Rubriky
Aktuality

Pochod proti diabetu České Budějovice 11. listopadu 2015 u příležitosti Světového dne diabetu

Pochod proti diabetu, který společně se Svazem diabetiků, VZP ČR, poliklinikou Medipont a katedrou Výchovy ke zdraví pořádá 11.11.2015 (středa) Rekondiční centrum VŠTJ Medicina Praha, PK JIH Medipont, ul. Matice školské, České Budějovice, 1. patro
V rámci akce je možná bezplatná návštěva a cvičení v RC Medipont, možnost měření krevního tlaku a glykemie.
Přítomná bude i edukační sestra z diabetologie s konverzačními mapami.
Ve 13 hodin pak společně vyrazíme z haly polikliniky Medipont na náměstí Přemysla Otakara II.
Světový den diabetu se každoročně  připomíná 14. listopadu. Toto datum nebylo zvoleno náhodou, upomíná na den narození Fredericka Bantinga, lékaře, který spolu se svým asistentem Charlesem Bestem stál u objevu inzulinu. Byli to oni, kdo v listopadu 1922 podali vůbec poprvé tento lék pacientovi. Prvním takto léčeným diabetikem byl Leonard Thompson. Tehdy čtrnáctiletý chlapec se v tu chvíli již nacházel v diabetickém komatu a lékaři jeho stavu jen bezmocně přihlíželi. Díky léčbě inzulinem žil dalších třináct let. Bez léku by to bylo maximálně několik hodin, možná dní.

Mezinárodní federace pro diabetes (IDF) a Světová zdravotnická organizace (WHO) poprvé Světový den diabetu vyhlásily v roce 1991 – reagovaly tak na rostoucí hrozbu, kterou diabetes představuje jak pro pacienty a jejich rodiny, tak pro zdravotnické systémy.

V současnosti je na světě více než 382 milionů lidí trpících diabetem neboli cukrovkou. Do roku 2040 vzroste tento počet podle odhadu odborníků až na 592 milionů. V České republice se s diabetem léčilo v roce 2013 přes 860 tisíc lidí a každý rok přibude až 20 tisíc nově registrovaných diabetiků2.  Navíc podle diabetologů žije v Česku okolo 250 tisíc osob s doposud nediagnostikovaným a tedy neléčeným diabetem, což má za důsledek ohromné náklady na léčbu mnoha vážných komplikací způsobených poškozením nervů a cév. Konečným důsledkem cukrovky může být cévní mozková příhoda, srdeční infarkt, slepota, selhání ledvin či amputace končetin.

Nejvíce obyvatel přitom postihuje diabetes 2. typu, který má často souvislost s nezdravým životním stylem a který můžeme včasným odhalením a prevencí ovlivnit.

cukrovka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.