Úrazem je u nás postiženo každé páté dítě, v létě jich přibývá

 

V létě dětských úrazů přibývá. Nejvíce se jich stane při organizovaném sportu (téměř 38 % všech úrazů) a dále při hře bez dohledu dospělého nebo při výletech (přibližně 34 %). Většině vážných úrazů lze přitom dobrou prevencí účinně předcházet. Klíčovou roli hraje správná edukace dítěte, dozor u menších dětí, bezpečnost prostředí a v neposlední řadě i důsledné používání prvků pasivní ochrany jako jsou přilby, chrániče, pásy, autosedačky apod.

foto: shutterstock.com
Úrazem vyžadujícím lékařské ošetření je v ČR každoročně postiženo každé páté dítě. Úmrtnost následkem úrazů sice v posledních letech klesá, nicméně celkový počet úrazů se zatím výrazně nesnižuje.

Úrazy a děti k sobě v létě bohužel neodmyslitelně patří. Především o prázdninách se lékaři setkávají s dětskými úrazy častěji než jindy.
„Při úrazu i bezprostředně po něm při ošetření prožívá dítě stres a také bolest. Další dny po úrazu pak bolest provází i samotné hojení a mírnění bolesti je proto důležitou součástí léčby. Zajistíme-li dostatečné tlumení bolesti při ošetření i v následném období, může se nepříjemný zážitek stát pouhou historkou pro spolužáky a ne traumatizující vzpomínkou, která dítěti zkazí prázdniny,“ říká MUDr. Alena Šebková, praktická dětská lékařka z Plzně.

Drobné úrazy ošetřete, s vážnějšími raději k lékaři

Nikdo z nás nechce, aby naše ratolesti, které školní rok prosedí v lavici a většinu zimy stráví uzavřených prostorách, nebyly v létě na čerstvém vzduchu. O prázdninách se pochopitelně snažíme motivovat děti k pohybu venku, což je pro jejich růst a správný vývoj nezbytné. Při dodržení pravidel prevence vážných úrazů se aktivního pohybu venku nemusíme bát. Nicméně drobné úrazy, oděrky, podvrtnutí či zhmožděniny prostě k venkovním aktivitám dětí patří a je s nimi třeba počítat. Měli bychom být schopni dítěti poskytnout účinnou první pomoc i ošetřit drobné poranění. Na dovolené by nám proto neměla chybět plně vybavená lékárnička.

Nejčastějším poraněním svalů, které nevyžaduje lékařské ošetření, je pohmoždění po nárazu (například při pádu z kola). Poraněné místo je bolestivé, oteklé a bývá viditelná modřina. Při míčových hrách bývají zase často poraněny drobné klouby ruky, při špatném došlápnutí kotník nebo koleno.
„Na většinu poranění pohybového aparátu (tržné rány kůže, pohmožděniny či podlitiny) platí jednoduché pravidlo – znehybnit, chladit otok a dezinfikovat otevřenou ránu, případně zastavit krvácení a ránu krýt sterilním obvazem. V případě potřeby lze tlumit bolest analgetiky (tj. léky proti bolesti). Léčba bolesti zlepší komfort hojení, umožní i klidný a nerušený spánek dítěte a následně brzké navrácení malého pacienta k jeho běžným aktivitám,“ doplňuje MUDr. Alena Šebková.

Je-li úraz vážnější, například při vymknutí kloubu, je potřeba vyhledat lékaře. Také zdánlivě drobná nekrvácející poranění, např. rezavým hřebíkem, by se měla alespoň konzultovat s lékařem, protože u nich hrozí vážné infekční komplikace. Na dezinfekci je třeba myslet například i při vyndání třísky, postižené místo je vhodné ještě několik dní sledovat. Obecně platí, že čím více rána krvácí, tím menší je riziko infekce a naopak.

Tlumení bolesti – klidný spánek dítěte

I po ošetření lékařem se většina poranění hojí ještě nějakou dobu a prvních několik dní může postižená oblast nepříjemně bolet. V místě poškození a jeho okolí vzniká totiž zóna zvýšené odpovědi nervových zakončení na bolestivé podněty. Rozhodně je tedy při bolesti na místě užívat léky na její tlumení i v dalších dnech, neboť dětem pomohou, aby se cítily lépe. Především pomáhají dětem klidně spát, ale také klidně vstávat a hrát si. Dětem jsou určeny léčivé přípravky s nižším obsahem účinných látek. Na tlumení bolesti jsou vhodné např. léčivé přípravky s obsahem ibuprofenu nebo paracetamolu. Pokud dítě není schopno tabletu polknout, lze podávat suspenze.

Teenagerům pomůže s bolestí mast

Z hlediska vzniku úrazů jsou nejohroženější skupinou děti ve věku 13 – 14 let, chlapci častěji než dívky. Nejčastější příčinou úrazu adolescentů jsou nejrůznější pády. I zde platí, že úraz je potřeba nejen správně ošetřit, ale také podpořit hojení a tlumit bolest a umožnit tak rychlý návrat nemocného mezi vrstevníky. Mládež starší 12 let může užívat v menším dávkování většinu analgetických přípravků pro dospělé. Velmi praktické jsou v tomto ohledu masti (krémy nebo gely), které jsou šetrnější než celkově podaná analgetika, protože v dostatečné míře působí v místě bolesti, ale výsledně se do organismu dostává jen minimální množství léčivé látky. Masti obsahující ibuprofen kromě tlumení bolesti působí rovněž protizánětlivě. Krémy s léčivou látkou heparin S zase podporují vstřebávání otoku a výronu. Kombinace ibuprofenu a heparinoidu S se proto výborně hodí například při podvrtnutí nebo na podlitiny.

Zdroj: ordinace.cz