Chřipka ohrožuje nejvíc seniory a chronické pacienty

 

Zdroj: Shutterstock

Chřipka ohrožuje nejvíc seniory a chronické pacienty, častější jsou u nich komplikace i úmrtí. V Česku jsou to asi čtyři miliony lidí.

Chřipkou onemocní každoročně pět až deset procent dospělých a až pětina dětí. Epidemie přicházejí na přelomu kalendářního roku, trvají čtyři až osm týdnů. Na včerejší tiskové konferenci k představení nové vakcíny proti chřipce to řekl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jan Kynčl.

„Úmrtí, která lze dát do souvislosti s komplikacemi způsobenými chřipkou, je asi 1500 ročně. To je dvojnásobně víc než třeba při dopravních nehodách,“ uvedl Kynčl. Statistiky SZÚ uvádějí, že hospitalizováno bylo v souvislosti s chřipkou na jednotkách intenzivní péče minulou sezonu 333 osob a 114 zemřelo. Podle Kynčla jde ale jen o nahlášené případy, reálně jich bude mnohem víc. „Chřipka se jako jediná infekce projevuje se i na celkové křivce úmrtnosti,“ dodal.

Úmrtí na chřipku a související zápal plic během epidemie je 435krát pravděpodobnější u nemocných s kombinací kardiovaskulárních a plicních chorob, 240krát vyšší u diabetu s kardiovaskulární nemocí, 120krát u plicních onemocnění a 52krát u samotných kardiovaskulárních jako je například infarkt, mozková mrtvice, angina pectoris, ale i vysoký krevní tlak.

Odborníci neumí průběh epidemie chřipky předem odhadnout. Minulý rok bylo nejvíce nemocných chřipkou, tedy přes 1500 případů na 100.000 obyvatel, od začátku roku do poloviny února.

Chřipka se projevuje teplotou přes 39 stupňů Celsia, výraznou únavou, vyčerpaností a bolestí svalů a kloubů. Podle odborníků je prevencí kromě pravidelné hygieny a posilování imunity také očkování, které ale musí být každoroční. Ze zdravotního pojištění je placené lidem nad 65 let, se závažnými nemocemi srdce a cév, dýchacích cest, ledvin či diabetem. Zdarma je také pro klienty domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem či pro osoby se zdravotním postižením a pacienty v zařízeních dlouhodobé lůžkové péče. Většina zdravotních pojišťoven ho platí svým klientům jako benefit.

Současná vakcína chrání přibližně na 60 procent, protože působí jen na některé kmeny chřipky. Podle Kynčla ale zásadně snižuje rizika komplikací. Nově bude dostupná vakcína, která postihne čtyři kmeny chřipky, pojišťovny ji ale v plné míře proplácet nebudou. Pacienti si na ní budou muset přispět do 100 korun.

Očkováno je v rizikových skupinách podle ekonoma Tomáše Doležala, který vypracoval analýzu ekonomických dopadů chřipky, odhadem 16 procent osob, u seniorů 20 až 30 procent. V celé populaci je to asi pět až sedm procent, v západní Evropě až třikrát tolik.

Evropská komise doporučuje, aby bylo očkováno až 75 procent seniorů a rizikové populace včetně zdravotníků a lékařů. V takovém případě by se podle Doležala ušetřilo ročně 90 milionů korun ze systému zdravotního pojištění.

Zdroj: zdravi.euro.cz