Měsíc: Leden 2019

Odpor k očkování patří podle WHO k největším zdravotním hrozbám

Neochota k očkování patří podle Světové zdravotnické organizace (WHO) v současnosti mezi největší hrozby pro zdraví lidí. Hrozí kvůli tomu, že přijde vniveč pokrok v potírání nemocí, kterým se dá vakcinací předejít. Úřad OSN o tom informuje na svých internetových stránkách. Očkování v současnosti podle WHO zachrání dva až tři miliony lidských životů za rok a dalším 1,5 milionu úmrtí by se dalo zabránit, kdyby k očkování mělo přístup více lidí. Důvody, proč se lidé rozhodnou se neočkovat, jsou podle WHO rozličné: jde o ledabylost, problémy s dostupností očkovacích látek a nedůvěru. Jako příklad onemocnění, které se znovu vrací, i…
Zobrazit článek

Banán – zdroj prospěšných látek

Banány dokáží snižovat cholesterol, příznivě ovlivňovat zažívání, zlepšovat krevní tlak, ale i bojovat proti nemocem srdce a cév. Jsou cenným zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek. Patří mezi ně: vitaminy B6, B7 a C, draslík, hořčík, mangan, měď a vláknina. Pozitivní vliv na kardiovaskulární systém mají banány pro vysoký obsah draslíku, který napomáhá k udržení normálního krevního tlaku a úzce souvisí se správnou funkcí srdce a cév. Studie provedená na 40 000 amerických mužích prokázala, že při pravidelné konzumaci banánů a dalších potravin s obsahem draslíku se riziko mrtvice podstatně snižuje. Nedostatek draslíku vyvolává rovněž riziko svalových křečí. Z tohoto důvodu jsou banány vhodné při sportovní činnosti. Průzkumy dokonce ukazují, že…
Zobrazit článek

Státní zdravotní ústav: V ČR je nastupující epidemie chřipky

Nastupující epidemie chřipky, hodnotí situaci v Česku na konci třetího kalendářního týdne letošního roku Státní zdravotní ústav (SZÚ). Nemocných je asi 1158 na 100.000 obyvatel. Od začátku sezóny loni na podzim bylo 39 těžkých průběhů nemoci, které si vyžádaly hospitalizaci na jednotkách intenzivní péče, sedm lidí zemřelo. Vyplývá to z informací na webu SZÚ. Epidemie se vyhlašuje při 1500 nemocných na 100.000. Přichází každoročně a většinou začíná v lednu. Hlášená nemocnost akutními nemocemi dýchacích cest, která je tradičně nízká o vánočních svátcích, nyní proti druhému kalendářnímu týdnu stoupla asi o 5,6 procenta. V loňské sezóně 2017/2018 s vážným průběhem chřipky skončilo v…
Zobrazit článek

SUCHEJ ÚNOR posedmé

Akce Suchej únor, jež prověřuje vztah k alkoholu a pomáhá změnit návyky, se letos koná posedmé. Za hranicí rizikového pití se v ČR podle výzkumů pohybuje přes milion lidí. Akci pořádá iniciativa Liga otevřených mužů (LOM). Odbornou záštitu jí poskytuje mimo jiné Národní ústav duševního zdraví (NUDZ), informoval mluvčí ústavu Jan Červenka. „Pravidla jsou jednoduchá. Celý únor ani kapku alkoholu. V letošním roce ale přinášíme velkou řadu změn. Na webu www.suchejunor.cz provedou účastníci jednoduchou registraci, po které na ně čekají tipy na cvičení, suchý pití, trička a trenky, rady od psychologů a dobrý pocit ze sebe i z výtěžku, co už sedmým…
Zobrazit článek

Centrum v Motole propojuje výzkum epilepsie s klinickou praxí

Ve Fakultní nemocnici v pražském Motole funguje od ledna nové centrum EPIREC propojující výzkum epilepsie s klinickou praxí. V týmech pracují vedle lékařů vědci z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fyziologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR). Na zpracování poznatků týmů se podílejí i odborníci z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického, sdělila v dnešní tiskové zprávě AV ČR. Cílem centra jsou experimentální výzkum epilepsie v laboratořích, klinická diagnostika a léčba. S EPIREC spolupracují dvě desítky lékařů a vědců, součástí jsou experimentální a kliničtí epileptologové, radiologové, patologové, molekulární biologové, matematici, bioinženýři, biochemici, farmakologové a další profese. „Tato spolupráce umožňuje…
Zobrazit článek

