Rubriky
Aktuality

SVĚTOVÝ DEN DIABETU 14. LISTOPADU 2011

Cílem Světového den diabetu, který připadá na 14. listopad, je edukace široké veřejnosti a její informování o možnostech prevence tohoto onemocnění. V rámci souvisejících kampaní je propagován zdravý životní styl, který může bránit rozvinutí diabetu 2. typu.

Diabetes je celosvětovou pandemií, jeho výskyt dále stoupá a hrozí přetížením zdravotnických systémů. Výskyt diabetu má rostoucí trend i v ČR – ke konci roku 2010 bylo evidováno 806,2 tisíce léčených diabetiků, přičemž se snižuje podíl nemocných léčených pouze dietou a stále častěji jsou předepisovány jiné druhy léčby (perorální antidiabetika a inzulín). Náklady na léčbu tedy stále rostou. Navíc je v populaci velké množství (odhady uvádějí asi 250 tisíc) dalších diabetiků, u nichž nemoc nebyla dosud rozpoznána.
Většina diabetiků – více než 90 % – trpí diabetem 2. typu, který je často spojený s nadváhou či obezitou. V jeho prevenci i při léčbě je důležité dodržování zdravého způsobu života (vhodná strava, pohyb, nekouření, snížení nadváhy aj.). Pacienti by měli vědět, že diabetes není vyléčitelný, ale vhodnou životosprávou a spoluprací s lékaři lze hladinu krevní glukózy udržet v normálních mezích a předejít tak mnoha zdravotním komplikacím.

Co je myšleno onou účinnou prevencí? Jde především o změnu našich návyků – úpravu našeho jídelníčku, zvýšení fyzické aktivity či snaha o zlepšení prostředí, v němž žijeme. Společnost Novo Nordisk, která je spolu s World Diabetes Foundation celosvětovým iniciátorem Pochodu proti diabetu, se i letos zaměří na osvětovou činnost během Světového dne diabetu, který proběhne 14. 11. 2011 v Praze.

V pondělí 14. 11. bude od 11 do 19 hodin na Náměstí republiky v Praze probíhat měření glykémie, cholesterolu, krevního tlaku a indexu BMI. Na místě bude zájemcům k dispozici také nutriční poradce. Účastníci se mohou těšit i na kulinářskou show, při níž kuchaři ukážou zdravé recepty, které jsou zároveň i chutné a jsou vhodnou součástí preventivního jídelníčku.

Ve 13 hodin odstartuje již 8. ročník Pochodu proti diabetu, který je manifestem toho, že i chůzí se dá účinně bojovat proti diabetu 2. typu. Pochod proti diabetu má tradici nejen ve světě, ale i v České republice. Od roku 2003 se do něj u nás zapojilo více než 65 000 lidí z téměř stovky míst v našem státě. I vy můžete vyjádřit svůj postoj k diabetu. Jeden den v roce patří pouze jemu!

Akce se uskuteční pod záštitou Diabetické asociace ČR, MÚ pro Prahu 1 a osobní záštitou ministra zdravotnictví ČR, doc. MUDr. Luboše Hegera, CSc. a za podpory společnosti Novo Nordisk.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.