Mapy výskytu infikovaných klíšťat v ČR

Přehled klíšťat vyšetřených týmem Dr. Burýškové v laboratoři v letech 2006-2015. Mapy zobrazují procenta pozitivních klíšťat ze všech klíšťat testovaných na boreliózu, klíšťovou encefalitidu a ehrlichiózu.
Uvedené výsledky představují přehled výsledků analýzy parazitů, kteří byli vyjmuti z kůže lidí na území celé ČR. Geografické rozložení analyzovaných vzorků je v tomto případě zcela náhodné a data tedy nelze přímo porovnávat s výsledky uváděnými v odborné literatuře, které vycházejí ze sběrů klíšťat jen v určitých lokalitách. Výsledky nelze samozřejmě srovnávat ani s daty o výskytu hlášených onemocnění, kde hraje velkou roli také počet lidí pohybujících se v daných lokalitách – např. v turisticky oblíbených oblastech v okolí řek a vodních nádrží. Z důvodu velmi malého množství vzorků z některých lokalit nejsou data statistickou analýzou. Fakt, že v určitém okrese nebylo žádné klíště pozitivní může být způsoben tím, že z tohoto okresu nebylo dosud žádné klíště v laboratoři vyšetřeno. Rozhodně to neznamená, že se v dané lokalitě pozitivní klíšťata nevyskytují.

Klíšťata přenášející boreliózu

Výskyt borelií v klíšťatech

Klíšťata přenášející klíšťovou encefalitidu – TBEV

Výskyt TBEV v klíšťatech

Klíšťata přenášející ehrlichiózu

Výskyt ehrlichií (anaplasma) v klíšťatech

Ostatní onemocnění

Z důvodu zatím velmi malého počtu klíšťat vyšetřených na Babesie nejsou data uvedena. Z klíšťat vyšetřovaných na přítomnost Bartonelly bylo pozitivní pouze jedno klíště ze Středočeského, Jihočeského a dvě z Moravskoslezského kraje.

Klíšťata přenášející Tularemii byla zatím zaznamenána pouze v Praze.

Výskyt infikovaných klíšťat v jednotlivých letech je zobrazen v grafech

Výskyt infikovaných klíšťat v jednotlivých letech

Zdroj: kliste.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *