Rubriky
Aktuality

1. prosinec – SVĚTOVÝ DEN BOJE PROTI AIDS

První prosincový den si lidé na celém světě připomínají oběti nemoci AIDS. Díky iniciativě OSN, která tento den vyhlásila jako světový den boje proti AIDS, se více hovoří o této zákeřné nemoci, která je považována za jednu z nejhorších nemocí vůbec a novodobou metlu lidstva a má na svém kontě miliony mrtvých. Také v Česku se ke světovému dni boje proti AIDS připojí několik měst.

Česká republika eviduje 1 636 osob nakažených HIV. Řada organizací a sdružení se rozhodla vyjádřit solidaritu s lidmi HIV pozitivními nebo nemocnými AIDS různými způsoby. Asi nejvíce se do povědomí veřejnosti zapsala kampaň sdružení Art of Life, které oslovilo řadu významných českých osobností, jako třeba Elišku Balzerovou, Ivana Trojana, Kryštofa Hádka, krasobruslaře Tomáše Vernera a mnohé jiné.
Třináct osobností nafotilo kalendář PASSION 2012, který se začal prodávat od listopadu letošního roku. Výtěžek z prodeje půjde na prevenci proti HIV/ AIDS. Preventivní programy budou určeny široké veřejnosti, ale hlavně budou zaměřeny mladým lidem, jejichž povědomí o této nemoci v posledních letech podle odborníků klesá.

Ke Světovému dni boje proti AIDS se zapojily i mnohé jiné organizace. Prvního prosince 2011 se ve 20 hodin uskuteční v Praze benefiční koncert Červená stužka a My, kterou pořádá sdružení Česká společnost AIDS pomoc ve spolupráci s agenturou Nari Models.
Pátý ročník charitativního koncertu se uskuteční v Aule Českého vysokého učení technického v Praze – Betlémská kaple. Výtěžek koncertu bude věnován Domovu světla, který se dlouhodobě zabývá pomocí AIDS/HIV nemocnými. Na koncertě vystoupí umělci z Česka i zahraničí. Z českých umělců se představí Olga Lounová, Martin Maxa, Sisa Sklovská, Helena Zeťová, dívčí skupina 5 Angels nebo Zbyněk Drda.

Občanské sdružení Rozkoš bez Rizika se tradičně připojuje ke Světovému dni boje proti AIDS nabídkou testů na HIV, které budou připraveny 1. 12. 2011 zdarma pro všechny zájemce na pobočkách sdružení na pěti místech republiky. Konkrétně:
Praha – Bolzanova 1: 9:30 – 15:30 hod.
Brno – Vlhká 10: 10:00 – 16:00 hod.
České Budějovice – Česká 20: 10:00 – 17:00 hod.
Ostrava – bar Fiesta, 28. října 59: 21:00 – 23:00 hod.
Vysočina – City Park Jihlava, Hradební 1: 14:00 – 20:00 hod.
K akcím boje proti AIDS se připojí i Dopravní podnik města Prahy, který ve spolupráci s Českou společností AIDS pomoc 1. prosince vyšle do terénu na sedmi trasách informační tramvaj, která bude zdarma brázdit ulice Prahy a poskytovat zájemcům informační osvětové materiály týkající se problematiky HIV/AIDS. Tramvaj pojede například trasy Výstaviště – Nám. Republiky -Václavské nám. – I. P. Pavlova – Flora Olšanské hřbitovy (13: 00 – 13: 50), Nám. Bratří Synků – Albertov – Národní třída – Staroměstská – Malostranská – Hradčanská – Petřiny (14:55 – 15:40) nebo Podbaba – Hradčanská – Nám. Republiky – Florenc- Palmovka (16:30 – 17:00).

Více informací:
aids-pomoc.cz, artforlife.cz, rozkosbezrizika.cz
Podrobný seznam testovacích míst je na webových stránkách
http://www.aids-hiv.cz/kdehledatpomoc.html.
Zároveň lze využít bezplatnou Linku pomoci AIDS 800 144 444.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *