Rubriky
Aktuality Dny zdraví

DNY ZDRAVÍ S VZP – JAK TO DOPADLO?

Nadlimitní hodnoty tělesného tuku u více než 75% procent mužů a žen, každý třetí Jihočech se zvýšeným cholesterolem a dvě třetiny účastníků s nadváhou.

Dvě třetiny změřených Jihočechů trpí nadváhou

Takové vysvědčení za první pololetí roku 2011 vystavili odborníci z Národní sítě podpory zdraví účastníkům preventivní roadshow „S VZP za zdravím“, která proběhla od května do července na 15 místech Jihočeského kraje. Příležitost nechat si vyšetřit své tělesné hodnoty využilo 1070 klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Z konečných výsledků vyplývá, že nadlimitní hodnota celkového cholesterolu (nad 5,2 mmol/l) byla zjištěna u 39,1 % všech účastníků. Oproti loňskému roku toto číslo znamená nárůst o šest procent, což dle odborníků není zrovna pozitivní bilance.

Horší výsledek ovšem vystavilo Jihočechům měření tělesného tuku a BMI. U 76,73 % naměřených byly zjištěny nadlimitní hodnoty tuku. I zde došlo oproti roku 2010 k pětiprocentnímu nárůstu. U Body Mass Indexu, který ukazuje nadváhu, se nad hodnotu 25 dostalo 634 osob, tedy 62,77 % z naměřených pojištěnců VZP. Všem odborníci doporučili změnu stravovacích návyků a zvýšení fyzické aktivity. U této skupiny totiž daleko více než u běžné populace hrozí riziko srdečně-cévních chorob.

V rámci projektu  se ovšem nezjišťují pouze tělesné hodnoty. Při každé akci byly pro pojištěnce k dispozici doprovodné aktivity pro děti i dospělé. Malí návštěvníci se mohli zapojit do malířské soutěže, populární bylo malování na obličej nebo dovednostní soutěž v házení na draka. Dospělí si také mohli zasportovat, a to nejen v rámci pravidelných vystoupení lektorky populární zumby, ale také při závodech na sportovních koloběžkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *