Rubriky
Aktuality

Obtěžování hlukem zvyšuje výskyt vysokého tlaku

Obtěžování hlukem nepříznivě ovlivňuje zdraví, zvyšuje výskyt vysokého tlaku a vředové choroby žaludku a dvanácterníku. Potvrdila to studie zveřejněná na webu Státního zdravotního ústavu. Hluk o síle 120 až 140 decibelů poškozuje sluchový aparát, 50 až 60 decibelů má neblahé účinky na srdce a cévy. Hluk má také dopad na imunitu a duševní zdraví, noční hluk narušuje spánek a vede k obezitě.

Studie Hluk a zdraví zahrnuje pět šetření z let 1995 až 2013, sledováno bylo od šesti do 20 lokalit, od tichých po hlučné. Zveřejněná analýza hodnotí 4987 dotazníků z roku 2007 a 762 dotazníků z roku 2013.

Hlukem z dopravy se v roce 2007 v hlučných lokalitách cítilo obtěžováno 35 procent lidí, v tichých lokalitách jedno procento. Sousedský hluk, zahrnující například hluk restaurací, hlučné sporty či hluk zvířat, vadil v hlučných i tichých lokalitách stejně 16 procentům lidí. Na hluk zvířat si lidé v hlučných oblastech nestěžovali, v tichých vadil procentu dotázaných.

V daném roce užívalo 29 procent léky na vysoký tlak, deset procent se léčilo s infarktem, angínou pectoris či ischemickou chorobou srdeční a šest procent mělo vředovou chorobu žaludku a dvanáctníku. Porovnání obou skupin ukázalo v oblastech zatížených hlukem vyšší podíl lidí s vysokým tlakem a vředovou chorobou, zatímco výskyt ischemické choroby srdeční se nelišil.

V šetření z roku 2013 se v hlučné oblasti cítilo silně obtěžováno hlukem doma během dne deset procent lidí, v tiché oblasti dvě procenta, vůbec neobtěžoval 11 procent lidí v hlučných oblastech a 35 procent v tichých.

Hluk narušoval komunikaci 14 procentům lidí v hlučných oblastech a bránil v soustředění 31 procentům, v tiché oblasti narušoval komunikaci čtyřem procentům a bránil v soustředění 16 procentům. Kvůli dopravě často omezovalo větrání 28 procent lidí v hlučných oblastech a šest procent v tichých, kde větrání vůbec nemuselo omezovat 72 procent lidí.

Spánek hlukem nemělo narušeno 45 procent lidí v tichých oblastech a 22 procent lidí v hlučných oblastech, naopak silně a velmi silně mělo rušeno spánek 26 procent lidí v hlučných oblastech a devět procent v tichých. Podle studie v některých hlučných lokalitách rušení spánku hlukem oproti roku 2007 narostlo.

Zdroj: tribune.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.