Měsíc: Květen 2019

Řetězce LIDL a KAUFLAND slíbily snížit obsah soli a cukru ve svých privátních značkách

Podle informací z médií přislíbily velké řetězce LIDL a KAUFLAND snížit obsah soli a cukru ve svých privátních značkách potravin.Ty tvoří 83% sortimentu.Vzhledem k velkému podílu na trhu v ČR je hmatatelný krok v reformulaci potravin a příspěvek k nápravě „dietárních prohřešků“ populace. Ještě loni LIDL prodával privátní jogurty s 12,8 g cukru, letos mají 11 g (to by splňovalo i limit pro prodej ve školách podle „pamlskové vyhlášky“, pokud by se jednalo o celkové cukry, ale informace médií je nejasná – jde o přidané nebo celkové cukry?) a příští rok údajně jen 10 g cukru.. Podle servru MediaGuru si „Lidl kromě…
Zobrazit článek

Lidé si mohou nechat vyšetřit znaménka ve Stanu proti melanomu

Lidé si mohou nechat vyšetřit kožní znaménka ve Stanu proti melanomu. Stojí dnes a v úterý na Václavském náměstí v Praze, v pondělí 13. května v Brně a o den později v Ostravě. Každoročně využijí vyšetření zdarma tisíce lidí, loni jich bylo přes 4000. Lékaři odhalili 48 nádorů kůže, za 12 let pořádání preventivní akce už více než 650. Zhoubný melanom je sedmým nejčastějším nádorem v Česku, podlehne mu kolem 400 lidí ročně. Počty úmrtí ale rostou pomaleji než počty nových případů. Onemocnění o častější u mužů než u žen. Pravděpodobnost jeho vzniku podle odborníků zvyšuje opakované spálení kůže, protože…
Zobrazit článek

V obsahu soli se školní obědy neliší od fast foodů

O tom, že je náš přívod soli dietou nejméně 2x vyšší, než je maximálně doporučováno (5-6 g na osobu a den), se už napsalo hodně. Ale možná nevíte, že školní obědy mají většinou tolik soli, že je statisticky nelze odlišit od pokrmů rychlého občerstvení, včetně burgerů, hranolků, stripsů, aj. Prokázala to studie CZVP. Ta studovala jak pokrmy ze známých „fast foodů“, tak i nejlepších školních jídelen, které mají dodržovat nutriční doporučení. Kdo to konečně v praxi posune kupředu? Asi nikdo. Ale dobré to vědět. Nelze říci, že by se situace neměnila. SZÚ dvakrát monitorovalo typické pokrmy z rychlého občerstvení (2013 a 2016)…
Zobrazit článek

Světový den astmatu – 7. květen

Také v letošním roce vyhlašuje Globální iniciativa pro astma na začátek května „Světový den astmatu“. Letos si tento den připomeneme v úterý 7. května. Celosvětová edukační a osvětová aktivita tohoto významného dne upozorňuje na průduškové astma jako na onemocnění, které lze v současné době účinně léčit a snížit tak zátěž, kterou pro nemocné představuje. Astmatem celosvětově trpí až 300 milionů nemocných. Jde tak o jednu z nejčastějších chronických nemocí vůbec. Neléčené nebo špatně léčené astma může své nositele nejen významně omezovat a zatěžovat, ale může je i ohrozit na životě. Proto se informační a vzdělávací aktivity v ČR i ve světě soustředí hlavně na…
Zobrazit článek

Ministerstvo zdravotnictví pořádá 2. ročník Dne zdraví. Praha dne 1. června 2019 Zítkovy sady

Po loňském mimořádně úspěšném Dni zdraví připravilo Ministerstvo zdravotnictví pro širokou veřejnost druhý ročník této akce. Uskuteční se v sobotu 1. června od 9 hodin v pražských Zítkových sadech a jeho hlavním heslem bude prevence. „Díky prevenci můžeme předejít zásadním, někdy až fatálním, zdravotním problémům. Proto je velice důležité občany podporovat v tom, aby se aktivně zajímali o své zdraví. A Den zdraví je ideální příležitost, jak začít! Všechny občany proto srdečně zvu v sobotu do Zítkových sadů. Čeká je tu nabitý program plný zdraví a zábavy,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který akci v 10 hodin zahájí. Na všechny návštěvníky bude po celý den čekat…
Zobrazit článek