Nepodceňujme prevenci a adherenci u srdečního selhání

Zároveň v ČR představuje nejčastější příčinu hospitalizace u lidí starších 65 let. Toto onemocnění postihuje kolem 230 000 Čechů a předpokládá se, že u dalších dvou set tisíc není nemoc diagnostikována. Během života se podle odborníků nemoc rozvine u každého pátého člověka staršího 40 let. Její prognóza je přitom horší než u některých běžných onkologických onemocnění. Podle Národního registru hospitalizovaných bylo v roce 2013 do nemocnice přijato přes 41 000 lidí se srdečním selháním jako primární diagnózou a více než 76 000 se srdečním selháním jako primární či sekundární diagnózou. Celých 83 procent pacientů je v důsledku tohoto onemocnění hospitalizováno…
Zobrazit článek

SKUPINOVÁ ZDRAVOTNÍ CVIČENÍ Pilates, kondiční cvičení, SM Systém

Cvičení pod vedením zkušených cvičitelek je vhodné také pro lidi s civilizačními chorobami jako hypertenze, diabetes, osteoporóza, obezita a pro všechny věkové kategorie. Při pochybách o vhodnosti konkrétních cvičebních programů právě pro Vás, je vhodné se poradit se svým lékařem. KDE CVIČÍME – tělocvična rehabilitačního oddělení kliniky EUC, PK JIH, ulice Matice školské, České Budějovice, přízemí, za výtahy vpravo KDY CVIČÍME        Středa         15.30 do 16.30            SM systém Čtvrtek         16.00 do 17.00            Pilates / Kondiční cvičení CENY obecně – permanentky již od 300,-Kč, jednotlivé vstupy již od 80,-Kč PILATES je cvičení, které se koncentruje na zpevnění těla, obzvláště na jeho…
Zobrazit článek

Seminář STOB – workshop Všímavého jedení 19. 1. 2019

19. ledna 2019 pořádá společnost STOB (STop OBezitě) workshop Všímavého jedení – Mindful-eating. Workshop se koná v Thomayerově nemocnici. Lektorem je Tereza Hacová, která má bohaté zahraniční zkušenosti, se jako jedna z mála v České republice zabývá problematikou všímavého jedení. Workshop na téma mindful-eating vám přiblíží nový přístup k terapii nadváhy a obezity s velmi dobrými výsledky ve vztahu k udržení váhy. Využijte příležitost k účasti na tomto semináři s novou metodikou. V rámci dne probereme jak teoretickou část o všímavosti, myšlenkách, emocích a tělesných signálech o jedení, tak si prakticky vyzkoušíme mnoho cvičení, které můžete využívat sami nebo s vašimi klienty. Mindful-eating vám i vašim klientům pomůže stát…
Zobrazit článek

Výsledky monitoringu dietární expozice v roce 2016/17

Každým rokem publikuje CZVP své výsledky z oblasti monitoringu dietární expozice člověka. I v roce 2018 zveřejnil řadu zajímavých informací, jejichž detaily si můžete prostudovat v detailních materiálech zveřejněných na webu SZÚ. Mimo jiné se můžete dozvědět o historii tohoto dlouhodobého projektu, o expozičních dávkách vybraných organických a anorganických látek, o zjišťování přítomnosti GMO, o obsahu mastných kyselin a soli v tradičních pokrmech rychlého občerstvení, a také o publikacích, které v této souvislosti CZVP zveřejnil. Výsledky jsou veřejné, budeme rádi, pokud je budete citovat ve svých odborných textech. Pro zájemce o detailní výsledky: sledujte webové stránky Státního zdravotního ústavu. Zdroj:…
Zobrazit článek

Jak se preppeři chystají na globální konflikt

Když se s nimi dáte do řeči, téměř jistě nebudou mluvit o tom, že mají doma slušné zásoby potravin, že se trénují na přežití v divočině, že u nich v trezoru najdeme nějaké ty zbraně, nebo že si dokonce u domku či na chatě budují podzemní úkryt. Prepper si musí položit otázku, jaké nebezpečí v oblasti, kde normálně žije, může hrozit. Říkají si preppeři (podle anglického prepare – připravit) nebo survivalisté (survive – přežít) a dalo by se říci, že jejich činnost vlastně kombinuje oba výrazy. Připravují se totiž na to, aby mohli přežít. Co přežít? Válečný konflikt, globální hospodářskou krizi či rozsáhlý výpadek…
Zobrazit článek