Databáze nebezpečných výrobků je přístupná

 

Pokud si chcete být jisti, že kupujete kvalitní výrobek, lze využít spotřebitelskou organizaci dTest, která provozuje největší on-line databázi nebezpečných výrobků. V současné době databáze obsahuje více než 14 000 položek a měsíčně je zařazováno několik stovek dalších. Jen v červenci tohoto roku přibylo 300 nových položek. Databáze dTestu je propojená se známým celoevropským systémem RAPEX. Zařazovány jsou do ní velmi rychle také výrobky, před kterými varují české státní orgány i samotné testy dTestu.

Nebezpečné domácí spotřebiče, dětské hračky, oblečení, textil, módní doplňky, kosmetika, jídlo, nápoje, léky, doplňky stravy, dekorativní předměty, příslušenství pro řidiče, nábytek, sportovní vybavení a mnohé další nebezpečné výrobky. To vše je možné vyhledat v databázi nebezpečných výrobků na webové stránce dTestu. „Pokud zrovna nechcete používat klasický počítač, k dispozici je i mobilní aplikace dTest, která kromě uvedené databáze obsahuje také výsledky posledních testů dTestu, různé nákupní průvodce, databázi éček a mnoho dalších spotřebitelsky užitečných informací,“ uvádí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest, a dodává: „Týdenní e-mailové zprávy o nově objevených nebezpečných výrobcích nyní odebírá více než 36 000 zájemců. Přihlásit se k odběru je možné na webové stránce dTestu.

Databáze nebezpečných výrobků dTestu je aktualizována na základě nových hlášení evropské databáze RAPEX i na základě varování českých dozorových orgánů, kterými jsou Česká obchodní inspekce, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Státní ústav pro kontrolu léčiv nebo Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Zájemci o aktuální informace o rizikových produktech nejčastěji vyhledávají v sekci Oblečení, textil a módní doplňky a Hračky a zábavní předměty. Velmi častým důvodem k použití databáze bývá starost o zdraví malých dětí. V případě oblečení bývá nejčastějším rizikem uškrcení. Důvodem jsou dlouhé šňůrky na kapucích a jiných částech oděvu, které například při hře na dětském hřišti mohou přivodit smrtelná zranění. Oblečení může skrývat i jiná rizika, např. udušení za situace, že oděv pro nejmenší obsahuje drobné části, které se mohou snadno oddělit a dítě je může následně vdechnout či spolknout. Část oděvů označených v databázi jako nebezpečné také obsahuje nedovolené chemické látky.

Databázi dTestu využívají rodiče, bezdětní spotřebitelé i prodejci, kteří chtějí vědět, jaké výrobky nenaskladňovat. Prodávající totiž podle zákona odpovídá za to, že věc je při převzetí kupujícím bez vad, tedy že splňuje zákonem stanovené parametry. dTest databázi nebezpečných výrobků provozuje od roku 2010. Přímá URL adresa databáze je www.dtest.cz/nebezpecne-vyrobky.

Dle TZ www.allmedia4u.cz