Rubriky
Aktuality

Den proti mozkové mrtvici – 15. 5.

 

Mozková mrtvice je druhou nejčastější příčinou úmrtnosti ve světě. Hrozí každému čtvrtému z nás a postihuje pacienty bez ohledu na věk. Výjimečné nejsou případy, kdy mrtvice postihla rodičku během porodu, pacienta s covidem nebo řidiče během jízdy. Rehabilitace by měly být dostatečně intenzivní a zahájeny co nejdříve po opuštění nemocnice.

Prof. MUDr. Robert Mikulík, Ph.D. z Fakultní nemocnice U sv. Anny v Brně apeluje hlavně na to, aby se pacienti do nemocnice nedopravovali po vlastní ose. Jsou ohroženi tím, že dojedou do nemocnice, ale bez odborného zásahu v iktovém centru. Pokud se povolá záchranná služba na lince 155, záchranáři sami kontaktují lékaře, který se o pacienta v nemocnici postará.

Má-li být léčba účinná, musí být zahájena do 4,5 hodiny od vzniku příznaků. Čas je u mozkové mrtvice zásadní. Čím dříve se pacient dostane do nemocnice, tím má vyšší šanci na vyléčení. Proto je potřeba, aby pacient nebo jeho okolí mrtvici dokázali poznat a co nejdříve zavolat 155. Záchranná služba by se pak na místě měla objevit do 20 minut a vše potřebné zajistit. Neméně důležité je včasné zahájení intenzivních rehabilitací.

Pokud pacient na rehabilitaci přijde na doporučení lékaře, terapie je hrazena pojišťovnou. Je však malého rozsahu, většinou 50 minut jednou týdně s celkovým počtem 10 – 15 terapií, což pro úspěšnost léčby nebývá dostačující. Proto se doporučuje využít terapeutické programy určené pro neurologické pacienty, které jsou intenzivnější. Tyto terapie jsou až tříhodinové a probíhají každý den.

Mezi příznaky mozkové mrtvice patří pokles ústního koutku nebo očního víčka, neschopnost udržet paže ve stejné výšce nebo potíže s řečí či porozuměním. V rámci prevence se doporučuje vyvarovat se kouření a pití alkoholu a dodržovat zásady zdravého životního stylu.

Pokud se cévní mozková příhoda vyskytla u blízkých, je důležitá hlavně psychická opora, protože se většinou jedná o pohybový handicap, v důsledcích i o problematiku sociální.

Profesor Mikulík rovněž upozorňuje na přímou souvislost onemocnění COVIDem-19 a vznikem cévní mozkové příhody. Infekce může způsobit mrtvici, ale pacient nepřijde do nemocnice. Během jara 2020 přišlo např. do nemocnice asi o 15 % méně pacientů s cévní mozkovou příhodou, což je velkým rizikem pro vznik vážných následků. Dle TZ

www.rha.cz

Zdroj: medicina.cz