Měsíc: Listopad 2017

Začne Česko regulovat obsah škodlivých trans-mastných kyselin v potravinách? Na co čekáme?

Tuky v potravinách mohou obsahovat zvláštní formu mastných kyselin (MK), kterým říkáme trans-MK . Přirozeně se vyskytují v tucích přežvýkavců (např. v másle). Jejich malé množství organizmus člověka ještě zvládne. Co ale nezvládne, je vysoký obsah v částečně ztužených tucích, které byly vyrobeny starými technologickými metodami. Pokud je člověk delší dobu zařazuje do svého jídelníčku, může očekávat zdravotní problémy různého charakteru, od reprodukčních problémů až po onemocnění srdce a cév, na které ještě pořád předčasně umírá značná část naší populace. Ví se o tom již dlouho. Proto některé země začaly zavádět národní limity obsahu trans-MK v tucích do národní legislativy. Okolo Česka jsou limity zavedeny…
Zobrazit článek

KHS Středočeského kraje jako první obhájila titul „Podnik podporující zdraví“

„Mám obrovskou radost, že se nám titul podařilo obhájit. V naší organizaci se snažíme vytvářet pro zaměstnance co nejlepší podmínky a získané ocenění dokládá, že se nám to daří. Do budoucna budeme v dalším rozvíjení podpory zdraví na pracovišti samozřejmě pokračovat a věřím, že budeme úspěšní. Všem kolegům, kteří se podílejí na naplňování koncepce zdravého podniku, za jejich úsilí velice děkuji,“ říká Jarmila Rážová. Krajská hygienická stanice Středočeského kraje se do soutěže přihlásila poprvé před třemi lety (2014), uspěla a byla certifikována titulem „Podnik podporující zdraví I. stupně“. Jelikož je získaný titul udělován na dobu tří let, požádala letos KHS…
Zobrazit článek

POCHOD PROTI DIABETU 14. 11. 2017 České Budějovice

Rekondiční  centrum  VŠTJ  Medicina  České  Budějovice Svaz  diabetiků  ČR  –  PS  Č.  Budějovice Krajská  rada  seniorů  Jč. kraje  pod záštitou primátora Ing. J. Svobody pořádá a zve Vás na Pochod proti diabetu 14. 11. 2017 Začátek akce:                    10.00, nám. Přemysla Otakara II. 10.00 – 16.00:          Chodecká štafeta s holemi kolem náměstí, s cílem nachodit co nejvíce kilometrů. Zdravotní a pohybové konzultace s instruktory pohybových aktivit, diabetologickou sestrou, nutriční terapeutkou, lékařem, měření složení těla, krevního tlaku, glykemie. Setkání členů Banding klubu v 15:00. Po celou dobu akce je možno využít poradenství v oblasti protipožární ochrany od HZS Jč. kraje. Pochod proti diabetu: formou štafety,…
Zobrazit článek

Vstupní lékařská prohlídka podle nových pravidel

Zákon o specifických zdravotních službách byl novelizován. Současně se čeká na novelizaci vyhlášky o specifických zdravotních službách.  Změny jsou poměrně rozsáhlé, server Podnikatel.cz se jim věnoval samostatnými články. Nastal čas připomenout problematiku vstupních lékařských prohlídek, včetně aktuálních změn. Čtěte více: Vstupní prohlídky popisuje ustanovení § 59 zákona o specifických zdravotních službách. Vstupní prohlídka se uskutečňuje u poskytovatele pracovnělékařských služeb na základě písemné smlouvy se zaměstnavatelem nebo u praktického lékaře uchazeče (platí pro zaměstnavatele, na jehož pracovištích jsou vykonávány práce v kategorii první). Zaměstnavatel zajistí vstupní prohlídku vždy před vznikem: pracovního poměru, dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, jestliže má být osoba ucházející se o zaměstnání zařazena k práci, která…
Zobrazit článek

