Český den boje proti rakovině 2011

Ve středu 11. května 2011 probíhá již 15. ročník celonárodní sbírky Český den proti rakovině. Liga proti rakovině veřejnou sbírku (získání financí na projekty sdružení) a tento den zároveň považuje za významnou preventivní akci. Každý dárce si totiž odnese tento den nejen kytičku měsíčku lékařského, ale i leták s podrobnými informacemi o možnostech aktivní prevence rakoviny.

Platí, že rakovina odhalená v časném stadiu vzniku je léčitelná. Náš slogan „Tiká v každé rodině“ je varující. Varující, ale pravdivý, neboť každý třetí občan v ČR podle celostátních statistik onemocněl nebo onemocní rakovinou. Prevence a to již dětského věku může toto riziko značně snížit.
Cílem programu roku 2011, který vychází ze zásad Evropského kodexu proti rakovině, je informovat veřejnost o možnostech aktivní nádorové prevence, tj. o zdravém způsobu života, nekouření, pravidelném pohybu apod., ale i o využívání preventivních a screeningových programů, které nabízejí zdravotní pojišťovny – stanovení PSA (Prostatický Specifický Antigen) u mužů nad 50 let, mamografický screening pro ženy od 45 let, vyšetření stolice na okultní krvácení, očkování proti HPV + roční gynekologické kontroly (prevence před rakovinou děložního čípku) a samozřejmě pravidelné roční preventivní prohlídky u praktického lékaře.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.