vakcínu proti rakovině.  Vytvořením vakcíny proti hepatitidě B, se dr. Hilleman stal vůbec prvním člověkem, který zajistil ochranu proti viru, který u lidí způsobuje rakovinu jater. Jeho vakcína proti spalničkám zachránila v letech 2000 až 2017 více než 21 miliónů životů, úmrtnost na tuto nemoc klesla celosvětově o 80 %.

Další miliony lidí vděčí dr. Hillemanovi za ochranu před Honkongskou chřipkou. V letech 1948 až 1957 totiž zjistil, že virus chřipky může zmutovat tak, že proti němu není nikdo imunní. A předpověděl pandemii chřipky v Hongkongu….

Před očekávaným příchodem viru do USA  vytvořil vakcínu, která drtivou většinu obyvatel před chřipkou zachránila. Připravil se svým týmem 40 milionů dávek. V důsledku pandemie v USA zemřelo necelých 70 000 lidí, odborníci odhadují, že počet úmrtí však mohl dosáhnout miliónu.

Dr. Hilleman působil v četných národních a mezinárodních poradních výborech a výborech, akademických, vládních a soukromých, včetně Národního úřadu pro hodnocení výzkumného programu AIDS a Poradního výboru pro imunitní praktiky Národního programu imunitního systému. Ve svém pozdějším životě byl Hilleman poradcem Světové zdravotnické organizace. Obdržel řadu ocenění, například Národní medaili vědy (National Medal of Science) – nejvyšší vědeckou poctu v USA. A také zvláštní cenu za celoživotní úspěch od Dětské vakcinologické iniciativy Světové zdravotnické organizace v roce 1996, či Laskerovu cenu za veřejné služby. Nejcennější – Nobelova – mu však zřejmě – právě kvůli vlně emocí vybuzených zmanipulovanou studií o negativním vlivu očkování – unikla.

Dr. Maurice Hilleman se narodil 30. srpna 1919, na farmě v Miles City, v americké Montaně, jako 8. dítě. Ve stejné době kdy se narodil, zemřely jeho 2 sestry (dvojčata) a 2 dny poté i jeho matka. Vychoval jej strýc a teta. Dr. Hilleman odešel do důchodu jako viceprezident Merck Research Labs v roce 1984 ve věku 65 let. Přestože se říká, že svoji laboratoř řídil jako vojenskou jednotku, byl velmi skromný – žádná z vakcín nenese jeho jméno.

Dle TZ

www.mavepr.cz

Zdroj: medicina.cz