Vytoužené prázdniny klepou na dveře. Děti se nemohou dočkat, až odhodí aktovku do kouta a vyrazí za letním dobrodružstvím. Zejména rodiče by ale měli mít na paměti, že právě volnočasové či sportovní aktivity mohou být příčinou mnoha dětských zranění, každoročně se jich o prázdninách stanou desítky tisíc.

Jak úrazům předcházet proto už sedmým rokem dětem vysvětlují také ambasadoři projektu VZPoura úrazům. Nejen ve školních lavicích, ale také na letních táborech, kam se chystají i letos. V průběhu dvouměsíčních prázdnin navštíví tito ambasadoři, které nemoc či zranění upoutaly na invalidní vozík, 21 letních táborů. Děti zde seznamují s pravidly první pomoci, debatují o tom, jak se chovat, aby hra či sport nekončily zraněním, jaké ochranné pomůcky je třeba používat apod.

Během července a srpna 2022 dojde k desítkám tisíc dětských úrazů, jen VZP jich každoročně registruje víc než 50 000, o něco častěji se přihodí chlapcům (56 %) než dívkám (44 %). K nejčastějším poraněním obecně patří poranění hlavy (23 %), zápěstí, resp. ruky (21 %) a také kotníku a nohy pod ním (19 %). Nemusí jít o vážná zranění, někde postačí ošetření lékařem. Už ale i podvrtnutý kotník dokáže malému pacientovi prázdninový program nepěkně zkomplikovat. Poranění některé části těla se nevyhýbá ani nejmenším, pacientů do šesti let v průběhu loňských prázdnin ošetřili lékaři v důsledku poranění hlavy, ruky, nohy či jiné části těla téměř 10 000. Do statistiky popálenin různého stupně se o loňských prázdninách dostala téměř tisícovka dětí a mladistvých do 18 let, z toho kojenců a batolat (0–3 roky) to byla víc než třetina.

Nástrahy číhají na hřišti, u rybníka nebo třeba na cyklistickém výletu. „Neměli bychom zapomínat na ochranné pomůcky jako jsou helmy či chrániče, ani na důsledný dozor nás dospělých, speciálně při pobytu u vody, kde i minuty nepozornosti mohou zejména u malých dětí hrát fatální roli,“ říká lékař Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Děti se o prázdninách často ocitají v novém či méně známém prostředí, což zvyšuje riziko úrazu. Stačí však i chvilka nepozornosti v domácím prostředí. Často se vyjíždí například k úrazům, které vzniknou dováděním na zahradní trampolíně nebo pádem z výšky.

Ambasadoři projektu VZPoura úrazům, kteří jsou sami po úrazech či nemoci upoutáni na invalidní vozík, již sedmým rokem navštěvují ve školním roce mateřské, základní a střední, o prázdninách míří na letní tábory. „Dětem ambasadoři vypráví i svůj příběh. Z ohlasů víme, že pokud jej slyší od někoho, komu úraz změnil život, vnímají jeho slova o to intenzivněji,“ říká náměstek ředitele VZP ČR. Během sedmi let projekt zavítal do 1 700 škol a 150 letních táborů, oslovil bezmála 120 tisíc dětí. Projekt má velmi dobrou odezvu mezi školami i samotnými dětmi, ambasadoři mají diáře neustále plné, nejinak je tomu i letos v létě. Dle TZ

www.vzp.cz

Zdroj: medicina.cz