V USA nyní řadí obezitu k nemocem, v ČR uznána za nemoc před lety

Obezitu je v USA napříště nutno posuzovat jako chorobu. Na seznam nemocí ji přidalo Sdružení amerických lékařů (AMA), i když mnozí to nedoporučovali. Třetinu Američanů lze podle nové klasifikace řadit k nemocným, oznámila stanice BBC.

Světová zdravotnická organizace dala obezitu na seznam nemocí před dvěma desítkami let. V Česku je uznána za nemoc a zdravotní pojišťovny její chirurgickou léčbu hradí, řekl obezitolog Petr Sucharda.

Hlavní náklady jsou s léčbou nemocí, které s obezitou souvisejí, jako vysoký tlak a cholesterol, infarkty či cukrovka.

Praktické dopady rozhodnutí AMA nejsou podle BBC ještě jasné. Pojišťovny by zřejmě mohly ochotněji hradit preventivní programy i léčbu obezity. Větší zaměření na prevenci si slibuje také šéf AMA Ardis Hoven. Očekává, že se rozběhnou informační kampaně určené pacientům i zdravotníkům.

Redaktorka webu XOJane.com a autorka knihy, která učí Američany smířit se s obezitou a přestat se trápit dietami, Lesely Kinzelová soudí, že obyčejným lidem se nová klasifikace zamlouvat nebude. Mnoho obézních naráží při zdravotních problémech na neochotu, zdravotníci mají tendenci potíže zlehčovat a přisuzovat je tloušťce.

„Přijdete k doktorovi s vyvrknutým kotníkem nebo rýmou a vždy slyšíte, že musíte shodit, což nepomůže,“ tvrdí Kinzelová.

Ti, kteří jsou opačného názoru, se obávají, že obézní přestanou přijímat odpovědnost za svůj stav. „Budou si teď brát zdravotní volno kvůli tomu, že jsou obézní? Začnou snad procesy proti restauracím, když budou mít na jídelním lístku vysoce kalorická jídla? Jestliže z rovnice odeberete osobní odpovědnost, otvíráte dveře mnoha jiným věcem,“ tvrdí zdravotní konzultantka Judy Gamanová.

AMA hlasovala o obezitě v době, kdy Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) schválil dva nové přípravky na hubnutí. Hoven se domnívá, že AMA povzbudila další investice do výzkumu léčby obezity.

Ředitel výzkumného střediska pro prevenci na Yaleově univerzitě David Katz řekl, že se začne hledat řešení obezity v mezích farmak a chirurgie, i když mnohem účinnější je řešení „prostřednictvím nohou a vidliček“.

Mírou obezity je překročení 30 stupňů na indexu tělesné hmotnosti BMI, což je poměr váhy k výšce v metrech na druhou. Odborníci ale upozorňují, že index není jednoznačný, vysokých hodnot dosahují i sportovci s množstvím svalové hmoty, a naopak do průměru se vejdou lidé s křehkou konstitucí, ale velkým poměrem tělesného tuku.

Sucharda uvedl, že BMI 30 a víc má 17 procent Češek a Čechů, spolu s těmi, kteří mají BMI od 25 do 30, je to 52 procent lidí. „Obezita má v seznamu nemocí kód a pojišťovny léčbu hradí,“ uvedl. Ze zdravotního pojištění se hradí bariatrické operace na zmenšení žaludku. Aktuálně není v ČR dostupný lék na obezitu.

Kontroly vykazují lékaři jako interní péči. Více než 90 procent obézních v ČR má BMI do 45 a mohou být ošetřeni v běžné ordinaci. Pro extrémně obézní se zvažuje vznik XXL center se speciálním vybavením.

ČTK