EK: Země EU málo investují do prevence chronických nemocí

Členské země Evropské unie nedávají dost peněz na prevenci chronických onemocnění, přestože výdaje na jejich léčbu tvoří přes tři čtvrtiny jejich zdravotnických rozpočtů. Vyplývá to z nové zprávy Evropské komise o zdravotním stavu v EU za rok 2017. Zmíněná onemocnění jsou přitom výsledkem jevů, kterým lze předcházet, jako je kouření, konzumace alkoholu a nedostatek fyzické aktivity. V České republice je přítomnost rizikových faktorů nadprůměrná. Podle zprávy, která vznikla ve spolupráci s Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), jdou na prevenci nepřenosných nemocí jen tři procenta rozpočtů na zdravotnictví, zatímco 80 procent jde na jejich léčbu. „Vynakládat v rámci našich…
Zobrazit článek

Světový den CHOPN – 15. listopadu

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) se stává čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí v ČR i ve světě. Podle plicních lékařů se v nejbližších letech dostane až na třetí místo pomyslného mortalitního žebříčku. Na tuto plicní nemoc v ČR ročně zemře přes 3 500 lidí, tedy o 70 % více než v posledních 10 letech. Ve světě se roční úmrtnost šplhá k 3 milionům. Podle předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) prof. MUDr. Vítězslava Kolka, DrSc., se s CHOPN v podobě chronického kašle, zadýchávání, únavy a vykašlávání hlenů potýká bezmála 700 000 Čechů. „Léčíme pouze 250 000 z nich. Přesně 145 000 mužů a 105 000 žen. Zbytek lidí…
Zobrazit článek

Linka bezpečí spouští kampaň proti šikaně

Linka bezpečí spouští spolu s Veolií kampaň “Postav se s námi proti šikaně”, která je zaměřená na děti školou povinné, studenty, rodiče a pedagogy. “Šikana představuje celospolečenské téma, jehož závažnost potvrzují i statistiky Linky bezpečí. V roce 2016 bylo přijato 2239 hovorů o šikaně, což je nejvíc za poslední čtyři roky“, uvedl Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí. “Kampaň vyzývá rodiče, děti i pedagogy, aby se nebáli o šikaně mluvit, “postavili” se za oběť šikany a podpořili bezplatnou celostátní Linku bezpečí, kde se touto problematikou zabývají speciálně vyškolení konzultanti”, dodala Soňa Petrášková, ředitelka Linky bezpečí. “Tématu šikany se věnujeme i na blogu…
Zobrazit článek

Corriere della Sera: Jak se dožít ve zdraví sto dvaceti let

Aktivní společenský život, který stimuluje mozek, správný jídelníček umožňující udržet si odpovídající váhu, přiměřená fyzická aktivita: to je recept na stárnutí ve zdraví, píše italský deník Corriere della Sera. V dnešním hyper-efektivním světě, kde se vše zrychluje, není dovoleno zůstávat pozadu. Křehkost jakékoli povahy se netrpí a často je jen stěží tolerována. To platí i pro staré lidi, kteří tvoří čím dál tím početnější vrstvu populace. Stáří však s sebou přináší větší křehkost a zranitelnost, a proto jsou senioři vytlačováni ze společnosti a ze života. Křehkost však není osudem, který nás nezbytně po překročení pětašedesátého roku čeká. „Je třeba jasně…
Zobrazit článek

L´Express: Když se zdravá strava stane posedlostí

Veganství, vegetariánství, bezlepkové diety, diety bez laktózy, bez cukru, syrová strava, paleolitická dieta… Podobných způsobů stravování je spousta. Zdravé jídlo je sice přínosné, pokud jde o naše zdraví, ale pokud se stane hlavním zdrojem našich starostí a snažíme se jíst stále zdravěji a zdravěji, dospějeme k poruše příjmu potravy nazývané ortorexie. Tento atypický stav je charakterizován posedlostí jídlem. Vědci jej neoznačují za chorobu, může ale vést k vážným následkům, napsal francouzský týdeník L´Express. Ortorexie je charakterizována posedlostí jíst zdravě. Pokud se ale zajímáte o složení toho, co jíte, neznamená to ještě, že jste ortorektik. Ortorexii pojmenoval poprvé v roce 1997…
Zobrazit článek