Podzimní sezóna různých respiračních onemocnění výrazně ohrožuje nejen seniory, ale také pacienty s chronickou obstrukční plicní nemocí. Jen v Česku se s ní aktuálně léčí přibližně čtvrt milionu pacientů a případné onemocnění virem COVID-19 pro ně může znamenat vážné komplikace a dlouhodobé problémy. Vojenská zdravotní pojišťovna připomíná důležitost prevence u příležitosti Světového dne chronické obstrukční plicní nemoci.

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je onemocnění dolních cest dýchacích, při kterém dochází k omezení průtoku vzduchu v průduškách. Projevuje se nejčastěji u mužů kolem 40 let a seniorů, kteří dlouhodobě kouří cigarety či pracují v prašném prostředí. Potenciální riziko však představuje i stoupající automobilová doprava nebo smog ve velkých městech. Všechny tyto faktory se výrazně podílejí na opakovaných zápalech plic, astmatickém kašli, tvorbě chronické bronchitidy či plicního emzyfému.

„Chronická obstrukční plicní nemoc často probíhá bez příznaků a u pacientů se rozvíjí postupně. Mezi nejčastější symptomy patří stálý kašel, pískání na hrudi nebo dušnost. Ty se postupem času zhoršují a pacienti si jich mnohdy všimnou až příliš pozdě. Pokud na sobě pozorujete některý z příznaků, poraďte se o svém stavu s lékařem. Vyšetření na plicním oddělení je neinvazivní a probíhá pomocí spirometru, který zaznamenává činnost plic,“ vysvětluje revizní lékař Vojenské zdravotní pojišťovny.

Ačkoliv si sami pacienti závažnost CHOPN mnohdy neuvědomují, jedná se o čtvrtou nejčastější příčinu úmrtí v Česku. Odborníci odhadují, že touto chorobou trpí 8–10 % obyvatel, léčí se však pouze 2,5 %. Odhadem 600 tisíc osob tedy o své nemoci neví. Světový den chronické obstrukční plicní nemoci už podruhé bude poznamenán pandemií COVID-19. Pacienti s CHOPN jsou mnohem náchylnější k závažnějším komplikacím či hospitalizaci při infekci COVIDem-19, ale také jiným virovým či bakteriálním onemocněním. Během sezóny respiračních onemocnění patří pacienti do nejohroženější skupiny a měli by dbát zvýšené opatrnosti.

Mezi běžnou prevenci CHOPN patří hlavně zdravý životní styl, vyhýbání se dlouhodobému pobytu v silně zaprášeném prostředí a nekouření tabákových výrobků. Chronické obstrukční plicní nemoci se také přezdívá kuřácké astma. Tabákový kouř obsahuje silně škodlivé toxiny, které nejen zužují průdušky, ale hlavně oslabují obranu plic před infekcemi. Základem prevence proto je odpustit si tento zlozvyk. Pacientům, kteří chtějí přestat s kouřením, Vojenská zdravotní pojišťovna nabízí v rámci programu Prevence roční příspěvek 400 Kč. Konkrétní podmínky čerpání benefitu naleznete na www.vozp.cz.

Dle TZ

www.stance.cz

Zdroj: medicina.cz