Světový den ledvin – 10. březen

Riziko chronického onemocnění ledvin, které může vyústit až k jejich nevratnému poškození, je stále velmi aktuálním tématem. Jak upozorňují odborníci, k nejčastějším rizikům, jako je diabetes, vysoký krevní tlak či obezita, přibylo také onemocnění COVID-19.

U příležitosti Světového dne ledvin, který v letošním roce připadá na 10. března 2022, nefrologové upozorňují na skutečnost, že pro lepší a kvalitnější péči o naše ledviny jsou důležité znalosti. V letošním ročníku je zdůraznění: „Lepšími znalostmi ke kvalitnější péči o ledviny“.

Chronickým onemocněním ledvin trpí každý desátý dospělý člověk na světě, a pokud se neléčí, může i zemřít. Včasné odhalení nemoci přitom může pomoci zachránit funkci ledvin a oddálit definitivní selhání životně důležitého orgánu. Obezřetní by měli být především lidé ve věku nad šedesát let, zvláště pokud trpí diabetem nebo mají vysoký krevní tlak.

Podle odhadů trpí celosvětově nějakou formou onemocnění ledvin více než 850 miliónů lidí, což je zhruba dvojnásobek počtu lidí s diabetem a dvacetkrát více než je celosvětová prevalence rakoviny. Chronickým selháním ledvin trpí přibližně 3,7 milionu lidí na celém světě. V České republice je na pravidelnou život zachraňující dialyzační léčbu odkázáno téměř 6 000 lidí.

„Lidé by měli více využívat pravidelných preventivních prohlídek u svých praktických lékařů. Díky nim mají šanci zdarma zjistit, zda netrpí nějakou civilizační chorobou i jak jim pracují ledviny,“ upozorňuje nefroložka a primářka dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Praze – Vysočanech. Nedostatek pohybu, stres, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka jsou hlavní rizikové faktory chronického onemocnění ledvin.

Dobrou zprávou je, že chronickému onemocnění ledvin lze do značné míry zabránit. Pravidelný pohyb, vyloučení kouření a umírněnost ve spotřebě alkoholu je základ. Starší občané by si měli nechat pravidelně měřit hodnotu krevního tlaku a hladinu cukru v krvi.

Je velice důležité, aby lidé včas přišli k nefrologovi, protože pak je možno oddálit okamžik, kdy bude pacient závislý na dialyzačním přístroji.  Seznam nefrologických ambulancí na internetových stránkách nephrocare.cz. K jejich návštěvě je třeba doporučení od praktického lékaře.

Pravidla pro snížení rizika onemocnění ledvin jsou jednoduchá: zůstat aktivní , zdravě se stravovat, dodržovat pitný režim, kontrolovat hladinu cukru v krvi, kontrolovat krevní tlak, nekouřit, neužívat volně prodejných léků proti bolesti a v rámci pravidelných prohlídek si dát zkontrolovat funkci ledvin. Dle TZ

www.flashhealth.cz

www.fmc-ag.com

Zdroj: medicina.cz

Světový den ledvin – 10. březen