Měsíc: Leden 2017

Lidé žijící u rušných silnic podle studie častěji trpí demencí

Do výzkumu, který trval 11 let, bylo zahrnuto na dva miliony lidí žijících v kanadské provincii Ontario. Během této doby se objevilo 243.611 nových případů demence, které byly častější u lidí žijících poblíž rušných silnic. Mezi těmi, kteří bydleli do 50 metrů od nich, byl o sedm procent vyšší podíl nemocných, než mezi lidmi žijícími 300 metrů daleko. Lidé bydlící od 50 do 100 metrů pak o čtyři procenta a ti od 100 do 200 metrů od silnic o dvě procenta vyšší nemocnost než zmíněná „třistametrová“ skupina. Vědci se domnívají, že za tím může být negativní vliv hluku a emisí…
Zobrazit článek

Kouření stojí svět podle WHO ročně přes 25 bilionů korun

Kouření stojí ročně světovou ekonomiku bilion dolarů (25,5 bilionu korun) a do roku 2030 bude na jeho následky umírat o třetinu více lidí, než je tomu teď. Tvrdí to studie Světové zdravotnické organizace (WHO) a amerického Národního ústavu pro potírání rakoviny (NCI). Následky užívání tabáku vysoce převyšují jeho celosvětové přínosy pro hospodářství, které WHO odhaduje pro roky 2013 až 2014 na 269 miliard dolarů (6,9 bilionu korun). „Očekáváme, že do roku 2030 počet každoročních úmrtí souvisejících s tabákem vzroste z asi šesti milionů a na osm milionů, z čehož na nízko a středněpříjmové země bude připadat přes 80 procent,“ citovala…
Zobrazit článek

V posledních desetiletích došlo k poklesu v počtu nemocí z povolání

Díky preventivním opatřením na pracovištích i včasnému odhalování počátečních forem poškození se podařilo v posledních letech počet nemocí z povolání snížit. Klinika pracovního lékařství slaví 70 let Klinika pracovního lékařství VFN a 1. LF UK již 70 let zajišťuje pracovně-lékařské služby, posuzování a hodnocení klinického stavu sledovaných chronicky nemocných s profesionálními chorobami a podílí se na hlášení nových nemocí z povolání. Úkolem pracovního lékařství je upozorňovat na nová rizika vznikající kvůli inovaci technologií, aktualizovat Seznamy nemocí z povolání nebo učinit rozhodnutí o odškodnění pacientů. Pracovní lékařství, zahrnující diagnostiku a léčení nemocí z povolání, je relativně mladým oborem. První ambulantní zařízení…
Zobrazit článek

VŠTE otevře studijní obory pro hygienu a epidemiologii

Českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) otevře od příštího akademického roku obory postgraduálního specializačního vzdělávání určené pro hygienu a epidemiologii. Studenti budou kromě teorie získávat i znalosti při praxi v krajské hygienické stanici.  Konkrétně jde o obory Asistent ochrany a podpory veřejného zdraví pro hygienu a epidemiologii a Odborný pracovník v ochraně a podpoře veřejného zdraví pro hygienu a epidemiologii. „Oba obory jsou určeny pro postgraduální vzdělávání pracovníků hygienické služby, tedy především odborné pracovníky krajských hygienických stanic, Státního zdravotního ústavu a jednotlivých zdravotních ústavů,“ uvedla ředitelka českobudějovické krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Absolventi podle rektora VŠTE Marka Vochozky uplatnění…
Zobrazit článek

Melanom de novo je agresivnější než „névový“ melanom

Tým vedený Davidem Polsky z New York University Langone Medical Center zkoumal dvě kohorty pacientů zahrnujících 1000 osob v časovém rozmezí asi 30 let. Podle Polskyho jde o jednu z největších studií s robustními nálezy zkoumajících rozdíly mezi melanomy de novo a těmi, jež jsou spojené s névy. Výsledky ukázaly, že melanomy de novo byly signifikantně spojeny s vyšším věkem pacientů v době diagnózy. „Melanomy de novo byly signifikantně spojeny se známkami agresivity jako je zvýšená tloušťka nádoru, ulcerace a nodulární histopatologický subtyp,“ řekl Polsky. „Celkově byly de novo melanomy diagnostikovány až ve vyšším stadiu a pacienti měli celkové kratší…
Zobrazit článek

