Ve středu 16. května 2012 se budou prodávat žluté kytičky na boj s rakovinou

Ve středu se již po šestnácté uskuteční Český den proti rakovině, dobrovolníci v ulicích budou prodávat žluté kytičky měsíčku lékařského s oranžovou stužkou. Tématem letošní sbírky jsou nádorová onemocnění ledvin.
V jejich výskytu se Česká republika dostala v celosvětovém srovnání na první místo, řekli v pondělí novinářům zástupci Ligy proti rakovině Praha, která akci pravidelně pořádá.

„Nádor ledvin není jednoznačně preventabilní. Jedním z nejrizikovějších faktorů vzniku tohoto typu nádorového onemocnění je kouření. Negativní roli hraje ale také mizerný pitný režim nebo nedostatek ovoce a zeleniny ve stravě,“ řekla předsedkyně ligy Michaela Fridrichová.

Výskyt nádorů ledvin vzrostl v Česku za posledních 35 let téměř čtyřnásobně a tento typ nádorů tvoří asi šest procent všech nádorových onemocnění v ČR. Cílem Ligy v roce 2012 je informovat veřejnost o možnostech, jak si své ledviny chránit. Ke každé kytičce lidé obdrží informační letáček.

Pro letošní sbírku je připraveno 800.000 žlutých kytiček s oranžovou stužkou, jejichž minimální cena je 20 korun. Prodávat je bude v 930 městech a obcích ČR přes 11.000 dobrovolníků, převážně z řad studentů a do akce se zapojí i hasiči, skauti, Český svaz žen, Česká pošta a knihkupectví.

V Praze na Můstku bude ve středu postaven velký žlutý stan, kde budou zájemcům poskytovat odborné konzultace lékaři z Dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce. Kytičky zde budou prodávat i moderátoři Českého rozhlasu, zpěvačka Heidi Janků nebo sourozenci Gondíkovi.

V rámci odpoledního programu vystoupí zpěváci Xindl X, Vladimír Hron, Radek Tomášek a návštěvníkům také zahrají a zatančí folklorní soubory Jackové, Zaolzi a cimbálovka Mionší z Jablunkovska.

Sbírka každým rokem vynese kolem 14 milionů korun, peníze jdou na osvětové programy, na pomoc onkologicky nemocným a také na výzkum rakoviny. Liga má více než 3000 členů, mimo jiné provozuje i nádorovou telefonní linku. Více informací je k dispozici na webové stránce www.lpr.cz.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.