V letošním roce se celosvětově zvýšil počet případů nákazy cholerou

 

V letošním roce se celosvětově zvýšil počet případů nákazy cholerou. V prvních devíti měsících ohlásilo epidemii této nemoci 27 zemí, uvedl dnes v Ženevě šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vývoj je podle něj znepokojivý, informovala agentura DPA.

Jen ze Sýrie bylo v posledních týdnech hlášeno více než 10.000 případů cholery. Na Haiti byly nedávno zaznamenány dva případy – po třech letech, kdy se zde tato choroba oficiálně nevyskytovala. Skutečný počet nakažených v karibské zemi je pravděpodobně mnohem vyšší.

WHO celosvětový počet případů neuvedla. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) v polovině září oznámilo, že během jednoho měsíce bylo nahlášeno téměř 40.000 nových případů. WHO počítá s velkým počtem nehlášených případů, protože z mnoha oblastí nejsou k dispozici spolehlivé údaje.

Tento vývoj je znepokojivý, řekl Tedros. Nejenže přibývá nových ohnisek epidemie cholery, ale také na ni umírá více lidí. Letošní počet úmrtí je téměř třikrát vyšší než průměr za posledních pět let. Cholera se šíří tam, kde jsou konflikty a chudoba a kde se lidé potýkají s důsledky klimatických změn, řekl šéf WHO.

Cholera je průjmové onemocnění způsobené bakteriemi, které vede k velké ztrátě tekutin. Zdrojem nákazy je obvykle voda kontaminovaná výkaly nebo zvratky nemocných osob. Bez lékařské péče mohou lidé zemřít během několika hodin, při dostatečné hydrataci je nicméně šance na uzdravení vysoká. „Skutečnost je však taková, že mnoho lidí nemá k jednoduchým (zdravotnickým) zákrokům přístup,“ řekl Tedros.

WHO vytvořila v roce 2013 nouzové zásoby vakcín proti choleře, jejich množství však podle Tedrose nestačí. „Vyzýváme přední výrobce vakcín, aby s námi jednali o tom, jak zvýšit produkci vakcín,“ řekl Tedros.

Zdroj: eurozpravy.cz