EVROPSKÝ TÝDEN PREVENCE RAKOVINY DĚLOŽNÍHO ČÍPKU

Česko se připojilo k Evropskému týdnu prevence rakoviny děložního čípku. Šestý ročník začíná v neděli a má informovat veřejnost o možnostech prevence. Petici proti této formě rakoviny, kterou v Česku ročně onemocní 1000 žen a 400 na ni zemře, podepsalo 416.000 Češek a Čechů. Celkem je pod peticí 971.000 podpisů z celé Evropy.

Onemocnění, se kterým se v Česku aktuálně léčí 16.500 žen, lze včas odhalit při pravidelných preventivních prohlídkách u gynekologa. Předejít mu lze očkováním proti lidskému papilomaviru (HPV), který onemocnění způsobuje. Češky tuto možnost mají od roku 2007, očkováno je zhruba 14 procent žen plodného věku. Podle nejnovějších studií sníží očkování riziko těžkých přednádorových změn na děložním čípku až o 93 procent.

Česko se od 1. dubna zařadí mezi země s plošným očkováním dívek proti rakovině čípku děložního – zdravotní pojišťovny začnou hradit vakcinaci dívkám mezi 13 a 14 lety věku. Dívky narozené v letech 1998 a 1999 tak budou jako první patřit ke generaci plošně chráněné před touto rakovinou.

S HPV viry se setká až 80 procent dívek do pěti let od zahájení sexuálního života. Ve většině případů se tělo infekce zbaví samo.

Rakovina děložního čípku je celosvětově třetím nejčastějším nádorem u žen hned po rakovině prsu a střev. Každé dvě minuty na rakovinu děložního čípku ve světě zemře jedna žena, je to 275.000 úmrtí ročně. Každoročně lékaři na celém světě diagnostikují 530.000 nových případů onemocnění.