Klienti VZP si nově vyřídí příspěvky mobilem

Všeobecná zdravotní pojišťovna v těchto dnech výrazně rozšířila funkcionality mobilní aplikace Moje VZP. Klienti pojišťovny si tak mohou nově prostřednictvím mobilu ve třech rychlých krocích požádat o příspěvek z fondu prevence, přihlásit ke zdravotní pojišťovně novorozence nebo si požádat o novou kartičku v případě její ztráty. Příslušné formuláře v aplikaci najdou i začínající podnikatelé, kteří se hlásí k platbě měsíčních záloh na pojistné.

V aplikaci Moje VZP si klienti mohou vyřídit řadu podání vůči VZP nejen přes webové rozhraní, ale nově také pouze pomocí mobilního telefonu nebo tabletu. Pro podání žádosti o příspěvek z fondu prevence tak již není potřeba chodit na pobočku nebo složitě skenovat dokumenty. „Potřebné doklady si klient jednoduše vyfotí mobilním telefonem a do mobilní aplikace je nahraje. Zadá číslo svého bankovního účtu a příspěvek mu bude v následujících dnech na jeho účet připsán,“ vysvětluje Ivan Duškov, náměstek ředitele VZP pro služby klientům.

S mobilní aplikací Moje VZP si také klienti mohou zažádat o vystavení nového průkazu pojištěnce v případě jeho ztráty nebo poškození, stačí pouze potvrdit doručovací adresu, kterou pojišťovna u klienta eviduje, případně zadat jinou adresu, kam má být nový průkaz zaslán. Stejně tak lze nahlásit změnu kategorie pojištěnce, což je potřeba učinit do 8 dnů. To se týká také klientů, kteří se stávají státními pojištěnci například z důvodu odchodu do důchodu nebo na mateřskou dovolenou. Maminka pojištěná u VZP může navíc prostřednictvím mobilní aplikace přihlásit novorozence do systému veřejného zdravotního pojištění z pohodlí domova. Rodný list dítěte vyfotí a obrázek vloží do příslušné kolonky ve formuláři.

Nejenom pro ty pojištěnce, kteří si sami platí zálohy na pojistném, je vhodné, aby měli uvedeno u svého jména číslo bankovního účtu. Pojišťovna tuto informaci uvítá u všech svých klientů. V případě překročení limitu doplatků na léky a potraviny pro zvláštní lékařské účely totiž tuto částku automaticky svým klientům posílá. Pokud mají uvedeno bankovní spojení, peníze jim jsou na zadaný účet připsány bez jakékoliv nutné součinnosti klienta. V opačném případě si musí pro ně dojít na poštu s poštovní poukázkou.

VZP se dlouhodobě zaměřuje na rozvoj elektronických komunikačních kanálů, které našim partnerům usnadní vyřizování potřebných záležitostí. Zaměstnavatelé, lékaři nebo účetní mohou pro styk s pojišťovnou využívat VZP Point, pro klienty nebo drobné podnikatele je vytvořena aplikace Moje VZP. Tu aktuálně využívá už víc než 900 tisíc pojištěnců.  Dle TZ

www.vzp.cz

Zdroj:medicina.cz