Pneumokok je stálým ohrožením

Těžký zápal plic, otrava krve, zánět mozkových blan či akutní zánět středního ucha jsou jen některá onemocnění dětí i dospělých, která může mít na svědomí pneumokok – bakterie Streptococcus pneumoniae. Velmi vážnému průběhu invazivní pneumokokové infekce (IPO) v roce 2018 v České republice podle předběžných údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) čelilo 481 lidí, což je o 37 více než v roce 2017, celkem 77 lidí infekci podlehlo. K nejvíce ohroženým skupinám patří děti pod pět let věku a senioři. „Lze pozorovat vzestup celkové nemocnosti IPO a vzestup věkově specifické nemocnosti dětí 0 – 11 měsíců a 1 – 4 roky,…
Zobrazit článek

Odmítání očkování – jedna z deseti hrozeb světového zdraví

Kromě vědeckého pokroku a dodržování hygienických pravidel je očkování jednou z nejúčinnějších forem prevence nemocí. Přes pokrok, který současná medicína nabízí, přes rostoucí dostupnost očkovacích látek, je lidské zdraví ohroženo zbytečnou váhavostí nebo neochotou se očkovat. Očkování je jedním z nákladově nejúčinnějších způsobů, jak se vyhnout chorobám – v současnosti zabraňuje 2-3 milionům úmrtí ročně a dalšímu 1,5 milionu by se dalo vyhnout, kdyby se globální pokrytí očkováním zlepšilo. Jedním z příkladů, kam může odmítání očkování vést, je současný strmý nárůst případů spalniček, V celosvětovém měřítku se jejich výskyt zvýšil o 30 %. Důvody tohoto nárůstu jsou složité, a ne vždy je důvodem…
Zobrazit článek

Češi málo aktivně sportují a složení stravy moc neřeší

Češi málo aktivně sportují a složení stravy moc neřeší, na prevenci u lékaře ale nezapomínají. Jen 28 procent Čechů aktivně sportuje a zhruba polovina dotázaných chodí alespoň hodinu denně pěšky. Průzkum Nadačního fondu Petra Koukala ukázal, že až 70 procent lidí se snaží spát šest až osm hodin denně a přes 64 procent navštěvuje lékaře v rámci preventivních prohlídek. Zásady vyváženého jídelníčku a složení stravy si hlídá pouze 38 procent oslovených, přesto ale většina lidí o kvalitě potravin přemýšlí již při jejich nákupu či při vaření. Průzkum formou internetového dotazníku pro edukační kampaň „A žili šťastně“, kterou zaštítil Nadační fond Petra…
Zobrazit článek

Laboratoře mohou odhalit skryté problémy sportovců

Každý sportovec by měl věnovat svému zdravotnímu stavu velkou pozornost.  Má totiž přímý vliv na jeho sportovní výkon. Důležitou součástí objektivního posouzení zdravotního stavu je i laboratorní vyšetření, zejména tehdy, pokud se objeví potíže s výkonností či se zdravím. Vyšetření je důležité i jako prevence a vždy by mělo jít o komplexní souhrnný obraz metabolických parametrů. Krevní obraz – patří ke zcela zásadním vyšetřením. Transportní kapacitu pro kyslík do tkání, tedy i svalů zajišťují červené krvinky. Vyšetřuje se jejich počet, velikost, množství krevního barviva hemoglobinu. Přenosová kapacita krve pro kyslík přímo ovlivňuje výkonnost, zejména u vytrvalostních sportů. Vyšetření krevního obrazu obsahuje…
Zobrazit článek

Poděkování ministra zdravotnictví sestrám za jejich práci

Milé sestry, je mi ctí, že při příležitosti Mezinárodního dne sester, který je právem tradičně oslavován nejenom v České republice, ale i za našimi hranicemi, Vám mohu za celé Ministerstvo zdravotnictví vyjádřit velké poděkování a uznání za práci, kterou děláte pro naši společnost. Jste základním kamenem našeho zdravotnictví. Povolání sestry není jen vysoce odborná práce, ale také jste pravidelně vystaveny situacím náročným jak po fyzické, tak psychické stránce, a přesto si dokážete zachovat patřičnou míru empatie, pohotovosti, vstřícnosti a porozumění. Svou práci děláte s citem a láskou, které je v životě a především v nemoci, tolik potřeba. Pomáháte lidem zvládat bolest a jste jejich…
Zobrazit článek