Do nového roku zdravě

Pravidelně cvičit, zdravě jíst, zhubnout, přestat kouřit, dlouho spát a méně se stresovat. Zdravý životní styl už řadu let patří mezi nejpopulárnější předsevzetí, která si Češi dávají v novém roce. I v tom letošním se řadí mezi favority, které si plánuje dát přibližně třetina lidí. Ve zdravém stylu života mohou být pomocníkem nejen vlastní motivace, ale i bylinky, které k němu neodmyslitelně patří. Se zdravým životním stylem jde ruku v ruce především kvalitní stravování. To by se mělo skládat z čerstvých surovin, ať už je to ovoce, zelenina, či maso. Polotovary a průmyslově zpracované pochutiny raději vynechte. Jídelníček by měl být vyvážený, střídmý a pravidelný.…
Zobrazit článek

Masarykův onkologický ústav (MOÚ) nabízí veřejnosti bezplatné poradenství v oblasti léčby onkologických onemocnění, prevence nebo výživy.

Informační centrum, které je jediné svého druhu v České republice, funguje už 15 let. Lidem pomáhá zorientovat se v množství informací, řekla dnes novinářům pracovnice centra Helena Sedláčková. Služeb centra využilo už přes 74.000 lidí. Na dotazy odpovídají tazatelům zdravotní sestry, případně otázky přepošlou konkrétním lékařům. „Centrum komunikuje s veřejností třemi způsoby. Pacienti buď mohou přijít osobně, zatelefonovat nebo s námi mohou komunikovat prostřednictvím internetových dotazů,“ uvedla Sedláčková. Lidé se nejčastěji ptají na možnost léčby v MOÚ, chtějí konzultovat léčbu s pracovníky ústavu nebo se dotazují na výživu onkologického pacienta. Kromě toho poskytuje centrum informační materiály. Jsou k dispozici v…
Zobrazit článek

Ptačí chřipka H5N8 – diagnostika a opatření v případě podezření na humánní onemocnění

Národní referenční laboratoř pro chřipku Státního zdravotního ústavu v Praze je připravena vyšetřit případná podezření na lidskou infekci virem A/H5N8 v souvislosti s přímým kontaktem osob (členů zasahujících týmů složek integrovaného záchranného systému) s nemocnými či uhynulými ptáky (především drůbeže či vodního ptactva). Odběrové soupravy pro provedení výtěru na vyžádání zdarma poskytuje NRL pro chřipku SZÚ. Výsledek vyšetření bude k dispozici během následujícího pracovního dne po převzetí materiálu v NRL. V současné době se možná klinicky významná expozice týká především týmů, které se podílí na likvidaci infikovaných chovů. Zdůrazňujeme, že dosud nebyl nikde ve světě zaznamenán ani jeden případ lidské infekce tímto…
Zobrazit článek

Počet lidí s demencí se od r.1990 zdvojnásobil, přesáhl 150.000

Vyplývá to ze zpráv o stavu demence, které vydala Česká alzheimerovská společnost. Péče o nemocné ale v Česku proti vyspělým zemím zaostává. „Riziko onemocnění demencí narůstá s věkem. Zatímco v nižších věkových skupinách se prevalence pohybuje v jednociferných řádech, zlom nastává v důchodovém věku, kdy s každým přibývajícím rokem výskyt nemoci přibývá,“ uvádí zpráva. Alzheimerova nemoc, kterou popsal v roce 1907 německý lékař Alois Alzheimer, narušuje část mozku a bývá nejčastější příčinou demence. Člověk je zmatený, zhoršuje se jeho myšlení, vyjadřování, paměť i úsudek, mění se osobnost. V posledních stadiích choroby není pacient schopen se o sebe postarat. Podle výzkumů…
Zobrazit článek

Praha se s ministerstvem shodla na výkladu kolem hluku z tramvají zpět

Neměla by tak nastat situace, že by Praha musela kvůli hlukovým limitům omezovat tramvajové spoje. U výstavby i rekonstrukcí tramvajových tratí v Praze budou hygienici posuzovat každý jednotlivý případ a celkovou dopravní situaci v místě. Neměla by tak nastat situace, že by Praha musela kvůli hlukovým limitům omezovat tramvajové spoje. Na společném jednání se na tom shodli zástupci Prahy a ministerstva zdravotnictví. Podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD), který je také zastupitelem hlavního města, by při velmi striktním uplatňování legislativy mohlo nastat to, že by se v Praze nemohly stavět nové tramvajové tratě a rekonstruovat stávající. Toho se metropole obávala…
Zobrazit článek