FDA schválil implantát pro léčbu obezity

Americký lékový regulační úřad (U.S. Food and Drug Administration) schválil speciální implantát proti obezitě, který má kontrolovat pocit hladu nebo plnosti ovlivňováním aktivity nervus vagus, napsala agentura AP a Reuters.

Souhlas FDA získal aparát Maestro Rechargeable System společnosti EnteroMedics, který mohou lékaři nebo i pacienti ovládat na dálku.

Elektrody chirurgicky implantované do břicha mají stimulovat nervový systém, který dodává příslušnému mozkovému centru informaci o tom, zda žaludek je prázdný nebo plný. Příjemci aparátu mají být lidé stižení chronickou obezitou a další přidruženou nemocí s obezitou související, například diabetem 2.typu.

Klinická 12-měsíční studie ukázala, že pacienti, jimž byl tento přístroj implantován, ztratili o v průměru 8,5 procent více tělesnou hmotnosti než kontrolní skupina.

To nesplnilo cíl studie redukovat hmotnost o 10 procent a více. Nicméně FDA vzal v úvahu další data a rozhodl, že benefity převažují nad riziky této metody léčby.

K závažným nežádoucím účinkům patřily nausea, bolest, vomitus a pooperační komplikace.

Po bandáži žaludku, schválené v USA v roce 2007, jde o první nástroj pro boj s obezitou posvěcený americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Nové zařízení budou dostávat osoby starší 18 let, jejichž boj s nadváhou byl dosud beznadějně marný.

Energii aparátu dodává baterie, kterou je třeba jednou týdně dobít. Implantát je podle výrobce schválen i v Evropě a Austrálii, i když v prodeji tam zatím není. O ceně se americké informační zdroje nezmiňují.

ČTK, cin