Rubriky
Aktuality

Sbírali jste céčka? Možná je máte ještě dnes. Kampaň ke žloutence typu C se rozjela

Preventivní kampaň vyzývající k vyšetření na žloutenku C právě začala v ČR. Podle nových studií může v Česku mít tento typ žloutenky až 173.000 lidí. Dosud uváděné údaje jsou téměř desetkrát nižší, zhruba 20.000 nakažených. Většina lidí totiž o své nákaze neví a nikde se neléčí. Hepatitida C dlouho nemá žádné příznaky. Není-li včas léčena, může nevratně poškodit játra.

Žloutenka typu C se přenáší nakaženou krví. Virus HCV při ní napadá jaterní buňky, ve kterých dochází k jeho množení a následně opětovnému uvolnění do krve. Jaterní buňky pak přestávají plnit svou funkci a postupně může dojít k cirhóze jater vedoucí až k jaternímu selhání. Při postupující infekci se mobilizuje obranný mechanismus našeho imunitního systému. Ten  dokáže u některých lidí virus přemoci, u většiny pacientů však způsobí chronickou infekci. Žloutence typu A a B lze předcházet očkováním. Proti žloutence typu C žádné očkování neexistuje. Jedinou prevencí je obezřetnost a vyhýbání se rizikovým faktorům. Webové stránky kampaně najdete zde.

Virus žloutenky typu C se přenáší převážně přímým kontaktem s nakaženou krví. Existuje celá řada způsobů, jak se můžete touto nemocí nakazit:

Infikovaná krev a krevní produkty
Až do objevení viru HCV v roce 1989  byla častým zdrojem nákazy krevní transfuze, protože se krev netestovala na jeho přítomnost. Od roku 1992 se ve většině zemí provádí kontrola krve a dárců krve, krevní plazmy a rovněž dárců krve na přítomnost viru žloutenky typu C. Toto standardní testování na HCV zajišťuje, že pacientovi bude podána krevní transfuze bez viru HCV.

Sdílení jehel a dalších nástrojů k užívání drog
V dnešní době patří mezi skupiny nejvíce ohrožené žloutenkou typu C uživatelé drog, kteří si návykové látky do těla aplikují nitrožilně a používají pro to jednu společnou jehlu.  Spolu s drogou tak putuje do těla i virus HCV.

Poranění jehlou
Lékaři a zdravotní sestry mohou být vystaveni riziku infekce virem žloutenky typu C, pokud ošetřují nakaženého pacienta a dojde u nich ke kontaktu s jeho krví. I přes maximální opatrnost a dodržování pravidel bezpečné léčby riziko náhodného poranění zůstává.

Léčebné, chirurgické nebo zubní zákroky
Striktní postupy k ochraně pacientů před infekcí a zajištění jejich bezpečí platí dnes ve většině zemí. I v ČR se v naprosté většině dodržují přísná hygienická opatření a nákaza touto cestou nehrozí. V rozvojových zemích, kde není kladen takový důraz na hygienu (jsou používány nedostatečně sterilizované nástroje), však může během lékařských prohlídek, chirurgických nebo zubních zákroků dojít  k přenosu HCV.

Tetování, piercing a akupunktura
K přenosu viru žloutenky typu C může dojít i při použití nesterilních nástrojů při tetování, piercingu a akupunktuře. V tetovacích a piercingových salonech i v akupunkturních ordinacích musí platit stejně přísné hygienické postupy jako v lékařských ordinacích a jiných zdravotnických zařízeních.

Riskantní sexuální praktiky
Virus žloutenky typu C se může přenášet také pohlavním stykem, i když v monogamních heterosexuálních vztazích se takový přenos vyskytuje vzácně. Větší riziko přenosu HCV je spojeno s nechráněným análním sexem s více partnery nebo s pohlavním stykem mezi muži. Pravděpodobnost nákazy při sexu je rovněž výrazně vyšší u rizikových praktik, při nichž hrozí poranění kůže nebo sliznice.

Těhotenství a porod
Žloutenka typu C může ohrozit člověka již od prvních vteřin jeho života. Během porodu může být virus přenesen z matky trpící touto nemocí na miminko. Přibližně pět z každé stovky dětí narozených matkám infikovaných virem HCV se tímto virem nakazí během porodu.

zloutenka-c-kampan-700x357

Zdroj: plzen.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.