7. duben – Světový den zdraví –

Jak se chránit při nebezpečí klíšťat při pobytu v přírodě.

Klíšťata jsou nejvíce aktivní na jaře a na podzim, kdy je teplo a vlhko, sezóna klíšťat většinou začíná ve druhé polovině března a končí v polovině listopadu. Vrchol aktivity je obvykle od května do července. Aktivita klíšťat je ovlivňována povětrnostními změnami, pokud je půda prohřátá a je vlhko, jsou klíšťata aktivní a může dojít k přisátí klíštěte. Vyskytují se zejména na okrajích listnatého či smíšeného lesa v křovinách a na porostech při okrajích vodních toků. Mohou se nalézat v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. V období horkého léta, na prosluněných suchých místech se klíšťata vyskytují zřídka. Aktuální předpověď aktivity klíštěte obecného na území české republiky lze nalézt na stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky:
http://www.mzcr.cz/Verejne/obsah/predpoved-aktivity-klistat_1099_5.html
Klíště obecné může přenášet v našich podmínkách zejména dvě závažná onemocnění lidí, klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu, tato onemocnění se povinně hlásí na krajskou hygienickou stanici.
K zamezení přisátí klíštěte a tím eventuálně k přenosu onemocnění je vhodné použít repelentní přípravek, který se aplikuje na oblečení, zejména na spodní část nohou, od kolen níže. Oblečení by mělo být světlé barvy (klíště na něm lépe uvidíme) s dlouhými nohavicemi a rukávy, které by měly přiléhat k zápěstí a ke kotníkům. V období nejvyšší aktivity klíšťat se nedoporučuje vstupovat volně na okraj lesů, nebo procházet vysokou trávou, je lépe se pohybovat po zpevněných cestách. Velmi důležité je tentýž den večer a následně ráno prohlédnout pokožku celého těla, včetně vlasaté části hlavy a přisátá klíšťata odstranit. Klíště se odstraňuje pinzetou a ranka, kde bylo přisáto se dezinfikuje alkoholovým dezinfekčním prostředkem, nebo Jodisolem. Čím dříve je klíště od jeho přisátí odstraněno, tím se snižuje riziko přenosu viru klíšťové encefalitidy a spirochet u borrelliózy, ne každé klíště je těmito agens infikováno. Kromě repelentů se doporučuje pravidelné užívání vitaminů skupiny B, např. B-komplex, nebo některých potravinových doplňků s obsahem vitaminu B. Jedním z nejúčinnějších opatření v prevenci klíšťové encefalitidy je očkování, které spočívá v aplikaci 3 dávek základního očkování, očkuje se po celý rok. U řádně očkovaných osob je doporučeno přeočkování po 3-4 letech po ukončení základního očkování. Proti lymeské borrelióze se neočkuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *